Táboření „na návštěvě“. Služba BezKempu.cz nabízí karavanistům soukromé pozemky

21. 5. 2021
Zdroj: BezKempu.cz. Na snímku zleva Petr a Pavel Nohejlovi, Michal Strnad
  • BezKempu.cz propojuje zájemce o táboření s majiteli vhodných pozemků

  • Obliba služby roste a koronavirus vše jen urychlil

  • Brzy bude k dispozici přes 1000 pozemků po České i Slovenské republiceBezKempu.cz je zaměřena převážně na karavanisty, ale nejen na ně. Stačí si na webu najít lokalitu, kam chcete cestovat, a zobrazí se vám pozemky, na nichž lze se souhlasem majitelů „kempovat“. Podobně jako u podobných ubytovacích služeb si toto místo rezervujete, zaplatíte on-line a posléze můžete vyrazit.

Jeden ze zakladatelů Michal Strnad byl v roce 2017 při své první cestě s karavanem konfrontován s realitou v kempech. Zvažoval dokonce, že karavan prodá, protože to mělo do romantické představy klidu, svobody apod. hodně daleko. „Ale s klukama (spoluzakladatelé Petr a Pavel Nohejlovi) jsme si už dlouhodobě pohrávali s myšlenkou nějakého kreativního byznysu v této oblasti,“ říká.

Protože všichni tři se pohybují v on-line marketingu a provozují další úspěšné projekty (např. bezpotisku.cz), měli hodně zkušeností i dostatek finančních prostředků. BezKempu.cz tak pro ně od počátku bylo jakousi hračkou. Ani dnes není hlavní motivací finanční stránka, ale dělat něco zajímavého, užitečného, nového a inovativního.

Vše vytvářeli tak, jak by chtěli, aby to bylo příjemné pro ně a jejich kamarády. Samozřejmě se také dívali i do zahraničí na různé rezervační služby, ale brzy zjistili, že to stejně musí udělat tady u nás, jak se říká „po našem“. Možná i díky tomu od vzniku bezKempu.cz nemuseli měnit žádné zásadní věci, službu jen průběžně ladí a vylepšují. „Práce je hromada. Kromě neustálého programování a vylepšování musíme hodně energie věnovat samozřejmě zákaznickému servisu a podpoře majitelům pozemků,“ upřesňuje Michal Strnad.

Farmy i ostrov

BezKempu.cz nyní otevírá čtvrtou sezónu. Strnad nepozoruje žádné výrazné změny požadavků, ale na oblibě podle něj více rostou luxusnější, takzvaná „glamping“ místa. Lidé bohatnou a chtějí mít komfort hotelu i v přírodě. „Ale tohle pro mě osobně není ono, do přírody utíkám často z města a nevidím důvod proč bych si ho měl vozit s sebou. I když se přiznám, že ve svém karavanu (ale starším) v létě mám malý výrobník ledu. Snažíme, aby u nás byla pestrá nabídka ve všech oblastech,“ říká jeden ze zakladatelů s úsměvem.

Mezi lokalitami jsou oblíbené různé farmy, hlavně pro rodiny s dětmi. Ale s bezKempu.cz jezdí rybáři, cyklisté, majitelé psů i lidé co touží po úplné samotě. Služba má v nabídce dokonce soukromý ostrov v Německu nedaleko našich hranic.

Dovolená na kolech. Češi hromadně skupují karavany, poptávka je tak velká, že další budou k mání až za rok
Přečtěte si také:

Dovolená na kolech. Češi hromadně skupují karavany, poptávka je tak velká, že další budou k mání až za rok

Majitelé pozemků jsou pohostinní lidé a jsou rádi, že mohou někoho u sebe přivítat, popovídat si. „Občas jsou to i starší lidé, kteří jsou rádi za jakoukoliv společnost. Vznikají často nová přátelství. A tyto příběhy nám dělají největší radost. Zní to možná jako pohádka, ale je to naštěstí realita,“ popisuje Strnad.

Nedůvěra rychle zmizela

Majitel pronajímaného pozemku nic nezaplatí, naopak dostane peníze od bezKempu.cz a nemusí se o nic starat. Na začátku lidé k pronajímání nebyli příliš svolní nebo nevěřili, že vůbec někdo přijede. Zakladatelé na ně nikdy netlačili, naopak se snažili jim pomáhat. Hodně majitelů díky tomu znají osobně. Jakmile začali jezdit první zákazníci (bezkempaři, jak jim říkají), tak se to zlomilo. Majitelé dostali motivaci a začali své pozemky zvelebovat a vylepšovat, tvrdí Strnad.

Ačkoliv BezKempu.cz pomáhá, kde se dá, je na konečné zodpovědnosti majitelů i hostů, jak se budou chovat. Proto se provozovatelé služby nejvíce věnují osvětě. Velkou výhodou z tohoto pohledu je, že u nich není nikdo anonymní. A mají na webu také hodnocení lidí mezi sebou, takže pokud by se někdo choval nevhodně častěji, příště si už nezakempuje. Navíc majitelé si své pozemky i lidi hlídají, mnohdy často lépe než recepce v kempu, kterou často nezajímá, co se děje na druhé straně.

Ticho nejen po pěšině. Tuzemský cestovní ruch přestal fakticky existovat, meziročně se propadl o 96 procent
Přečtěte si také:

Ticho nejen po pěšině. Tuzemský cestovní ruch přestal fakticky existovat, meziročně se propadl o 96 procent

„Ono to je u nás jednoduší, na pozemku jsou většinou lidé sami. Samozřejmě v létě či o víkendu je na oblíbených pozemcích více posádek, ale limitujeme počty tak, aby měl každý své soukromí a klid. Klid je zásadní součástí DNA celé naší služby,“ doplňuje Michal Strnad.

Aktuálně je na BezKempu.cz registrováno cca 690 pozemků a další stovky jsou ve schvalovacím procesu. Zakladatelé očekávají, že letos výrazně přesáhnou magickou hranici 1000 míst. Aby udrželi kvalitu, musí až 40 % žádostí majitelů pozemků zamítat. Nechtějí pozemky, které leží na rušném místě, nemají podmínky pro vjezd karavanů a podobně. „Také vždy doporučujeme majitelům, aby slušně seznámili se svým záměrem i sousedy. Pokud je pozemek v CHKO, musí také majitelé kontaktovat zástupce CHKO a žádat o schválení,“ upozorňuje spoluzakladatel.

  • Našli jste v článku chybu?