Menu Zavřít

Stát snižuje spotřební daň na některá biopaliva

1. 7. 2017
Autor: čtk

Dnešním dnem se snižuje spotřební daň na některá biopaliva. Zároveň se zvyšuje vratka daně za líh u Etanolu E85.

Čistá bionafta FAME B100 nově podléhá spotřební dani 2,19 Kč na litr. Od začátku loňského roku to bylo 4,59 Kč na litr, předtím zdaněna nebyla.

U směsné motorové nafty SMN B30 se zdanění snižuje na 8,52 koruny na litr. Od roku 2016 daň byla 9,27 Kč na litr, předtím bylo palivo zdaněno 7,66 Kč/l. Zvyšuje se naopak vratka daně za líh u Etanolu E85, a to z 10,23 Kč/l na 10,97 Kč/l. Nízkoprocentně přimíchaná biosložka ve fosilním palivu zůstává i nadále bez daňové i jiné státní podpory.


S biopalivy nové generace souvisí i souboj o firmu Oleo Chemical. Čtěte komentář:

Olejová skvrna

 Páral


Mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba již dříve uvedl, že loňským zdaněním se víceprocentní paliva stala neprodejná a na trhu se od začátku roku 2016 prakticky nevyskytují. Podle předsedy představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivana Indráčka nenastane v tomto směru významná změna ani nyní. Změna v zájmu o biopaliva podle něj může nastat do budoucna kvůli tomu, že distributoři musí snižovat emise z prodávaných paliv.


Daňové změny v roce 2018 ulehčí zaměstnancům i podnikatelům

Ilustrační foto


Spotřební daň na klasický benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty.

EBF24

Čtěte také:

Dotační eldorádo. Bioplynové stanice loni shrábly osm miliard

 Těžká technika u bioplynové elektrárny


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).