Menu Zavřít

Silicon Valley se smiřuje s Trumpem. Naději vyjádřili Bezos či Zuckerberg

11. 11. 2016
Autor: Blue Origin

Prvotní odpor začíná opadat. Přední osobnosti ze světa technologie z kalifornského Silicon Valley se začínají smiřovat s vidinou Donalda Trumpa v Bílém domě. Respekt k výsledku voleb již dali najevo Mark Zuckerberg a Jeff Bezos.

Ještě v říjnu tvrdil Jeff Bezos, zakladatel a výkonný ředitel Amazonu a vesmírné společnosti Blue Origin, že Trumpovo chování způsobuje „erozi demokracie“. Po vyhlášení výsledků voleb už byl mnohem smířlivější. „Gratuluji Donaldu Trumpovi. Já osobně k němu přistupuji s čistou myslí a přeji mu velký úspěch v jeho službě naší zemi,“ napsal na Twitter.

Trumpa dříve odmítal také vynálezce Facebooku Mark Zuckerberg. Také on se ale s vítězstvím republikánského uchazeče o prezidentskou funkci rychle smířil. Na své sociální síti zveřejnil fotografii se svou dcerou Maximou, kde sledují průběh voleb. Napsal k ní, že nejdůležitější témata jsou během na dlouhou trať. Zároveň zdůraznil, že všichni lidé nesou odpovědnost na tom, aby se ze světa stalo lepší místo a vyzval k ještě tvrdší práci.

Zuckerberg se zároveň musí bránit kritice. Facebooku je totiž vyčítáno, že byl pasivní v případě šíření lživých zpráv, které pomohly Trumpovi k vítězství. Jejich sdílení prý výrazně převyšovalo sdílení příspěvků, které údajné lži vyvracely. „Ta představa je naprosto šílená,“ odmítá takové hlasy Zuckerberg. „Pokud věříte tomu, že šíření falešných zpráv na Facebooku nějak ovlivnilo volby, tak si myslím, že jste nepochopili zprávu, kterou se Trumpovi příznivci snažili vyslat,“ dodal.

Během letošního roku byl přitom Facebook obviňován z toho, že je vysazený proti Trumpovi. Jeho moderátoři prý do populárních témat, které se uživatelům zobrazují, vybírali hlavně zprávy liberálního charakteru.

Trump si během kampaně nadělal velké množství nepřátel. Jedním z těch nejhlasitějších byli právě tvůrci technologického pokroku ze Silicon Valley, pro které byl republikánský kandidát naprosto nepřijatelný. Sto z nich dokonce sepsalo dopis, ve kterém před Trumpem varovali a nazvali jej katastrofou pro inovace.

Přečtěte si více o iniciativě na osmostatnění Kalifornie:

Velcí hráči Silicon Valley chtějí samostatnost Kalifornie

 Shervin Pishevar

Jako odpadlík si musel připadat Peter Thiel, zakladatel platebního systému PayPal, který zůstal se svou podporou Trumpa osamocený. Situace došla tak daleko, že některé fondy a společnosti odmítaly jeho investice. Například fond Backstage Capital takto přišlel o půl milionu dolarů.

V samotných volbách stála Kalifornie tradičně za kandidátem demokratů, Hillary Clintonová v ní získala 61,5 procent hlasů a připadlo jí tak 55 volitelů. Ani to však na vítězství nestačilo. A některé osobnosti ze Silicon Valley to nesly hodně těžko. Investor Shervin Pishevar dokonce přišel s iniciativou na spuštění kampaně ohledně odtržení Kalifornie od USA, kterou ihned podpořili další investoři a podnikatelé.


Dále čtěte:

bitcoin školení listopad 24

Trumpovo vítězství roztrhalo dosavadní rekordy sociálních sítí

Co bude s Obamovým účtem na Twitteru? Může ho zdědit Trump


  • Našli jste v článku chybu?