Menu Zavřít

Ubytování jako z jiného světa, a to doslova. První vesmírný hotel se má otevřít do roku 2027

15. 3. 2021
Zdroj: Orbital Assembly
  • Hotel se bude pohybovat na nízké oběžné dráze Země, kterou obkrouží vždy jednou za hodinu a půl

  • Pojme až 400 hostů

  • Umělou gravitaci bude vytvářet rotací kolem vlastní osy

  • Původně nesl hotel jméno bývalého nacistického raketového inženýra Wernhera von Brauna


Je sice fakt, že současná doba cestování příliš nepřeje, rozhodně však není všem dnům konec. Proticovidové očkování nabírá na intenzitě a volné, nebo alespoň o dost volnější hranice se zase brzy začnou stávat nikoliv zbožným přáním, nýbrž běžnou realitou.

Kam se bezprostředně poté vydáme, záleží pochopitelně na každém z nás. Jedni vezmou útokem pláže na Jadranu, někdo zamíří do Alp, zatímco jiní třeba až na druhý konec planety. Dál to nejde, tedy prozatím. Kdo si ale počká ještě dalších šest let – a mezitím stihne našetřit pořádný balík peněz – bude se moci ubytovat třeba i ve vesmíru.

Jak to tehdy bylo? Vzácný meteorit z Velké Británie by mohl zodpovědět otázky o vzniku Sluneční soustavy
Přečtěte si také:

Jak to tehdy bylo? Vzácný meteorit z Velké Británie by mohl zodpovědět otázky o vzniku Sluneční soustavy

Že takový scénář nemusí být pouze fikcí ze slavné bondovky, se zanedlouho pokusí dokázat kalifornská společnost Gateway Foundation. V horizontu několika příštích let hodlá postavit na nízké oběžné dráze Země hotel pro běžné turisty. I když slovo „běžní“ je potřeba brát s rezervou. Lze totiž očekávat, že cena pobytu rozhodně nebude z nejnižších, třebaže žádné oficiálně informace v tomto ohledu dosud zveřejněny nebyly. Totéž bychom ostatně mohli říct i o potenciálních nákladech na výstavbu.

Nadpozemská podívaná s pozemskými fyzikálními zákony

Hotel, který připomíná zdálky obří mlýnské kolo, ponese jméno Stanice Voyager a má pojmout až 400 hostů najednou. Ti se zde budou moci těšit z podobných rozmařilostí jako v kterémkoliv jiném luxusnějším ubytovacím zařízení – počínaje tematickými restauracemi a tělocvičnami přes kina a lázně až po menší koncertní sály. Kromě toho ale hotel nabídne i něco, co by na Zemi bylo zhola nemožné, a sice výhled na ni samotnou. Má totiž disponovat hned několika bary a společenskými salónky, odkud budou mít všichni hosté celý náš svět doslova jako na dlani.

Výhled, kterému žádný jiný člověkem postavený hotel nebude moci konkurovat Výhled, kterému žádný jiný člověkem postavený hotel nebude moci konkurovat

Taková podívaná se dosud naskýtala výhradně astronautům pobývajícím na Mezinárodní vesmírné stanici, kteří zde ve stavu beztíže (pouze zdánlivém, protože technicky vzato se jedná spíše o jakýsi volný pád) tráví dlouhé měsíce. Ničeho podobného se přilétávající turisté obávat nemusejí. Stanice Voyager svoji vlastní gravitaci mít bude – architekti hotelu ze společnosti Orbital Assembly Corporation, která dostala výstavbu na starost, počítají s tím, že se bude otáčet kolem své osy, což onu přitažlivost zajistí. Vše bude vycházet ze stejného fyzikálního principu, jako když člověk roztočí kbelík s vodou.

Na druhou stanu, zkrátka nepřijde ani ten, kdo si bude chtít stav beztíže vyzkoušet. Úrovní gravitace, které hotel nabídne, bude údajně hned několik. Aby byl vesmírný zážitek ještě autentičtější, budou se zde servírovat i stejná jídla, jaká konzumují skuteční kosmonauti.

Plány staré 60 let

Hotel měl původně první turisty přivítat již v roce 2026, jak už se ale za uplynulých 12 měsíců stalo div ne tradicí, pandemie původní plány překazila. Termín zahájení stavebních prací, které se mají rozběhnout v horizontu čtyř let, však není to jediné, co se v souvislosti se Stanicí Voyager za poslední dobu změnilo.

EBF23

V tělocvičnách si budou moci hosté vyzkoušet, jaké to je, když gravitace dosahuje zhruba šestinových hodnot v porovnání s tím, nač jsou zvyklí ze Země V tělocvičnách si budou moci hosté vyzkoušet, jaké to je, když gravitace dosahuje zhruba šestinových hodnot v porovnání s tím, nač jsou zvyklí ze Země

Také samotný název ubytovacího zařízení zněl jinak. Když s celým konceptem kalifornská firma před dvěma lety přišla, nesl jméno Wernhera von Brauna. Tento geniální raketový inženýr německého původu pomohl Američanům postavit Saturn V, který vynesl do kosmu mimo jiné i astronauty Apolla 11 – tedy první lidi, co kdy stanuli na povrchu Měsíce. Byl to ale právě on, kdo během druhé světové války Hitlerovi zkonstruoval obávané balistické rakety V-2, jež vzaly život tisícům nevinných lidí obývajících převážně území Velké Británie. Von Braunovo jméno zaznělo v souvislosti s hotelem proto, že samotný koncept vychází z jeho vlastních návrhů, které veřejnosti představil před dlouhými 60 lety. Posléze se však firma rozhodla název změnit na méně kontroverzní.

  • Našli jste v článku chybu?