Unikátní wellness studio odbourá enormní stres. Český podnikatel jich chce v USA postavit několik tisíc

9. 1. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Mindzero
  • Spoluzakladatel firmy STRV David Semerád se po předchozí náročné práci rozhodl věnovat duševnímu zdraví
  • V USA tak nedávno otevřelo jeho první studio Mindzero, které má lidem pomoci s relaxací a nadměrným stresem
  • Speciální skupinové lekce využívají extrémních teplot i nejmodernější technologie biohackingu

Americký startup Mindzero se chce vypořádat se všudypřítomným stresem. Projekt českého podnikatele Davida Semeráda má nabídnout inovativní relaxaci s využitím nejnovějších poznatků o lidském těle. Pro tento záměr už se podařilo nadchnout několik investorů, kteří do firmy vložili zhruba 1,3 milionu dolarů (asi 30 milionů korun).

Semerád přitom vychází ze své osobní zkušenosti, protože ve vedení technologické firmy STRV si dle vlastních slov sáhl na dno psychických sil. „V dnešní uspěchané době je trend dávat práci všechno, často však zapomínáme pečovat o sebe, na což jsem také doplatil. I když jsem se šest let pokoušel meditovat, výsledky v kombinaci s vynaloženým úsilím pro mě nebyly dostačující. Začal jsem se proto intenzivně zajímat o duševní a fyzické zdraví, z čehož vzešel samotný nápad na Mindzero,“ říká úspěšný podnikatel.

Podle něj je velkým problémem skutečnost, že ve Spojených státech je péče o zdraví víceméně řízena farmaceutickým průmyslem. „Existují přitom efektivní metody na odbourávání stresu a prevenci syndromu vyhoření, jako je sauna, otužování, aromaterapie, pulzující elektromagnetické pole, infračervené světlo a další vědou ověřené moderní technologie. Ve svém projektu jsem se rozhodl všechny tyto metody spojit do jednoho zážitku,“ tvrdí Semerád.

Za úspěch ručí bytem

Firma Mindzero proto nedávno otevřela své první studio ve městě Myrtle Beach v americkém státě Severní Karolína. Jeho úspěch předčil očekávání, a tak ve Spojených státech brzy vzniknou další čtyři pobočky. Právě k tomu nyní startup potřebuje značnou sumu peněz, kterou chce získat převážně od českých investorů. Mezi nimi si už koneckonců stihl vybudovat dobré jméno. Finančně ho podpořil třeba Andrej Kiska, Ondřej Bartoš, Lubo Smid, Robert Kyncl, Jan Bednář, Tomáš Krcha, Katka Sabo a Robin Raszka.

Neschopenka na syndrom vyhoření a podmínky jejího vystavení: V jakých případech se už jedná o diagnózu?
Přečtěte si také:

Neschopenka na syndrom vyhoření a podmínky jejího vystavení: V jakých případech se už jedná o diagnózu?

Ke krytí těchto investic přistupuje Semerád unikátním způsobem. V roce 2030, kdy s firmou plánuje vstup na burzu, se investoři budou moci sami rozhodnout, zda si chtějí podíl ponechat, či nikoli. V druhém případě budou vyplaceni z prodeje jednoho ze Semerádových bytů v pražském Karlíně, jehož hodnota se pohybuje ve výši aktuálně vybrané částky 30 milionů korun.

Dlouhodobým plánem firmy je vytvořit rozsáhlou síť s až 3500 studii napříč Spojenými státy, která budou mít za cíl ukázat lidem jednoduchý způsob, jak se starat o své duševní i fyzické zdraví. Ostatně podle studie společnosti Wrike z roku 2019 zažívá každodenní stres na pracovišti až 94 procent zaměstnanců. Pro 54 procent respondentů je pak stres příčinou nekvalitního spánku. Dlouhodobé vystavení se takovému stavu může vést ke zdravotním problémům nebo k syndromu vyhoření.

Saunování? V USA rarita

Podle vyjádření Mindzero má společnost velkou šanci na úspěch i díky tomu, že ve Spojených státech neexistuje mnoho podobných zařízení. „V Americe nejsou sauny zdaleka tak rozšířené jako v České republice. A pokud chce zákazník špičkovou péči, většinou je extrémně drahá. Cílem našich studií je nabídnout ty nejlepší relaxační služby s využitím moderních technologií, které ale budou finančně dostupné,“ uvádí Semerád.

Za čtyři vstupy do studia zájemci zaplatí 99 dolarů (asi 2200 korun), měsíční neomezená permanentka pak vyjde na 219 dolarů (zhruba 5 tisíc korun). Za tuto cenu zákazník získá 50minutový zážitek, jehož součástí jsou speciální dechová cvičení, vedené soustředění, sauny, ledové koupele a terapie vonnými oleji. Studio je navíc vybaveno i technologiemi, které sezení doplňují o videoprojekci, lasery, interaktivní světelné efekty, elektromagnetickou terapii či léčbu červeným světlem.

Vysvědčení českého školství: učitelé trpí stresem i administrativou
Přečtěte si také:

Vysvědčení českého školství: učitelé trpí stresem i administrativou

Celá metoda se opírá o takzvanou hormezi. Jedná se o postupnou relaxaci a otužování organismu prostřednictvím kontrolovaných dávek různorodých extrémních podmínek, jako je třeba rychlý přechod mezi horkou a studenou vodou. Podle studie univerzity King’s College mají tyto metody až 92procentní úspěšnost při odbourání stresu. „Mindzero udeří na vaše smysly a člověka oživí. Chceme tím zcela změnit přístup lidí k mentálnímu i fyzickému zdraví, který doposud ovládaly prášky proti bolesti a kapky na zklidnění,“ dodává Semerád.

  • Našli jste v článku chybu?