Se zpožděnými lety Evropané znovuobjevili pomalé cestování. Daří se kempům i půjčovnám karavanů, hlásí Janouškovo Campiri

12. 8. 2022
Zdroj: Campiri.cz
  • Zájem o takzvaný ,slow travel‘ neboli pomalé cestování roste. Lidem vadí zpoždění letů, zdražování, a naopak jim čím dál víc záleží na udržitelnosti

  • Proto se často na vlastní pěst vydávají do kempů. Používají k tomu karavany či obytné vozy

  • Zájem o jejich půjčování skrze platformu Campiri se od loňska více než zdvojnásobil. Hodnota zabookovaných karavanů, respektive obytných vozů přesahuje 50 milionů korun


Dva roky nuceného pobytu doma změnily přístup lidí k mnoha věcem včetně cestování. A tak zatímco letiště hlásí extrémní vytíženost a zmatek v zavazadlech, mnoho turistů dává přednost roadtripům a výletům na vlastní pěst. Organizace WTTC hlásí celosvětový propad obratu v cestovním ruchu na polovinu, ačkoli dovolenkářů opět přibývá. Mimo inflací vynucené popularity lowcost výprav za to může i zájem o udržitelnost a trend takzvaného ,slow travel‘. Pomalé cestování se dá shrnout jako styl dovolené zaměřený na sbírání zážitků, nikoli fotografií na sociální sítě.

Jako ideální dopravní prostředek pro cestovatele odmítající stres a spěch se jeví karavany, což potvrzují letní data české společnosti Campiri, která obytné vozy půjčuje a servisuje. Platforma Lukáše Janouška, kde si lze online zamluvit ,chatu na kolech‘, působí v tuzemsku, Polsku, na Slovensku, v Řecku a brzy se chystá expandovat i do Španělska. Zájem o její karavany a ,obytňáky‘ se totiž meziročně více než zdvojnásobil a na konci června tak hodnota zabookovaných vozů přesáhla 50 milionů korun.

„Karavany jsou pro cestující v tomto ohledu skvělou volbou, protože jsou dopravním prostředkem a zároveň místem k bydlení. Poskytují tak více soukromí, časovou flexibilitu a s ohledem k nedávné pandemii i větší míru bezpečí,“ vysvětluje CEO Campiri. Dodává, že rostoucí popularitu svobodného cestování vnímá v celém odvětví. Ježdění na vlastní pěst totiž lidem umožní vyhnout se kontrolám, zpožděním letů, ale často i davům lidí. „Firmám, které lidem umožňují cestovní zážitek přizpůsobit svým představám a pravidlům, se zkrátka daří,“ shrnuje Janoušek.

Díra na trhu

V Německu dle statistik 60 procent lidí při výběru dopravy upřednostní variantu šetrnější k životnímu prostředí. U nás žádný podobný průzkum neproběhl, ale loni zde bylo dle Asociace kempování a karavaningu zaregistrováno na 60 tisíc obytných vozů a karavanů. Ve vlastnictví zavedených autopůjčoven se však nacházela pouze zhruba tisícovka z nich. Bývalý šéf marketingu společnosti Twisto Janoušek v tom tehdy spatřil díru na trhu. A nemýlil se.

Na chatu do Itálie. Zájem o koupi zahraničních nemovitostí roste, vyšší jsou i výnosy z jejich pronájmu
Přečtěte si také:

Na chatu do Itálie. Zájem o koupi zahraničních nemovitostí roste, vyšší jsou i výnosy z jejich pronájmu

Nyní, po roce a půl její existence, totiž skrze platformu Campiri projevilo zájem o obytný vůz 2,3krát více lidí než před pouhými několika měsíci. Z pohledu takzvaných rentdays, tedy počtu pronajatých dnů, je nárůst dokonce trojnásobný. K tomu si Campiri může přičíst dalších tisíc rentdays v Polsku, na Slovensku a v Řecku. Zároveň se výrazně rozšířila i samotná nabídka obytných vozů ve všech zemích působení.

„Zatímco v polovině minulého roku nabízeli pronajímatelé na naší platformě 250 obytných vozů, v tomto pololetí to bylo již přes 650 vozů, přičemž každý měsíc jich v naší nabídce přibývá zhruba dalších padesát. Podobně podstatným údajem je ale i to, že znatelně poklesla míra rušení rezervovaného bookingu, která meziročně klesla o 77 procent. I to vnímáme jako důkaz rostoucí důvěry, kterou klienti k naší platformě mají,“ komentuje Janoušek.

Jeho firma přitom lidem od minulé zimy umožňuje do obytných vozů i investovat. „V pilotním provozu jsme si ověřili, že zájem je o dvě služby. První je čistě pasivní půjčka zajištěná obytným vozem s atraktivním pevným výnosem z úroku, druhá je chytrý nákup obytného vozu. Majitel ušetří nemalé peníze na pořízení vozu, může jej využívat pro sebe, a ještě vydělá na dalším pronajímání, a to bez jakýchkoli starostí,“ prozradil redakci Euro.cz v únoru.

Nyní je každopádně program dočasně pozastaven. Děje se tak proto, aby měla společnost prostor na vyhodnocení zpětné vazby od zákazníků a implementaci následných změn.

Kudy do kempu?

Mimo půjčovny společnost provozuje ještě servis karavanů v Ruzyni a internetový portál Dokempu.cz, kde nováčci v oblasti kempování najdou všechny podstatné informace o tomto způsobu trávení léta. Stránku v roce 2006 zakládali provozovatelé jiného úspěšného outdoorového projektu, a sice majitelé e-shopu 4Camping Petr Burian a Jaroslav Skalka.

Vedro, kam se podíváš. Světové metropole bojují s nadměrnými teplotami pomocí stromů, bílé barvy i starobylých technik
Přečtěte si také:

Vedro, kam se podíváš. Světové metropole bojují s nadměrnými teplotami pomocí stromů, bílé barvy i starobylých technik

Projekt začínal jako katalog kempů, k němuž se posléze přidaly další desítky webů s hodnocením restaurací či tipy na výlety. Přejít od doporučování míst na stanování k prodeji potřebného vybavení už bylo pro podnikatele snadné.

Kromě toho totiž pořádali i každoroční Výstavu stanů v pražských Letňanech, která, ačkoli už jednou shořela a jednou byla vytopena, proběhla navzdory nepřízni živlů i letos. Provozování internetového obchodu a organizace akce oba majitele ale zaměstnává natolik, že portál Dokempu.cz předali právě Campiri.

  • Našli jste v článku chybu?