Menu Zavřít

Sobotka nemusí jezdit do Varšavy, aby Čechům řekl, že si za jídlo připlatí

2. 3. 2017
Autor: Redakce

Varšava hostila další ze summitů skupiny V4 a nebyl to hezký pohled. Premiér Bohuslav Sobotka sice do Varšavy mediálně odjížděl řešit, aby i Češi jedli stejně dobře jako třeba Italové, což nikdy nevyřeší ani Karel Janeček, oficiálně ale šlo o… O co vlastně, jestli o něco?

Ze všeho nejvíc summit znovu připomínal ubrečenou tryznu lídrů, co v EU mají kromě Sobotky stále toxičtější reputaci. Beata Szydlová je premiérkou polské vlády, již ve skutečnosti zezadu vede paranoik Jaroslaw Kaczynski, šéf strany Právo a spravedlnost, která si obojí občas vykládá po svém. Maďarský premiér Viktor Orbán vzývá neliberální demokracii inspirovanou Ruskem a Čínou. Slovenský premiér Robert Fico je rád, že tihle dva vše řeknou za něj, protože si myslí to samé.

Není proto žádná velká hrdost vidět českého premiéra právě v téhle partě. A zvlášť když výstupem z jednání jsou fakt státnické perly. „Ne víc nebo míň Evropy. Ale lepší Evropa,“ řekla Szydlová. „Vytváří se nový světový řád,“ dodal Orbán. „Jednotná zahraniční politika,“ apeloval na EU Fico. A Sobotka? „Evropa musí garantovat mír, ale i prosperitu,“ přidal se k ničemu.


Čtěte: Stařeckou hůl už Zeman má. Teď ještě vyjít s osmi tisíci měsíčně

Miloš Zeman


To fakt museli lídři V4 kvůli tomuhle jezdit až do Varšavy? To si nemohli zavolat? Navíc když Orbán mluví o novém světovém řádu a Fico o jednotné zahraniční politice, běhá z toho mráz po zádech. S nimi snad radši ani ne. A když jsem slyšel Sobotku mluvit o míru a prosperitě, již podle něj Evropa musí garantovat, vzpomněl jsem si na dětství plné televizních výstupů z jednání sovětského politbyra: zatímco dědkové nad hrobem žvatlali o míru a prosperitě, jejich země mocně zbrojila a přemýšlela, jak vylepšit moskviče.

A ještě k lepšímu jídlu v hypermarketech: jestli chce Sobotka, jenž nám poslední dobou v rámci pudu sebezáchovy vylepšuje všechno včetně daní, Čechům skutečně vylepšit jídelníček a přidat maso a ubrat tuky, pak by jim měl spíš říct, ať přestanou být slevoví feťáci. Protože západoevropská kvalita není zadarmo, jak by mu řekli i bez cesty do Varšavy čeští manažeři tuzemských západoevropských hypermarketů. Bez příplatku to vždycky zůstane hezky česky.

EBF24

Přečtěte si další komentáře Petra Holce:

Michal Horáček odtajnil svůj tým. Tolik dobra jste neviděli

Michal Horáček

Ubráníme zemi, slibuje Robejšek. Hlavně před ním!

Dá ČSSD úspěšným aspoň letenky na odlet, když je tak nenávidí?


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).