Menu Zavřít

Unipetrol po loňské ztrátě dosáhl v 1. čtvrtletí miliardových zisků

27. 4. 2017
Autor: unipetrol

Petrochemický holding Unipetrol se v letošním prvním čtvrtletí po ztrátě na začátku loňského roku vrátil do zisku, který dosáhl 2,8 miliardy korun. Tržby vzrostly na 29,9 miliardy korun. Loni v prvním čtvrtletí tržby naopak klesly kvůli odstávkám o více než čtvrtinu a Unipetrol skončil v čisté ztrátě 25 milionů. Za celý loňský rok už pak ale dosáhl zisku 7,98 miliardy korun.

Podle firmy je hlavním důvodem meziročního obratu v prvním čtvrtletí obnovení výroby v etylenové jednotce v Litvínově. Tržby tak meziročně stouply o více než dvě třetiny. Holding také zaúčtoval miliardu korun jako pojistné plnění za ušlý zisk a škody, které loni způsobila havárie krakovací jednotky v rafinerii Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou.

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázal holding v prvním čtvrtletí 2017 provozní zisk EBITDA LIFO 3,4 miliardy, meziročně o 3,2 miliardy více. Využití kapacity rafinerií holdingu stouplo meziročně z 66 procent na 88 procent a objem zpracované ropy vzrostl o 35 procent na 1,9 milionu tun.


O Unipetrolu dále čtěte:

Unipetrol navrhuje vyplatit 1,5 miliardy korun na dividendách

Chemický závod Unipetrolu v Litvínově


Prodejní objemy rafinérských produktů se zvýšily o tři procenta na 1,6 milionu tun, a u petrochemických produktů dokonce o 136 procent na 456 000 tun. Neratovická chemička Spolana, kterou Unipetrol loni koupil po deseti letech zpět od polské firmy Anwil, přispěla prodaným objemem 106 000 tun.

V maloobchodním segmentu měl holding provozní zisk 265 milionů, což bylo oproti loňsku o 64 milionů více. Podle firmy stály za růstem vyšší prodeje pohonných hmot díky příznivé ekonomické situaci i lepší výsledky v nepalivové části maloobchodu díky konceptu občerstvení Stop Cafe.

Unipetrol uvedl na trh nový typ pohonných hmot Efecta 95 a Efecta Diesel. Pokračoval také v postupném přebírání 68 čerpacích stanic od společnosti OMV. Během prvního čtvrtletí jich převzal 16, a navýšil tak celkový počet stanic své sítě Benzina na 380. Benzina zvýšila podle údajů za letošní leden svůj podíl na trhu na 18,1 procenta.

Podle firmy je hlavním důvodem obratu obnovení výroby v etylenové jednotce v Litvínově. Holding také zaúčtoval miliardu korun jako pojistné plnění za ušlý zisk a škody, které loni způsobila havárie krakovací jednotky v rafinerii Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou.

Dobře se dařilo i majiteli Unipetrolu, polské PKN

Čistý zisk největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen v prvním čtvrtletí vzrostl na 1,92 miliardy zlotých (12,2 miliardy korun) z 337 milionů zlotých před rokem. To je nárůst o 470 procent. K růstu čtvrtletního zisku přispěl mimo jiné příznivý vývoj prodeje pohonných hmot a cen ropy.

Letos PKN hodlá zvýšit investice na 5,5 miliardy zlotých (zhruba 35 miliard Kč) z loňského objemu 4,7 miliardy zlotých.

Unipetrol je součástí skupiny PKN Orlen od roku 2005.

Přečtěte si také:

Ofenziva MOL: Maďaři v Česku proinvestují miliardy


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).