Tramvaj do stanice ouha. Za insolvencí Inekon Group stojí Marek Galvas

9. 2. 2019
Zdroj: Jan Rasch

Je to trochu střet různých světů. Na jedné straně stojí sedmdesátiletý podnikatel Josef Hušek, který již desítky let vlastní a řídí společnost Inekon Group. Na druhé o generaci mladší byznysmen Marek Galvas, který se zaměřuje na odkup a vymáhání pohledávek za podniky ve finanční nouzi.

Inekon Group má za sebou téměř třicetiletou historii. Zaměřoval se hlavně na export tramvají a investičních celků. V posledních letech se mu však nedařilo dotáhnout do fáze realizace velké zakázky na stavbu cementáren ve Vietnamu, Iráku a Egyptu. Hušek si stěžuje na nezájem České exportní banky a státní pojišťovny EGAP, které prakticky přestaly podporovat velké kontrakty na export technologií. Firmě došly peníze a v prosinci loňského roku soud vyhlásil úpadek Inekonu.

S návrhem poslat Inekon do insolvenčního řízení přišel byznysmen Marek Galvas, který před rokem koupil prostřednictvím firmy Gomanold stamilionovou pohledávku od UniCredit Bank. Pohledávky po splatnosti, i když jen v řádu statisíců či milionů korun, následně přihlásili i další věřitelé - dodavatelé tramvají a jejich součástí, ale také další obchodní partneři.

Tatra, Kovosvit, H-System

Jméno Marek Galvas se v posledních letech objevuje v médiích nápadně často. Například v březnu 2013 koupil zkrachovalou automobilku Tatra, kterou za pouhé čtyři týdny převedl na byznysmeny Jaroslava Strnada a Reného Materu. Zdroje týdeníku Euro naznačují, že podobný scénář by se mohl opakovat i v případě Inekonu. Strnadův firemní holding CSG měl o Huškovu společnost zájem již loni, ale obě strany se na kapitálovém vstupu do Inekonu nedohodly.

Nyní CSG popírá, že by došlo na opakování scénáře Tatry. „CSG nemá žádný zájem o Inekon. Gomanold je společnost, která se živí vymáháním pohledávek, a není možné každý případ, ve kterém se angažuje, spojovat s CSG,“ reagoval mediální zástupce Strnadových společností Andrej Čírtek.

Druhým „podezřelým“ je finanční skupina J&T. Gomanold sídlí na stejné pražské adrese jako J&T Banka. Kyperská matka Gomanoldu sídlí v kanceláři číslo 102 v budově Savvides Center v Nicósii - stejně jako řada firem spjatých s J&T. Hlavní financující bankou Gomanoldu je - chvilka napětí - J&T Banka. Mluvčí této finanční instituce Monika Veselá k vazbám uvedla jen jednu strohou větu: „Gomanold není součástí J&T Financial Group.“


Vana plná nafty: jak se propojily obchodní zájmy Vařeky a Babiše

 Jindřich Vařeka


V loňském roce na sebe Marek Galvas nejvíce upozornil tím, že se naboural do konkurzu H-Systemu. Jedná se o známý případ hochštaplera Petra Smetky, jehož firma naslibovala lidem levné domky za Prahou; výsledkem byla tisícovka okradených klientů a zmizelé dvě miliardy korun. Gomanold odkoupil bývalou pohledávku Komerční banky a stal se největším věřitelem s hlavním slovem ve věřitelském výboru H-Systemu.

Výroční zpráva za rok 2017 uvádí, že Gomanold drží též pohledávky za společnostmi Kovosvit MAS či Essa Czech. Tedy za firmami, které prošly bankrotem. A jedná se o slušně ziskový byznys. Jen v roce 2017 Gomanold vykázal čistý zisk téměř 95 milionů korun.

Dohoda,nebo krach?

Zdá se, že Inekon Group představuje ideální cíl pro finanční dravce. Tedy pokud přistoupíme na verzi Josefa Huška, který se chlubí řadou podepsaných zakázek. „Inekon má uzavřené smlouvy na výstavbu cementáren v Egyptě a Iráku, u kterých je plánovaný zisk ve výši 500 milionů korun za každou zakázku,“ uvedl Inekon ve vyjádření pro Městský soud v Praze. Jenže někteří pozorovatelé považují tyto zakázky s ohledem na chybějící financování za „vzdušné zámky“.

Ani jedna strana sporu se zatím nechce k případu vyjadřovat. Něco málo lze vyčíst z otevřených zdrojů. Hušek se snaží firmu ještě zachránit. Konkrétně se odvolal proti prohlášení úpadku k Vrchnímu soudu, který se bude věcí zabývat. Je zde i otázka záruky - stomilionový úvěr je zajištěný budovou v Praze-Holešovicích, v níž Inekon sídlí.

Podle informací týdeníku Euro je ve hře i dohoda Galvase s Huškem. V posledních dvou týdnech o takové možnosti vyjednávali. Právě výsledek určí, zda se Inekon Group v září příštího roku dožije třicátých narozenin a zda bude co slavit.

Přečtěte si také:

Česko za sto let: máme na to, stát se silnou a technologicky vyspělou zemí

Český kapitál v úzkých. Zpomalení ekonomiky jako první postihne strojírenství

Velký průzkum týdeníku Euro: Jak platí české podniky?

UX23

Pokus o optimistického průvodce českou budoucností

Kde se líhnou miliardáři. Bývalí majitelé Škody Holding vydělali až 50 miliard

  • Našli jste v článku chybu?