Menu Zavřít

Větrné turbíny mohou vyrobit mnohem více elektřiny, než lidstvo spotřebuje

30. 10. 2019
Zdroj: Profimedia.cz

Mořské větrné parky ve vzdálenosti do 60 km od pobřeží mohou vyrobit tolik elektřiny, že by pokryly globální poptávku. Celkem by se jednalo o 36 tisíc terrawatthodin (TWh) ročně, přičemž současná poptávka je 23 tisíc TWh. Uvedla to ve své analýze Mezinárodní energetická agentura IEA.

Mezinárodní energetická agentura IEA ve své analýze zdůraznila, že potenciál větrných parků na mořích je tak velký, že by teto sektor mohl vyrábět až 18krát více elektřiny, než je současná poptávka ve světě.

„Větrné turbíny na moři v současnosti vyrábí jen 0,3 procenta energie na světě. Jejich potenciál je ale obrovský. Vlády a průmysl čeká velká výzva, aby tento zdroj energie dokázaly co nejvíce využít k přechodu na obnovitelné zdroje,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol.

V Evropské unii nyní poptávka po elektřině činí 2 884 TWh ročně, větrníky v evropských mořích přitom mají potenciál kapacity až 33 844 TWh. To je 12krát více, než jaká je současná spotřeba elektřiny. Do roku 2040 by mohly mít větrné turbíny instalovaný výkon až 127 GW v rámci EU (loni to bylo 19 GW). Čína pak může do roku 2040 zvýšit výkon ze 4 GW na 107 GW, tvrdí IEA ve své prognóze.


Němci se přejedli turbín. Nespokojení občané téměř zastavili výstavbu větrníků


Globální poptávka po elektřině v současnosti dosahuje 23 tisíc TWh. Ve větrných parcích, jež nebudou v hloubce větší než 60 metrů a ve vzdálenosti větší než 60 kilometrů od pobřeží, může být přitom celkem snadno vyprodukováno 36 tisíc TWh elektřiny. Větrná energetika by mohla v následujících dvaceti letech růst 13procentním tempem ročně.

Takový scénář představuje i velkou investiční a obchodní příležitost pro ropné firmy, které již mají zkušenosti s budováním ropných plošin na moři, dodal Birol.

Levnější než baterie: opuštěné těžební šachty mají sloužit jako zásobárna obnovitelné energie

Vizualizace konceptu firmy Gravitricity

Dále čtěte:

Nejen Temelín a Dukovany. Malé reaktory by mohly na severu republiky nahradit uhlí i teplárny

Časovaná bomba na moři: Němce děsí vraky britských ropných plošin

Merkelová otevřela nový park na Baltu. Němci už se bez větru neobejdou

Content23

Tepelná čerpadla sehrají při snižování emisí klíčovou roli, říká manažer Stiebel Eltron Matten

Člen vedení společnosti Stiebel Eltron Nicholas Matten.

  • Našli jste v článku chybu?