Menu Zavřít

Výhled na Matterhorn, vesnička z pohádky i křišťálově čistá jezera. Jaká jsou ta nejkrásnější místa Alp?

5. 2. 2020
Autor: Shutterstock

Přestože většina lidí má Alpy automaticky spjaté s lyžováním, existuje i celá řada dalších důvodů, kvůli nimž se vyplatí toto nejvyšší pohoří Evropy navštívit. Tak například pro jeho malebná města a krajinu, která se jen tak neomrzí. Jaké destinace patří v tomto ohledu k těm úplně nej?

Zermatt

Na zřejmě jeden z nejhezčích výhledů, jaké se vám
v Alpách naskytnou, narazíte, pakliže se vydáte do švýcarského Zermattu.
Toto zhruba šestitisícové městečko je kouzelné samo o sobě, když si k němu
ale přidáte ještě pohled na mocný 4 478 metrů vysoký Matterhorn
snad nejfotografovanější horu celé Evropy – jedná se o kombinaci, kterou
rozhodně jen tak něco nepřekoná.

Chcete-li jedinečnou atmosféru tohoto místa nasát dosyta, vydejte se sem po železnici. Švýcarské železnici. Nebo přesněji řečeno vyhlášeným Ledovcovým expresem, tedy ikonickým červeným vlakem s vyhlídkovými vozy, jenž mezi Zermattem a bezmála tří set kilometrů vzdáleným Svatým Mořicem pendluje každý den.

Městečko Zermatt s impozantním výhledem na mocný Matterhorn

Ostatně příliš jiných způsobů, jak se sem dostat, stejně
nemáte. Obyčejným autům je kvůli ochraně ovzduší do Zermattu vjezd zapovězen, a
tak kromě vlaků musíte spoléhat snad jen na elektrické autobusy nebo maličké
elektrovozy.

Toto švýcarské městečko bývá pravidelně vyhlašováno jako nejlepší zimní středisko světa, takže počítejte s tím, že pokud se sem vydáte, budete muset sáhnout poměrně hluboko do kapsy. Na ceny s pořádnou vysokohorskou překážkou narazíte všude, kam se podíváte. Ani to by vás však od návštěvy Zermattu rozhodně nemělo odradit, neboť něco podobného zkrátka jen tak někde neuvidíte.

Halštat

Pokud je na vás Švýcarsko příliš daleko, nezoufejte. Na dechberoucí místa lze celkem snadno narazit i v sousedním Rakousku. Jedním takovým je například slavná vesnička Halštat, která se nachází na břehu stejnojmenného jezera poblíž Salzburgu.

Malebná obec s necelou tisícovkou stálých obyvatel přiláká každoročně tisíce zvědavých turistů. A není se vlastně ani tak čemu divit. Je totiž úžasné fotogenická, obklopují ji vysoké kopce, v nichž se v minulosti těžila sůl, a navíc se nachází na seznamu světového dědictví UNESCO.

Halštat

Zavítáte-li sem během letních měsíců a máte-li zrovna štěstí na počasí, můžete se osvěžit ve zdejší křišťálově čisté vodě nebo opalovat na paloučku místního parku. Tedy pokud zrovna vychytáte den, kdy nebude město praskat ve švech. V poslední době má totiž Halštat s turisty celkem velké trable, což je mimo jiné připisováno skutečnosti, že údajně posloužil jako předloha pro vesničku Arendelle z populární animované pohádky od studia Disney Ledové království.

Triglavský národní park

Slovinské Julské Alpy jsou ve srovnání s těmi
rakouskými, švýcarskými či italskými možná až trestuhodně opomíjeny. Přitom
pokud se sem vydáte, zjistíte, že i tato malá středoevropská země má rozhodně
co nabídnout.

Jedním z jejích z největších přírodních klenotů je bezpochyby Triglavský národní park, na jehož území naleznete mimo jiné také stejnojmennou nejvyšší horu Slovinska nebo překrásné Bohinjské jezero. Na vlastní kůži zde tedy můžete zažít jak vysokohorskou turistiku v tom pravém slova smyslu, tak i pohodlně strávené okamžiky plné relaxace a odpočinku.

Výstup na 2 864 metrů vysoký Triglav rozhodně nepatří k těm nejsnadnějším – je potřeba jej rozdělil do dvou dnů a o jeho obtížnosti svědčí i fakt, že podél části cesty je nataženo ocelové jistící lano.

Triglavský národní park

Průzračná voda Bohinjského jezera oproti tomu nabízí zejména v letních měsících ideální možnost pro příjemné osvěžení i dostatek sportovních příležitostí. Pakliže fouká, můžete vyzkoušet například windsurfing, pro klidnější povahy se však nabízí i vyjížďka na člunu či kánoi.

Čtěte také:

Eurovíkend aneb Kam po Evropě na pár dní

Chystáte se cestovat po Evropě? Na východ od hranic ušetříte, Švýcarsko a Anglie se prodraží

Chcete si odpočinout od lidí? Zkuste tento hotel v Grónsku. Je nejodlehlejší na světě

  

MMF24

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).