Menu Zavřít

Vyostřená situace na rusko-ukrajinské hranici hýbe s cenami pohonných hmot. Benzín i nafta atakují rekordy v Česku i jinde ve světě

18. 2. 2022
Zdroj: Depositphotos
  • Těžko předvídatelný vývoj na rusko-ukrajinské hranici, kde hrozí reálné riziko ozbrojeného konfliktu, silně hýbe s cenami ropy, která překročila sedmileté maximum

  • V Česku nadále rostou ceny benzínu a nafty – za posledních sedm dní u obou komodit kolem 30 haléřů. Ekonom Lukáš Kovanda předpokládá další zvyšování cen i v následujícím týdnu

  • Nejlevněji momentálně lidé nakoupí pohonné hmoty v Polsku, a to hlavně díky snížené dani o 15 procent. Tamní obyvatelé zaplatí za benzín v přepočtu o devět korun méně než Češi


Rusko v úterý oznámilo, že začíná stahovat své jednotky zpět na základny ve vnitrozemí, což zapříčinilo rychlý pokles cen ropy. Když ale představitelé USA a NATO ve středu uvedli, že se nic takové neděje, a k hranicím naopak míří stále více ruských jednotek a těžké vojenské techniky, americká lehká ropa WTI ihned vyskočila o 3,2 procenta a v denním maximu dosáhla 95,01 dolaru za barel, jak napsal například server CNN. Už v pondělí se přitom cena této strategické suroviny pohybovala na nejvyšších úrovních za posledních sedm let - jeden barel vyšel začátkem týdne na 95,82 dolaru. Nyní je pro změnu o více než čtyři dolary levnější.

Cena americké lehké ropy WTI zažívá v posledních dnech znatelné výkyvy. Zdroj: Trading Economics

Co za takto prudkými výkyvy stojí, je nasnadě. Investoři velmi citlivě reagují na každou informaci, která zazní, ať už z jakékoliv strany. Invaze Ukrajiny by téměř s jistotou narušila ruské dodávky paliv do Evropy, kde má řada států už tak dost problémů s vypořádáním se s energetickou krizí a uspokojením vysoké poptávky jak ze strany místních obyvatel, tak především firem.

Podobný vývoj cen lze aktuálně vypozorovat i v případě severomořské ropy Brent. „Ropa Brent tento týden poprvé od roku 2014 zdražila nad úroveň 96 dolarů za barel, a to na svém nejsledovanějším termínovém kontraktu, aktuálně s dubnovým datem dodání,“ všímá si hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Kontrakt na rychlejší než dubnové dodání Brentu, označovaný jako ,Dated Brent‘, už se ovšem přehoupl přes úroveň 100 dolarů za barel,“ dodává s tím, že v průběhu středy se hodnota tohoto kontraktu dostala ještě o osmdesát centů výš.

Černé zlato v černých číslech. Analytik XTB Jiří Tyleček objasňuje, co stojí za letošním výrazným nárůstem cen ropy
Přečtěte si také:

Černé zlato v černých číslech. Analytik XTB Jiří Tyleček objasňuje, co stojí za letošním výrazným nárůstem cen ropy

Výše uvedený růst cen v rámci inkriminovaného kontraktu podle Kovandy jen dokazuje, jak napjatá situace na celém trhu s ropou panuje. Strach z případné války na Ukrajině způsobuje, že obchodníci jsou ochotni za rychle dodané barely platit rekordní přirážky. Zároveň se snaží získat co nejvíce ropy ještě předtím, než přesáhne stodolarovou hranici, k čemuž ale právě tímto zběsilým způsobem nákupu směřují. Rozpětí mezi cenou Brentu v rámci měsíčního a šestiměsíčního termínovaného kontraktu nyní dosahují bez jednoho centu osm dolarů. To je nejvíce od počátku sledování této statistiky v roce 2007.

Čeští řidiči si (opět) připlatí

Ruku v ruce s růstem cen černého zlata na světových trzích stoupají i ceny pohonných hmot u čerpacích stanic.  „Benzín ve čtvrtek vyšel na 37,20 koruny za litr, čímž dorovnal svá loňska maxima za celé období od roku 2012. Vzhledem k pokračujícímu tlaku na růst cen pohonných hmot, lze předpokládat, že právě dnes se benzín prodává nejdráže od října 2012,“ tvrdí Kovanda, který vychází z dat CCS. Také nafta je na svých mnohaletých maximech. Jeden její litr stojí průměrně 36,12 koruny, tedy nejvíce od října roku 2014.

BRAND23

Historický okamžik. Ropa ztratila veškerou svoji hodnotu, prodejci musejí platit kupujícím
Přečtěte si také:

Historický okamžik. Ropa ztratila veškerou svoji hodnotu, prodejci musejí platit kupujícím

Benzín i nafta jsou momentálně suverénně nejlevnější v Polsku. Naši sousedé tak předčili i tradiční premianty EU Bulharsko s Rumunskem. Důvodem je snížení tamní DPH na pohonné hmoty z třiadvaceti na osm procent, k čemuž došlo s platností na půl roku od 1. února. V přepočtu Poláci zaplatí za benzín zhruba o devět korun méně než Češi. Levněji řidiči tankují také v Maďarsku, Slovinsku nebo Rakousku. Se Slovenskem je Česko zhruba na stejné úrovni, zato v Německu, Itálii a Chorvatsku jsou ceny tradičně vyšší. Podobně je to i s naftou.

  • Našli jste v článku chybu?