Účty nepočkají, tak proč by měla výplata? Český startup PalmApp nabízí zaměstnancům ,věčný‘ přístup ke mzdě

11. 1. 2023
Doba čtení: 4 minuty
Zdroj: PalmApp
  • Namísto čekání na termín výplaty by zaměstnanci měli mít právo vybírat si mzdu průběžně během měsíce. Samozřejmě jen za dny, které již odpracovali
  • Tuto osvětu se nejen v Česku snaží šířit tuzemský startup PalmApp. Vyvinul proto stejnojmennou aplikaci, díky které se uživatelé vyhnou zbytečnému uzavírání úvěrů a vybírání spořicích účtů
  • Služba, která je momentálně dostupná u nás a na Slovensku, pomůže i samotným zaměstnavatelům. Kromě toho, že ušetří za fluktuaci pracovníků, bude mít pozitivní vliv i na jejich loajalitu

Vyjít s měsíční výplatou se na pozadí krize zdá být nemožné pro stále více lidí. Jenže zatímco splátky úvěrů a účty za energie nepočkají, na vydělané peníze si zaměstnanci musí posečkat i dlouhých šest týdnů. Současný model odměňování se proto snaží zbořit český technologický startup PalmApp, který českým a slovenským firmám nabízí ,benefit‘ ve formě stejnojmenné aplikace. Ta umožňuje zaměstnancům dané společnosti čerpat mzdu za odpracované dny kdykoli během měsíce. Nečekané výdaje tak nemusí odkládat až na den výplaty.  

„V polovině měsíce máte vyděláno třeba 15 tisíc, ale nemůžete na ně sáhnout. Kvůli tomu pak dochází k situacím, kdy si lidé berou mikropůjčky na 500 nebo 1000 korun,“ přibližuje problematiku Petr Ladžov, který společnost zakládal koncem roku 2020, a to s většinovým podílem. Spolu s ním stáli u vzniku firmy také Miroslav Koudelka a Vojtěch Pihrt.

Nač čekat do patnáctého? Chceme ukázat firmám, že výplata kdykoliv bude jednoho dne standardem, tvrdí zakladatel Advanta Fortelný
Přečtěte si také:

Nač čekat do patnáctého? Chceme ukázat firmám, že výplata kdykoliv bude jednoho dne standardem, tvrdí zakladatel Advanta Fortelný

Přístup k výplatě kdykoli během měsíce by podle Ladžova mohl výrazně ulevit třeba matkám samoživitelkám čekajícím na zpožděnou sociální podporu. Obecně pak PalmApp cílí na zaměstnance, již si měsíčně přijdou na 70 až 100 procent průměrné mzdy. Pomocnou ruku však může podat víceméně komukoli, komu před další výplatou nezbyly peníze – třeba na nečekanou opravu auta či nákup nového spotřebiče.

Čerpejte, ale s rozvahou

O vytloukání klínu klínem se v tomto případě dle zakladatele rozhodně mluvit nedá. Peníze, které dotyčný použije, mu už totiž právem náleží. „Nechceme, aby si lidé půjčovali, protože když to udělají, tak se jim náklad automaticky zvedne. V našem případě o půjčku nejde,“ komentuje product manager v PalmApp Jan Muller. Na rozdíl od úvěrů se na ,předčasně‘ vybranou mzdu navíc nevztahují žádné úroky.

Kolik procent výplaty si člověk bude moci vybrat, pak určí jeho zaměstnavatel. Touto regulací předejde tomu, aby pracovník před koncem měsíce vyčerpal tolik peněz, že mu nezbyde na pokrytí důležitých výdajů, tedy například nájmu. Maximálně tak PalmApp doporučuje uvolnit během měsíce 70 procent odpracované mzdy.  

Kolik peněž má zaměstnanec k dispozici, najde přehledně přímo v aplikaci.

Kolik peněz má zaměstnanec k dispozici, najde přehledně přímo v aplikaci.

Autor: PalmApp

Budoucnost v takzvané instantní výplatě vidí i Česká spořitelna, která do startupu prostřednictvím svého investičního programu Seed Starter začátkem loňského roku vložila zhruba 18 milionů korun. Do PalmApp zainvestovala spolu se ZenX Capital, sesterskou společností Broker Trust a dlouholetým strategickým partnerem spořitelny. Ten aplikaci přispěl devíti miliony korun.

V lednu letošního roku pak startup oznámil spolupráci se společností Mastercard. Díky té budou mít zaměstnanci k dispozici také virtuální platební kartu. Ta bude napojená přímo na vydělanou mzdu. „Z každého nákupu, který pomocí karty zaplatí, obdrží zákazník cashback ve výši dvou procent,“ říká Ladžov s tím, že na alkohol, cigarety a gambling se tento benefit samozřejmě nevztahuje.

Omezení vyplývá z přání HR jednotlivých firem i samotného poslání služby. Ta má totiž sloužit výhradně na pokrytí nečekaných výdajů. Využívání virtuální karty, která bude klientům k dispozici zhruba v polovině roku, však není podmínkou, potřebné peníze si zaměstnanci mohou nechat zaslat přímo na svůj bankovní účet. Spolupráci startup momentálně rozšiřuje také o společnost Sodexo, která poskytuje benefity pro stravování i volný čas.

Mezi prvními v Evropě

PalmApp má aktuálně nasmlouvaných 30 kontraktů s firmami o celkové velikosti 20 tisíc zaměstnanců. Typicky se jedná o zákazníky z automobilového průmyslu a logistiky. Nechybí ale ani ty z potravinářství, strojírenství a telekomunikace. Brzy přibude i zdravotnický personál. Většina těchto společností zvládne okamžitou výplatu pokrýt z vlastních zdrojů. „Osmdesát procent firem nepotřebuje financování, dvacet procent si o něj řekne. Ale tím, že máme v zádech Českou spořitelnu, to umíme vyřešit,“ konstatuje Ladžov.

Zatímco zaměstnavatelé PalmApp zpravidla prezentují jako benefit, samotný startup aplikaci vidí spíše jako finanční službu a jistý wellbeing, který firmám umožní nemít strojové zaměstnance. „Doba tvrdého kapitalismu je dávno pasé. Aby se pracovníci cítili komfortně, musíte je zaujmout dobrým prostředím a podmínkami,“ vysvětluje Ladžov. Výhoda pro zaměstnavatele pak plyne z toho, že kromě finančního zdraví podporuje u svých pracovníků i pocit loajality.

V Evropě patří PalmApp mezi první firmy, které obdobnou službu nabízejí. Inspiraci nachází v USA a Kanadě u společností, jako jsou například DailyPay či PayActive, kde tento princip vyplácení funguje již několik let. Zvyšující se zájem o ,mzdu na vyžádání‘ pak potvrzuje také studie finanční společnosti J. P. Morgan, podle které se tato praktika ve Spojených státech stala pro zaměstnance zcela běžným nástrojem. Zavedena je rovněž ve Velké Británii, Španělsku či Spojených arabských emirátech. Postupně se trend začíná rozšiřovat také po Evropě, Blízkém východě a v Africe.

Atleti nejsou jen ve sportu, říká designérka pracovních oděvů. Lidem s rizikovým povoláním kryje záda napříč světem
Přečtěte si také:

Atleti nejsou jen ve sportu, říká designérka pracovních oděvů. Lidem s rizikovým povoláním kryje záda napříč světem

„Podle statistik to má na zaměstnavatele jednoznačně pozitivní dopad, protože jim v závislosti na sektoru klesá fluktuace zaměstnanců o 40 až 70 procent,“ přibližuje Muller a dodává, že najmout pracovníka stojí v Evropské unii firmu zhruba dva až tři tisíce eur (aktuálně zhruba 50 až 72 tisíc korun), což je podobná suma, kterou zaměstnavatelé zaplatí za aktivaci služby PalmApp. „Takže když jejím zavedením firma ušetří jednoho člověka, investice se jí vrátí,“ uzavírá s tím, že přínos finančního wellbeingu pro firmy dokládá také studie poradenské společnosti PwC.

V tomto kvartálu čeká startup další kolo financování, v rámci kterého chce získat kapitál na expanzi do Německa. Na rakouském a rumunském trhu se pak zákazníkům aplikaci zavázala představit skupina Erste, což je mateřská společnost České spořitelny.

  • Našli jste v článku chybu?