Menu Zavřít

V Anglii vzniklo unikátní datové centrum. Přebytečné teplo z počítačů slouží k vyhřívání vody v městském bazénu

20. 3. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Zdroj: Depositphotos
  • Britská společnost Deep Green vymyslela způsob, jakým lze využívat teplo vznikající při provozu datových center
  • Své počítače tedy umístila do zázemí Centra volného času ve městě Exmouth, kde pomáhají vytápět vodu v bazénu
  • Technologie dokáže výrazně ušetřit náklady na ohřev vody, úspora dosahuje desítek tisíc korun ročně

Vysoké ceny energií trápí domácnosti i soukromé podniky po celém světě. Lidé se tak mnohdy snaží přijít s kreativními řešeními, která by dokázala ušetřit alespoň část jejich výdajů. Velmi originální způsob nyní vymysleli v anglickém Devonu, kde se teplo generované datovým centrem o velikosti pračky využívá k vytápění veřejného bazénu.

Celý systém se skládá z bílé krabice, v níž je uloženo několik počítačů. Ty jsou obklopeny olejem, který zachycuje velkou část vydávaného tepla. Je ho přitom dost na to, aby zvládlo vyhřívat bazén na 30 stupňů Celsia v 60 procentech potřebného času. Unikátní technologie by měla Centru volného času ve městě Exmouth ušetřit tisíce liber ročně.

Velkou výhodou je také skutečnost, že datové centrum provozované startupem Deep Green poskytuje energii pro výhřev bazénu zcela zdarma. Veškeré náklady na provoz tedy hradí klienti společnosti, kteří využívají výpočetního výkonu počítačů třeba pro práci s umělou inteligencí nebo pro strojové učení. Zakladatel Deep Green Mark Bjornsgaard se podle BBC nechal slyšet, že společnost proplatí rekreačnímu centru i náklady za elektřinu na provoz onoho „digitálního kotle“.

Bazény kvůli drahým energiím zavírají

Koncept vyvíjený během pěti let je poměrně přímočarý – horký olej se čerpá do výměníku tepla, aby ohříval vodu v bazénu. Dopady této technologie jsou však obrovské. Provozovatel Centra volného času Sean Day uvedl, že původně letos očekával nárůst účtů za energie o přibližně 100 tisíc liber (asi 2,7 milionu korun).

Jak ochladit obří datacentra? V Japonsku zkouší sníh, zimní nadílku si schovávají na léto
Přečtěte si také:

Jak ochladit obří datacentra? V Japonsku zkouší sníh, zimní nadílku si schovávají na léto

Díky zavedení nového systému vytápění se ale podařilo významně ušetřit. „Partnerství s Deep Green nám skutečně pomohlo snížit náklady na ceny energií a plynu, které byly za posledních 12 měsíců opravdu astronomické. Je prostě úžasné, že jsme přišli na způsob, jakým může naše organizace snížit své výdaje,“ řekl Day.

Podobně to pak vidí i výkonná ředitelka organizace Swim England, jež má v Anglii na starosti plavecké areály. „Je dobré vidět, že bazény zavádějí různá inovativní řešení, která jim pomáhají šetřit,“ podotkla Jane Nickersonová. Od roku 2019 bylo totiž v zemi uzavřeno 65 bazénů, přičemž jako významný důvod byly uváděny právě rostoucí náklady na energie.

EBF23

Zájemců o technologii přibývá

Celý systém šetří kromě veřejných bazénů náklady i samotným datovým centrům. Ty největší totiž pro udržení optimální teploty vyžadují miliardy litrů vody a investice za desítky milionů korun. Některá datacentra jsou pak dokonce stavěna pod vodou, v jeskyních či ve velmi chladných částech světa.

Superpočítač v mobilu? Vědci se inspirovali mozkem a sestavili mikročip, který zvládá pokročilé úlohy AI
Přečtěte si také:

Superpočítač v mobilu? Vědci se inspirovali mozkem a sestavili mikročip, který zvládá pokročilé úlohy AI

Británie ale není jedinou zemí, jež používá teplo z počítačů k vytápění. V několika dánských a švédských městech už obrovská datová centra vyhřívají tisíce domácností. Na tomto systému totiž podle ředitele firmy Deep Green vydělávají obě strany. „Spoustu peněz za provoz spotřebujeme na odstranění tepla. Přišlo nám tedy logické vytvořit malé datacentrum na místě, kde je teplo užitečné a potřebné,“ uzavřel Bjornsgaard. Díky úspěchu technologie už o ni projevilo zájem sedm dalších veřejných bazénů v různých částech Anglie.

  • Našli jste v článku chybu?