Menu Zavřít

Slovenský parlament začal jednat o programu nové vlády. Na vyslovení důvěry si ale Matovič ještě počká

20. 4. 2020
Autor: ČTK/Deml Ondřej

Slovenský parlament začal odpoledne jednat o programovém prohlášení nové vlády premiéra Igora Matoviče. Hlasování poslanců o vyslovení důvěry kabinetu se dnes ale ještě nečeká. Čtyřčlenná koalice, která vzešla z únorových parlamentních voleb, má ve sněmovně až ústavní většinu.

Matovičova vláda nastoupila do úřadu 21. března, tedy v době pandemie nemoci covid-19. Kabinet ve svém programu, který schválil v neděli, také opatření na zmírnění dopadů koronaviru slibuje. Na předním místech programového prohlášení vláda ale zmiňuje očistu justice, boj proti korupci, dále se chce zaměřit na vzdělávání či na ochranu životního prostředí. Zdůraznila také význam členství země v EU a v NATO.

"Předkládáme plán, jak Slovensko změnit k lepšímu, abychom ze Slovenska udělali zemi, kde se bude dobře žít, podnikat a pracovat. Máme unikátní příležitost, musíme držet spolu a musíme znát cíl a jít za tím cílem," řekl Matovič v projevu před poslanci.

Poslanci opozičního Směru-SD opustili jednací sál předčasně

Nová vláda vystřídala předchozí kabinet pod vedením sociálních demokratů (Směr-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica. Směr-SD byl u moci s výjimkou necelých dvou let od roku 2006, po volební porážce skončil v opozici.

Matovič se v projevu před poslanci také opakovaně vymezoval vůči předchozímu vládnutí Směru-SD a sociální demokraty kritizoval za různé kauzy. Poslanci Směru-SD ale před jeho vystoupením z jednacího sálu sněmovny odešli.

KL24

Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění agentury AKO vyplývá, že popularita Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) stoupla. Podle sondáže pro nejčtenější slovenský list Nový čas preference OLaNO nyní dosáhly 29,9 procenta, volební zisk hnutí dosáhl 25 procent. Už podle druhého průzkumu by ale ze sněmovny vypadla nejmenší vládní strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky, který se po volbách z politiky stáhl. Kiska si nepřevzal poslanecký mandát a ani se neúčastnil závěrečných jednání o vytvoření koalice, což zdůvodnil potížemi se srdcem.

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).