Severoatlantický pakt. Flixbus kupuje ikonického autobusového dopravce z USA

21. 10. 2021
Zdroj: Flixmobility
  • Společnost FlixMobility dnes oznámila, že převzala společnost Greyhound Lines, Inc.

  • Greyhound je největším poskytovatelem dálkové autobusové dopravy ve Spojených státech, ročně přepraví 16 milionů lidí

    FlixMobility označuje akvizici za významný milník ve strategii své globální expanzeTři roky po svém vstupu na americký trh ohlašuje německý FlixBus, respektive jeho mateřská společnost FlixMobility, významnou akvizici. Převzala totiž největšího poskytovatele dálkové autobusové dopravy ve Spojených státech, společnost Greyhound. Ta je v USA téměř synonymem pro meziměstské cestování autobusem a výraznou stopu zanechala i v popkultuře – její stříbřité aerodynamicky tvarované autobusy z 50. a 60. let zná díky Hollywoodu celý svět.

„Spotřebitelé v Severní Americe stále častěji hledají cenově dostupná, pohodlná, chytrá a udržitelná řešení mobility,“ komentuje transakci zakladatel a výkonný ředitel společnosti FlixMobility André Schwämmlein. Přesvědčivá nabídka podle něj může odlákat více cestujících od osobních aut ke sdílené mobilitě meziměstských autobusů. „Společnosti FlixBus a Greyhound společně uspokojí tuto zvýšenou poptávku. Jak se naše podnikání bude zotavovat z následků pandemie, budeme opakovat úspěch, kterého jsme již díky našemu inovativnímu a na zákazníka zaměřenému přístupu dosáhli v 37 zemích světa,“ dodal.

Světová síť FlixBusu obsluhuje více než 2 500 destinací ve 36 zemích mimo USA se 400 000 denními spoji. Za posledních osm let zaznamenal FlixBus významný úspěch a  se stal největší evropskou sítí meziměstských autobusů, která v roce 2019 přepravila více než 62 milionů lidí. Akvizici Greyhound Lines označuje FlixMobility za významný milník ve strategii své globální expanze. Od roku 2018 působí firma i v USA.

Vyhlídkový vůz GMC PD-4501 Scenicruiser na dobovém letáku společnosti Greyhound. Zdroj: Greyhound Lines

Firma Greyhound Lines v současné době spojuje přibližně 2400 destinací v Severní Americe s téměř 16 miliony cestujících ročně. Jejím dosavadním vlastníkem byla od roku 2007 britská skupina FirstGroup, která se chce nadále soustředit zejména na svůj domácí trh. „Síla společnosti Greyhound spočívá v jejích zaměstnancích a já bych jim rád poděkoval za jejich neochvějnou oddanost zákazníkům a komunitě. Jsem přesvědčen, že jako součást společnosti FlixMobility bude mít Greyhound dobré předpoklady pro další růst a rozvoj svých ikonických služeb po mnoho dalších let,“ uvedl v oficiálním komuniké předseda představenstva FirstGroup David Martin.

Společnost Greyhound vznikla v roce 1914 v MInnesotě, aktuální název používá od roku 1929. Provozuje 1700 dálkových autobusů, převážně z produkce amerického výrobce Motor Coach Industries. Ve svých písních ji zmínil mimo jiné Billy Joel nebo Elton John, z mnoha „rolí“ na filmovém plátně je patrně nejvýznamnější závěrečná sekvence snímku Půlnoční kovboj s Dustinem Hoffmanem.

  • Našli jste v článku chybu?