Menu Zavřít

Robot, který se stal umělcem. Jeho obraz se vydražil za 15 milionů korun

8. 4. 2021
Zdroj: Hanson Robotics
  • Robotická umělkyně Sophia namalovala ve spolupráci s italským umělcem autoportrét

  • Umělecké dílo se v březnu vydražilo jako nezastupitelný token za 688 888 dolarů

  • Momentálně se digitální umělkyně chystá prorazit v hudebním světě


Sophia je umělkyně mnoha talentů. Kromě toho, že zpívá a vtipkuje, také tvoří. Že na tom není nic zvláštního? Pravděpodobně by nebylo, kdyby Sophia byla člověk. Jedná se totiž o nejslavnější výtvor Davida Hansona, generálního ředitele hongkongské společnosti Hansons Robotics.

Sophia, která v roce 2014 získala saúdskoarabské občanství a stala se prvním robotickým občanem na světě, je důkazem toho, že by roboti v budoucnu mohli proniknout také do umělecké oblasti. Koneckonců její digitální umělecké dílo se v březnu vydražilo za 688 888 dolarů (15,1 milionu korun), a to jako nezastupitelný token (NFT). „Představoval jsem si Sophii jako kreativní umělecké dílo, které by samo mohlo generovat umění,“ řekl Hanson pro Tech Xplore.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sophia the Robot (@realsophiarobot)

Fakt, že je schopná tvořit v různých odvětvích, pro ni podle Hansona představuje způsob, jak se emociálně i vizuálně spojit s lidmi. Sophia je rovněž schopna napodobovat lidskou mimiku, konverzovat a rozpoznávat lidi.

Hanson se vývojem robotů zabývá posledních pětadvacet let a věří, že realisticky vypadající roboti mohou lidem po boku pomáhat v odvětvích, jako je například zdravotnictví a vzdělávání.

Algoritmy výpočetní kreativity

Na vydraženém díle, které nese název Sophia Instantiation, robotická umělkyně spolupracovala s italským umělcem Andreou Bonacetem. Ten nakreslil portrét Sophie a ta ho následně pomocí neuronových sítí přetvořila ve vlastní digitální kresbu. Kromě obrazu namalovaného Sophií je součástí díla také 12sekundové video, které zachycuje proměnu Bonacetova portrétu.

„Jako umělec mám ve svých algoritmech výpočetní kreativitu a vytvářím originální díla,“ odpověděla Sophia na otázku, co ji inspiruje, pokud jde o umění. Dodala rovněž, že k vytvoření jejích děl je zapotřebí kolektivní inteligence, tedy spolupráce s lidmi.

Momentálně bude Sophia pokračovat v malování. Své obzory však rozšíří i směrem do hudebního světa. Pracuje totiž hned na několika hudebních dílech, která se skrývají pod projektem s názvem Sophia Pop. I v tomto případě spolupracuje s lidskými hudebníky, kteří jí pomáhají jak s tvorbou hudby, tak textů.

EBF23

Úlet, či promyšlená investice? Kupec vysvětluje, proč neváhal zaplatit tři miliony dolarů za historicky první tweet na světě
Přečtěte si také:

Úlet, či promyšlená investice? Kupec vysvětluje, proč neváhal zaplatit tři miliony dolarů za historicky první tweet na světě

NFT neboli nounfungible tokens, česky nezaměnitelné tokeny, představují poměrně novou kategorii digitálního umění, kdy je jeho vlastnictví zapsané v blockchainu. V současnosti zažívá prodej uměleckých děl touto formou silný růst. To dokazuje mimo jiné skutečnost, že se digitální koláž umělce Beeple prodala téměř za 70 milionů dolarů, tedy přibližně za jeden a půl miliardy korun. Jedná se o dosud nejvyšší částku, za kterou se kdy nějaký token prodal.

  • Našli jste v článku chybu?