Menu Zavřít

Úroda řepky stoupla o pětinu. Sklidilo se méně obilí, brambor i cukrovky

15. 10. 2018
Autor: Archiv Euro

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci svezli z polí 6,861 milionu tun. Vyplývá to z odhadu Českého statistického úřadu. Nižší sklizeň očekávají statistici také u brambor o 19,1 procenta a u cukrovky o čtvrtinu. Pokles odhadují také u slunečnice, máku a hrachu. Úroda řepky naopak stoupla o 20,7 procenta na 1,383 milionu tun. Analytici kvůli nižší sklizni očekávají zdražení některých potravin.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda poukázal na to, že nynější odhad je slabší než k polovině srpna, v němž ČSÚ předpovídal pokles sklizně obilovin o 3,5 procenta. „Až o deset procent ještě do konce letošního roku zdraží pečivo,“ uvedl. V růstu cen se ale podle Kovandy projeví vedle slabší úrody také vyšší mzdové náklady a zdražení energií.

Částečně kvůli slabší úrodě ječmene letos zdraží také pivo, vzroste i cena brambor, podotkl Kovanda. „Brambory podraží o zhruba 25 procent, před vánočními svátky ale cena brambor může vyletět vzhůru až o 50 procent,“ doplnil.

Vyšší ceny potravin v obchodech předpovídá také hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Zdražovat by mohly především výrobky z obilovin a brambor. Rovněž mohou zdražovat výrobky s vysokým obsahem cukru či máku,“ uvedl.

Pokles u obilovin je způsobený především nižším hektarovým výnosem, který klesl o 6,7 procenta na 5,15 tuny z hektaru. „Podle aktuálního odhadu je úroda obilovin o 15,2 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let,“ uvedl ČSÚ.


Co nás bude živit? Devět miliard lidí může pomoci nakrmit genetická editace potravin

 Sklizeň - ilustrační foto


Úrodu pšenice statistici očekávají nižší o 7,3 procenta, ječmene o 8,2 procenta. U kukuřice na zrno podle odhadu klesla zhruba o pětinu, u tritikale, což je kříženec žita a pšenice, o pět procent. Víc se urodilo žita o 13 procent a ovsa o téměř šest procent.

U brambor je odhadovaná sklizeň 557 tisíc tun třetí nejnižší v historii sledování. Méně brambor se sklidilo jen v roce 2013 a 2015. Z hektaru se letos sklízí 24,35 tuny brambor, což je zhruba o 17 procent méně než loni. Osázená plocha se mírně zmenšila na téměř 23 tisíc hektarů.

Cukrovky by se letos mělo sklidit 3,306 milionu tun. Pokles úrody o čtvrtinu je dán hlavně snížením výnosu o 23 procent na 51,04 tuny z hektaru, osevní plocha se zmenšila jen mírně na 65 tisíc hektarů. „Předpokládaná úroda cukrovky je o 17,8 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let,“ uvedl ČSÚ.

Odhadovaný nárůst sklizně u řepky je způsoben především zvýšením výnosů o 15,5 procenta na 3,36 tuny z hektaru a také rozšířením osevní plochy o 4,4 procenta na 412 tisíc hektarů. Očekávaná sklizeň je o 2,6 procenta vyšší než pětiletý průměr.

Produkce máku se meziročně propadla téměř o třetinu na 14 tisíc tun, klesla osevní plocha i odhadovaný výnos. Sklizeň slunečnice statistici odhadují meziročně nižší zhruba o desetinu na 47 tisíc tun, produkci hrachu na zrno také nižší o 17,2 procenta na 72 tisíc tun.

WT100

Klesla také předpokládaná úroda kukuřice na zeleno a siláž meziročně o 14,2 procenta, nižší sklizeň ČSÚ očekává také u dalších pícnin.

Dále čtěte:

Genetika, potraviny a populační růst. Na genetické inženýrství existují odlišné pohledy

Neduživé zrno. Měnící se klima ničí český slad

V Česku přestala mizet bramborová pole. Díky novým skladům

Přestali jsme uvažovat selským rozumem, říká ekolog Josef Fanta

V Německu hnije úroda. Nemá ji kdo sklízet

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).