Menu Zavřít

Vojtěch: Virus se už nešíří nekontrolovaně. Česko se může začít vracet k normálu

8. 4. 2020
Autor: Profimedia

V Česku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10 600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14 200 nemocných. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se daří chránit seniory, mezi nakaženými je jich 24 procent a podíl výrazně neroste. Stav epidemie Covid-19 v Česku je podle Duška v mezinárodním srovnání unikátní i v rámci Evropy.

„ČR zatím zabránila tomu nejhoršímu a na datech je to vidět," řekl ministr. Země proto podle něj není v situaci jako Španělsko, Itálie, USA nebo Velká Británie. Kapacity nemocnic jsou podle Vojtěcha více než dostatečné. Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý minulý týden řekl, že problémy by mohly nastat na hranici kolem 45.000 nakažených. Nyní potřebuje hospitalizaci 13 až 15 procent nemocných.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se podle Vojtěcha blíží k hodnotě jedna. „Reprodukční číslo blízké jedné neznamená zastavení šíření nemoci, ale šíří se kontrolovaně," řekl Dušek. Toto číslo a odhad počtu nakažených v populaci se promítá do všech odhadů budoucího počtu nakažených. Zatím ÚZIS počítá s deseti procenty, přesnější číslo bude po otestování reprezentativního vzorku populace, podle Duška na konci dubna.


Komentář: Když má virus plán, musí ho mít i vláda!


Pokud by se ukázalo, že podíl bezpříznakových lidí, kteří virus šíří mezi populaci, je větší, modely by bylo nutné změnit. "Pokud by jich bylo třeba 30 procent, kumulativně by to na konci dubna znamenalo asi 26 tisíc nakažených," uvedl Dušek. Není to podle něj ale pravděpodobné, protože už současná data by zřejmě vypadala jinak. "Po Velikonocích bychom chtěli udělat velmi dlouhodobý model predikce," uvedl Dušek.

Seniorů nad 60 let je podle dat ÚZIS mezi nakaženými asi 24 procent a jejich podíl výrazně neroste, lidí nad 75 let necelých sedm procent. Mezi hospitalizovanými jich jsou dvě třetiny. Většina zemřelých je podle Duška ve věku nad 80 let. "Podstatná část pacientů, kteří zemřou, zemřou s covid-19, ale ne na covid," uvedl Černý. Kromě seniorů je podle Duška riziková také populace chronických pacientů. "Může být senior ve věku 65 let, úplně zdravý, běžec maratonů, a může být padesátiletý člověk, který má těžký diabetes a je více zranitelný," dodal Dušek. Rizikový je podle něj kromě cukrovky také vysoký krevní tlak nebo další nemoci srdce a cév.

Nakažených novým typem koronaviru bylo podle údajů z dnešního rána více než 5000. Za týden přibyly dva tisíce. Před týdnem ÚZIS odhadoval, že v polovině dubna bude zhruba 8000 nemocných, na konci měsíce asi 14 200.

Otestováno bylo už téměř 99 tisíc vzorků a podíl pozitivních záchytů v nich byl asi 5,1 procenta. Podle Duška zlepšující se trend prokazuje i podíl pozitivních mezi reálně otestovanými lidmi bez opakovaných testů, který je asi šest procent. "Opakované testy ten trend příliš neovlivňují, protože i vyléčených, které prokazují opakované testy, je zatím málo," uvedl Dušek.

Nechali byste se testovat na koronavirus?

 Stav epidemie covid-19 v Česku je v mezinárodním srovnání i v rámci Evropy podle Duška unikátní. Situaci je potřeba využít a epidemii dál řídit, uvedl. Úmrtnost v ČR činí 0,73 na 100 tisíc obyvatel, roste méně než ve většině zemí navzdory tomu, že podíl zachycených případů je na úrovni Polska či Kanady, proti Rakousku je poloviční. Rakousko udělalo dosud 120 tisíc testů, ČR zhruba 99 tisíc.

„Je potřeba využít té úžasné situace, ve které jsme, která je mezinárodně i v Evropě dost unikátní, a řídit další vývoj tak, aby nám to někde neujelo. Chránit zranitelné a tak dále," řekl Dušek. Běžná populace si podle něj musí vytvořit imunitu, protože virus tu dál bude, což je podle něj nevyhnutelný přírodní jev.

Zpomaluje se také nárůst počtu nových případů, i když přibývá testů. Ve srovnání pozitivních záchytů v testovaných vzorcích je ČR s 5,3 procenta před dvěma dny zhruba na úrovni Polska (4,8 procenta) nebo Kanady (4,6 procenta). Podle Duška navíc číslo klesá, před týdnem bylo 6,1 procenta a dnes to bylo 5,1 procenta z téměř 99.000 vzorků. Méně nakažených na počet testovaných má Tchaj-wan a Jižní Korea, které se dávají za vzor zvládnutí epidemie, ale také Maďarsko nebo Slovinsko. Naopak Velká Británie má téměř 23 procent a Itálie a USA téměř 18 procent.

EBF24

Podle odborníků a politiků jsou dobré výsledky v mezinárodním srovnání výsledkem včasného přijetí přísných opatření a jejich důsledného dodržování v populaci.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).