Menu Zavřít

Umělá inteligence pozná poruchy na zařízení dříve, než se stanou. Na rozvoj unikátní české technologie teď přispěla Evropská unie

14. 4. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Neuron soundware
  • Firma Neuron soundware dokáže s pomocí umělé inteligence diagnostikovat možné poruchy u výrobních zařízeních, díky čemuž je možné předejít závažnějším selháním
  • Technologie založená na analýze akustického spektra zvuku je v současnosti využívána na všech kontinentech
  • Česká společnost nyní získala sedm milionů eur na svůj další rozvoj. Podpořily ji program Evropské unie Horizon i Technologická agentura České republiky

Energetická zařízení, výrobní linky v automobilovém průmyslu, obráběcí stroje, roboti, svářečky a 3D tiskárny. To je výčet některých technologicky náročných strojů, které, když se porouchají, mohou celkem zásadně narušit výrobní proces. Česká firma Neuron soundware chce nyní dosáhnout toho, aby k těmto defektům docházelo co možná nejméně. 

Společnost vyvinula unikátní technologii založenou na analýze celého akustického spektra zvuku. Umělá inteligence všechna získaná data vyhodnotí a zjistí, zda se na zařízení mohou v brzké době vyskytnout nějaké závady. Jinými slovy, systém dokáže předcházet závažnějším selháním jednotlivých dílů a zároveň optimalizovat výrobní procesy, a tedy i zvýšit kvalitu produkce. 

Tisíckrát větší výkon

Do povědomí českého trhu se Neuron soundware dostal už v roce 2016, kdy vyhrál soutěž Nápad roku. Od té doby firma své technologie zlepšovala a úspěšně je nasadila i do ostrého provozu. 

Testování družic je jen začátek, říká šéf české firmy Neuron soundware. Její technologii chce dostat i na Mars
Přečtěte si také:

Testování družic je jen začátek, říká šéf české firmy Neuron soundware. Její technologii chce dostat i na Mars

Další rozvoj společnosti nyní finančně podpořil program Evropské unie Horizon a Technologická agentura České republiky, a to konkrétně částkou sedmi milionů eur (asi 163 milionů korun). Firma uspěla jako jediný český projekt mezi 1092 zájemci v programu Evropské komise, jenž se zaměřuje na inovativní deep-tech společnosti. Přidělené peníze Neuron využije na další zlepšení svých technologií. 

„Bude se to týkat jak naší hardwarové jednotky nEdge, kde s využitím nejnovějších čipů s AI akcelerátory očekáváme až tisíckrát větší výpočetní výkon, tak i rozvoje celé analytické platformy nGuard. Investice tedy umožní vylepšení umělé inteligence předpovídající strojní závady a další škálování služby po celém světě,“ tvrdí zakladatel a ředitel společnosti Pavel Konečný.

Jedni z nejlepších na světě

Na nezájem zákazníků si v Neuronu určitě stěžovat nemohou. Díky snadné instalaci a spolehlivým výsledkům jejich produkt používají firmy z Evropy, USA, asijských států a nově také z Latinské Ameriky. „Kombinace IoT (Internet věcí – poznámka redakce) zařízení a umělé inteligence je náročná na vývoj, ale bezpochyby změní výrobní procesy po celém světě,“ doplňuje Konečný.

WT100

Česká společnost, jež v současnosti rozšiřuje svůj tým, již dříve obdržela celou řadu evropských i světových cen. Vedle zmíněného ocenění za nápad roku se předloni například stala jedním z pěti nejlepších světových inovátorů v oblasti IoT.

Hudba budoucnosti. Microsoft pracuje na schránce, která uchová zvuk desítky tisíc let
Přečtěte si také:

Hudba budoucnosti. Microsoft pracuje na schránce, která uchová zvuk desítky tisíc let

„Neskutečně mě těší sledovat, jak se účastníci Nápadu roku posouvají a jak se jim daří. Neuron soundware patří k projektům, které mají potenciál pomáhat firmám na globální úrovni a mít obrovský dopad na předcházení poruch u klíčových zařízení v průmyslu. Proto jsem rád, že si zajistili další financování v rámci technologických grantů EU Horizon a Technologické agentury ČR,“ uzavírá zakladatel Nápadu roku Martin Kešner.

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).