Menu Zavřít

V Česku je jich nedostatek, v Číně neví, co s nimi. Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo všechny tamní volné byty, míní analytik

26. 9. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Dlouhodobé problémy čínského realitního sektoru se stále nepodařilo vyřešit a na pokraji bankrotu se pohybuje už několik významných developerských společností
  • Pozitivní vývoj neočekává ani bývalý zástupce ředitele čínského statistického úřadu Che Kcheng, který uvedl, že i 1,4 miliardy lidí je málo na to, aby zaplnili všechny volné byty v zemi
  • Navzdory všem těmto odhadům ale čínská vláda stále tvrdí, že tamní ekonomika je vůči problémům odolná a určitě nezkolabuje

Čínský realitní sektor, kdysi pilíř celé tamní ekonomiky, se od roku 2021 setrvale propadá. Nepříznivou situaci odstartovaly problémy realitního giganta China Evergrande Group, který přestal splácet své dluhy. Firma se od té doby pohybuje na pokraji bankrotu a stále se jí nepovedlo schválit žádné restrukturalizační plány.

Zmíněná společnost patří v současnosti k vůbec nejzadluženějším developerům na celém světě. Podobně špatně jsou na tom ale i mnohé další čínské realitní společnosti, jako třeba je Country Garden Holdings nebo Sunac. Situace na trhu navíc negativně ovlivňuje náladu potenciálních kupujících, což celou krizi nadále jen zhoršuje.

Miliony neprodaných domů a bytů

Závažné problémy potvrzují i nejnovější údaje čínského Národního statistického úřadu (NBS). Podle nich činila celková podlahová plocha neprodaných domů ke konci srpna 648 milionů metrů čtverečních. Propočty agentury Reuters přitom uvádějí, že průměrný domov má velikost 90 čtverečních metrů, což by znamenalo, že počet neprodaných domů či bytů v zemi se aktuálně nachází na hranici 7,2 milionu.

Tak rychle to nepůjde. Ratingová agentura Fitch zhoršila prognózu růstu čínské ekonomiky, na vině je Evergrande
Přečtěte si také:

Tak rychle to nepůjde. Ratingová agentura Fitch zhoršila prognózu růstu čínské ekonomiky, na vině je Evergrande

Do zmíněné statistiky navíc nejsou zahrnuty četné rezidenční projekty, které již byly prodány, ale ještě nebyly dokončeny kvůli nedostatku peněz. Údaj také nezapočítává velké množství domů, jež zakoupili spekulanti při posledním vzestupu trhu v roce 2016. Tyto domy a byty zůstaly převážně prázdné a podle mnohých odborníků právě ony tvoří většinu nevyužitého prostoru.

K celé problematice se nyní vyjádřil i zkušený odborník Che Kcheng, který v minulosti pracoval na pozici zástupce ředitele NBS. „Kolik je teď v Číně volných domů? Každý expert uvádí velmi odlišné číslo, přičemž ti nejextrémnější věří, že současný počet prázdných domů by stačil až pro tři miliardy lidí. Tento odhad je podle mě přehnaný, zároveň se ale domnívám, že ani 1,4 miliardy lidí pravděpodobně všechny volné byty naplnit nedokáže,“ uvedl Kcheng v překvapivém prohlášení na fóru v jihočínském městě Tung-kuan.

MM_AI

Nic se neděje, tvrdí vláda

Vysoký počet prázdných domů podle Kchenga představuje závažný problém, jenž může negativně ovlivnit výkonnost celé čínské ekonomiky. Jeho negativní pohled na realitní sektor je přitom v ostrém kontrastu s oficiálními tvrzeními většiny jiných představitelů čínské vlády, kteří tvrdí, že hospodářství země je naopak velmi odolné.

Vsadila na špatnou kartu. Čínská miliardářka přišla za dva roky o 84 procent svého majetku
Přečtěte si také:

Vsadila na špatnou kartu. Čínská miliardářka přišla za dva roky o 84 procent svého majetku

„V poslední době se objevují různé druhy komentářů předpovídající kolaps čínské ekonomiky. Zatím však zkolabovala pouze tato rétorika, nikoliv čínská ekonomika,“ uvedl podle CNN mluvčí tamního ministerstva zahraničí na nedávné tiskové konferenci.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).