Kritizovaný Visapoint končí. O víza se bude znovu žádat na úřadě

30. 10. 2017
Zdroj: Ministerio TIC Colombia, Flickr.com (CC BY 2.0)

Systém Visapoint, který slouží pro elektronické podávání žádostí o víza, nebude od úterý dál fungovat. Nově se žádosti budou podávat přímo na konkrétním zastupitelském úřadě. Visapoint byl opakovaně kritizován českými zaměstnavateli i ochránci lidských práv kvůli tomu, že umožňoval kupčení s vízy.

„MZV se rozhodlo ke změnám v této oblasti s ohledem na několik faktorů, především kvůli ukončení doby platnosti smlouvy s poskytovatelem systému Visapoint,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Zájemci o víza a pobyty na území České republiky budou moct své žádosti znovu podávat od 24. listopadu, a to e-mailem, telefonicky nebo osobně na konkrétním zastupitelském úřadě, doplnila Lagronová. Období mezi 31. říjnem a 24. listopadem se využije pro vyřízení již podaných žádostí, dodala.

Ministerstvo zahraničí využívá Visapoint od roku 2009. Zájemci o vízum nebo dlouhodobý pobyt v České republice si jeho prostřednictvím mohli online zajistit termín schůzky na zastupitelském úřadě.

Podle kritiků byl systém Visapoint zvlášť v některých zemích často zahlcen a v podstatě nebylo možné se do něj registrovat. Snaha získat volný termín pro podání žádosti na českém zastupitelském úřadě pak vedla řadu lidí k tomu, že za registraci platila překupníkům, kteří se dokázali do systému nabourat.

Na nedostatky Visapointu opakovaně upozorňovaly české firmy, které chtěly zaměstnávat cizince. Dlouhé čekání na vyřízení vízových žádostí jim proces zaměstnávání pracovních sil ze zahraničí komplikovalo.

Problémy způsobil velký zájem o práci v Česku

Příkladem země, v níž Visapoint blokovala mafie, která termíny žadatelům draho přeprodávala, byla Ukrajina, řekl ČTK mluvčí Hospodářské komory Vladimír Diro. Právě proto vláda spustila pro zaměstnávání kvalifikované síly z Ukrajiny takzvaný Režim Ukrajina, který Visapoint obchází. Zrušením Visapointu se podle něj nyní otevírá možnost, aby ČR na takový režim přešla i v dalších zemích.

Podle ministerstva zahraničí nedostatek volných míst a dlouhé čekání pramenilo hlavně z toho, že v některých státech je velký zájem o práci v České republice. Mluvčí ministerstva zdůraznila, že nová forma podávání žádostí nedostatky způsobené převisem poptávky nevyřeší. „Žádný systém sám o sobě není schopen odstranit problémy plynoucí z enormního zájmu cizinců o tyto pobyty v Česku,“ sdělila.

Lagronová také upozornila na to, že zaměstnávání cizinců v České republice nespadá do gesce ministerstva zahraničí. „Pokud se český trh práce potýká s nedostatkem pracovní síly v určitých odvětvích, příčinou tohoto stavu není činnost MZV ani kapacita jeho konzulárních úřadů,“ uvedla.

O desetitisících volných míst, která by mohli zaplnit zaměstnanci z Vietnamu nebo Ukrajiny, opakovaně hovořili představitelé českého průmyslu. Proti se staví odbory, které varují před tím, že příliv levné pracovní síly ze zahraničí, tlačí dolů cenu práce. Lagronová poznamenala, že pravidla pro zaměstnávání cizinců vycházejí z vládní strategie, která záleží na dohodě tripartity a ekonomických faktorech, nikoliv na ministerstvu zahraničí. V těch firmách, kde působí odboráři, bylo posílení o pracovníky z Ukrajiny s nimi konzultováno a 96 procent odborových organizací s tím souhlasilo, uvedl mluvčí Hospodářské komory.

Čtěte také:

Vláda zavádí vízový program pro investory mimo unii. Hospodářské komoře se nelíbí

Lepší podmínky pro české turisty: do Vietnamu poletí přímou linkou a bez víz

Bez víza se do zemí jihovýchodní Asie nedostanete. Tedy většinou


  • Našli jste v článku chybu?