Menu Zavřít

Tykač může koupit elektrárny v Kladně a Zlíně, transakci schválil antimonopolní úřad

31. 7. 2019
Autor: Alpiq

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil energetické skupině Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače převzetí stoprocentního podílu ve společnosti Alpiq Generation, dosavadního vlastníka tepelných elektráren ve Zlíně a v Kladně. Dohodu o prodeji uzavřela švýcarská skupina Alpiq se společností Sev.en Zeta a.s. v květnu a prodejní cena činila zhruba 280 milionů eur (7,2 miliardy korun).

Dvojici uhelných zdrojů tepla a elektřiny prodala švýcarská firma ze strategických důvodů. Podle jejího květnového vyjádření prodej sníží emise oxidu uhličitého portfolia elektráren Alpiq o více než 60 procent. Vedle toho pro skupinu Sev.en Energy podle generálního ředitele Luboše Pavlase nákup souvisel s její strategií zajistit stabilitu a bezpečnost dodávek elektřiny při přechodu mezi konvenční energetikou a moderními zdroji energie.

Kogenerační zdroj ve Zlíně má výkon 64 megawattů (MW) a v Kladně 516 MW. Oba zdroje, které vlastnila skupina Alpiq prostřednictvím firmy Alpiq Generation, dodávají elektřinu i teplo zhruba 35 tisícům odběratelům.


Čtěte také: Soumrak uhelné éry. Tykačovy uhelné doly se loni propadly do ztráty


Do holdingu Sev.en Energy patří od loňského roku Tykačovy firmy sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en. V Česku skupina provozuje dva hnědouhelné doly a čtyři uhelné elektrárenské bloky. Uhlí těží zejména v lomu Vršany v centrální části Severočeské hnědouhelné pánve (dodává pro elektrárnu Počerady, jež patří ČEZ) a dále pak v lokalitě ČSA, a to včetně společnosti Důl Kohinoor, která provozuje hlubinnou těžbu v bočních svazích lomu ČSA.

Od roku 2013 patří mezi Tykačova česká aktiva také elektrárna ve Chvaleticích na Pardubicku se čtyřmi bloky o výkonu 820 MW.

Měla by Česká republika zakázat používání uhlí?

Čtěte dále:

Znečišťovatelé budou moci vypouštět až 40 procent rtuti nad limit

KL24

Požadují výjimky, podávají žaloby: energetiky tráví rtuť

Uhelné elektrárny škodí ovzduší více než hutě, největším znečišťovatelem Česka jsou Počerady

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).