Menu Zavřít

Unikátní české svahové sekačky mění spalovací motor za elektřinu. První bezemisní spider je už na světě, další se chystá

8. 1. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Firma Dvořák – svahové sekačky uvedla na trh svoji první plně elektrickou sekačku

Spider eCross Liner se může pyšnit bezemisním provozem a v závislosti na náročnosti terénu vydrží sekat až osm hodin

Nový model nejmenší nabízené sekačky tohoto českého výrobce dokáže díky unikátnímu podvozku stejně jako jeho starší sourozenec jízdu všemi směry a zdolá svah o náklonu až 60 stupňů

Od vzniku prvního ,pavouka‘, jehož pozdější variace doslova dobyly svět – tedy alespoň ten, v němž hlavního nepřítele ztělesňují stébla volně rostoucí trávy , letos uplyne dlouhých 20 let. A protože ve firmě Dvořák – svahové sekačky dobře vědí, že každé kulaté výročí je potřeba řádně oslavit, nadělili si jeden možná drobně opožděný, leč o to zajímavější vánoční dárek: elektrickou verzi svého už tak unikátního stroje.

Nový přírůstek v nabídce této rodinné firmy z Havlíčkobrodska nese název Spider eCross Liner, přičemž jak výrobce sám říká, stroj vznikl jako reakce na stále rostoucí poptávku po hybridních a elektrických sekačkách a „je výsledkem intenzivního, několik let trvajícího vývojového procesu“.

Prototyp prvního ,pavouka‘ navrhl na rýsovacím prkně v garáži. Dnes jezdí unikátní svahové sekačky Lubomíra Dvořáka po celém světě
Přečtěte si také:

Prototyp prvního ,pavouka‘ navrhl na rýsovacím prkně v garáži. Dnes jezdí unikátní svahové sekačky Lubomíra Dvořáka po celém světě

„Stejně jako ostatní sekačky Spider je i model eCross Liner vybaven patentovaným systémem pojezdu, který sekačce umožňuje jízdu všemi směry. Jinými slovy, sekačku není zapotřebí při nájezdech do nových řádků otáčet a plýtvat tak energii zbytečnými pohyby. Zároveň je možné model nově vybavit stabilizačním navijákem, se kterým zvládne svahy až o extrémním náklonu 60 stupňů,“ pyšní se firma s tím, že další elektrický model by chtěla představit ještě v průběhu letošního roku.

Lehčí, a proto úspornější

Několikaměsíční testy podle vyjádření společnosti Lubomíra Dvořáka potvrdily, že elektrický eCross Liner je stejně produktivní jako jeho starší verze osazená spalovacím motorem. Samotná výdrž sekačky, respektive jejího akumulátoru, se odvíjí od toho, v jak náročném terénu se stroj zrovna nachází. Platí nicméně, že se pohybuje od pěti do osmi hodin. Stejně dlouhou dobu pak zabere i jeho dobití.

„Sekačka bez obtíží zvládne sečení hustší trávy na rovině i ve svahu. Oproti sekačce se spalovacím motorem je elektrická verze výrazně hbitější a je navíc vybavena speciálně upraveným systémem žacího ústrojí, který nevyžaduje vysoký příkon a zaručuje zároveň vynikající kvalitu sečení a mulčování,“ dodává výrobce s tím, že vzhledem k technologii dálkového ovládání dochází na straně sekačky „k výrazným úsporám spotřebované energie“, neboť není zatěžkána vahou operátora.

Kde chybí lidi, tam se zapojí roboti. Chytré stroje mají pomoci s výstavbou budov, zvládnou třeba natírat nebo zdít
Přečtěte si také:

Kde chybí lidi, tam se zapojí roboti. Chytré stroje mají pomoci s výstavbou budov, zvládnou třeba natírat nebo zdít

A pak je zde samozřejmě ještě alespoň jedna nezanedbatelná výhoda, a sice značné omezení hluku, jež je se sekáním travnatého porostu obvykle spjato: „(Spider eCross Liner) představuje ideální řešení pro sečení v oblastech, kde je zvuk sekaček se spalovacím motorem nežádoucí a představuje rušivý element. Mezi takové aplikace patří například městské parky, dětská hřiště, residenční oblasti.“

bitcoin školení listopad 24

Sekačka, která tančí

Jak sám Dvořák před časem redakci Euro.cz prozradil, cena jedné svahové sekačky se pohybuje nejčastěji kolem půl milionu korun. A za podobnou částku se bude prodávat i elektrická verze jeho nejmenšího stroje. Což sice rozhodně není málo – obzvláště vezme-li člověk v potaz skutečnost, že konkurence je ,na svazích‘ víc než dost, na druhou stranu je ale potřeba zdůraznit, že za své peníze zákazník získá něco, co je skutečně unikání. Řeč je konkrétně o podvozkovém řešení těchto českých sekaček, které si zakladatel rodinné firmy nechal před časem patentovat.

„Princip spočívá v tom, že všechna pojezdová kola jsou natáčena ve stejném směru. Proto říkáme, že naše sekačky umí ,tančit‘. Jsou velice obratné, dobře se s nimi ve svahu manipuluje, a proto se pohodlně dokážou vyhnout naprosté většině překážek. Důležité rovněž je, že kam sekačka jede, tam také seče. Jinými slovy, i když se tedy pohybuje bokem, seče stejně dobře, jako kdyby jela dopředu. A právě v tom je jejich unikátnost,“ vysvětlil Dvořák.

  • Našli jste v článku chybu?