Menu Zavřít

Reknihy už dávno nejsou Kulova one man show. Za tři roky našly nový domov již sto tisícům knih

26. 5. 2022
Autor: Reknihy
  • Tadeáš Kula učí Čechy číst udržitelně. Jeho startup Reknihy vrací použité výtisky do oběhu, za antikvariát se ale nepovažuje

  • Skrze e-shop jeho společnosti lze prodat jen knihy vydané v posledních 20 letech, a to navíc ve skvělém stavu, který se ověřuje několikanásobnou kontrolou ve skladu

  • Za tři roky existence se Kulově podniku podařilo přiblížit na dohled černých čísel, získat několik investic a zabránit pokácení 950 stromů


Reknihy slaví třetí narozeniny. Batoletem mezi startupy však rozhodně nejsou. Za dobu svého působení vrátily do oběhu přes 100 tisíc knih a díky jedinečnému byznys modelu předešly pokácení téměř 950 stromů. Nakoupením děl z druhé ruky také více než 50 tisíc jejich zákazníků pomohlo ušetřit přes 28 milionů litrů vody. Teď navíc platforma ,nadělila‘ zájemcům možnost zasadit strom kdekoli na světě v rámci spolupráce s organizací Plant-for-the-Planet.

Právě cestování totiž zakladatele firmy, kterým je dnes třiadvacetiletý Tadeáš Kula, inspirovalo k založení udržitelného byznysu. Když studoval Americkou Mezinárodní školu v indickém Chennai, zažil drsný střet s realitou v podobě všudypřítomných hromad odpadků. Dal si proto za cíl, že až se vrátí, začne s tím něco dělat.

„Naším byznysem je udržitelnost protkaná snad úplně nejvíc, jak to jde. Zákazníci mají možnost při nákupu přispět ochráncům přírody a dále se snažíme používat jedině recyklované materiály. Když nám třeba nevyhovuje krabice, rozsekáme ji na výplňový materiál,“ popisuje mladý byznysmen.

Kulovy Reknihy dokládají, že ,zelená‘ literatura vážně frčí. Jejich obrat vloni meziročně vzrostl na šestinásobek
Přečtěte si také:

Kulovy Reknihy dokládají, že ,zelená‘ literatura vážně frčí. Jejich obrat vloni meziročně vzrostl na šestinásobek

Kromě ekologického nadšení si z Asie přivezl i velké podnikatelské ambice. „Cestoval jsem třeba do Singapuru, což je hodně byznysové město. Chtěl jsem v těch vysokých mrakodrapech zůstat, tak jsem se ptal táty, co pro to musím udělat. Odpověděl, že makat,“ říká Kula. „Kdybych věděl, že to bude tak těžké, nikdy bych do toho nešel. Když teď tátovi vyprávím, co jsem dělal v týdnu, připadá mu to šílené. Spoustu věcí, které každodenně řešíme, někdo nezažije za celý život,“ směje se.

Hop nebo trop

Když se těsně po dovršení dvacítky rozhodoval, čemu se bude věnovat, váhal Kula mezi knihami a cestováním. Tak vznikly dva projekty – Reknihy a Cestolidi. Druhý web zakladatel během pandemie opustil, jelikož jednomu ze startupů musel dát přednost. A Reknihám se tou dobou už dařilo.

Začínaly však v polních podmínkách desetimetrového kamrlíku na Václavském náměstí, kam Kula naskládal knihy ze svého pokoje a otcovy pracovny, které začal prodávat přes na koleně sestavený internetový obchod: „Od té doby jsme vystřídali tři pobočky, tři sklady, a hlavně jsme udělali obrovský skok v logistice. Stal se z nás klasický e-shop, což nás někdy trochu štve, ale zároveň je krásné, když to funguje. Vyrostli jsme. V začátcích jsem dělal všechno sám – od příspěvků na sociální sítě přes balení objednávek až po shánění knížek. Byla to one man show, teď už je to fifty (wo)men show.“

Ve skladu probíhá kontrola stavu každé z tisíců knih. Foto: Reknihy

V prvních letech podnik rostl o 600 i 700 procent ročně, letos je v plánu dvě stě padesát. To znamená, že by se po úspěšném závěru loňského roku měly Reknihy dostat do černých čísel a přiblížit se 30milionovému obratu. Ten chtějí za další rok zdvojnásobit.

Jako důležitý milník na cestě antikvariátu, který není antikvariátem, jelikož přijímá jen tituly vydané v posledních dvaceti letech, označil Kula investici od Jana Slámy a Jiřího Hlavenky. Bývalý šéf Kiwi tehdy vložil svoji důvěru v mladého kluka, jenž zakládal svoji první opravdovou firmu. Bylo to hop nebo trop – a podařilo se. Reknihy uspěly a onen kluk, který si tehdy procházel postupně všemi pracovními pozicemi ve společnosti, se nyní věnuje především shánění dalších financí a správných lidí. Nedávno se mu navíc v Brně podařilo získat pro firmu další finance.

Čtení jako meditace

Za nejtěžší část podnikání Kula nepovažuje ubíjející cesty, složitá vyjednávání ani logistiku a operativu, která před optimalizací procesů připomínala trn v oku. Není to ani nutnost se vyznat v tisících knih navrstvených v krabicích ve sklepních regálech na Smíchově nebo potřeba vymyslet účinnou automatizaci, jež umožní poslat knihu do světa dva dny po jejím vyfocení prodejcem. Tadeášovi komplikuje byznys jeho plachá povaha. Nerad mluví před lidmi a potřeba propustit věrné zaměstnance pro něj byla psychicky náročnější, než když čtyřikrát skoro zkrachoval.

Češi mají na poličkách desítky nepřečtených knih. Je to sběratelská vášeň, říká marketingový ředitel nakladatelství Knihy Dobrovský
Přečtěte si také:

Češi mají na poličkách desítky nepřečtených knih. Je to sběratelská vášeň, říká marketingový ředitel nakladatelství Knihy Dobrovský

Přes introvertní sklony pro něj ale mimo ekologie zůstává prioritou blízkost k zákazníkovi. Hodlá se tedy zaměřit na rozšiřování české sítě poboček a mimo Hradce Králové a Prahy je otevřít i v dalších městech. Dále by rád zaujal širší cílovou skupinu – dosud se zaměřoval především na mladé lidi, což znamená, že sklad zaplavila young adult a sci-fi literatura. A také učebnice, které dělají z podzimu nejsilnější prodejní sezónu. Nyní se však mezi klienty Reknih začínají řadit i starší milovníci beletrie vlastnící přeplněné knihovny.

Četbu jako takovou považuje Tadeáš za formu meditace, snahu přivést ke čtení především mladou generaci pak jako své vlastní poslání. Ostatně aby taky ne, když se narodil těsně po vydání Harryho Pottera. Jeho první výtisky v češtině se mimochodem coby sběratelské artikly na Reknihách prodávají za částky okolo 12 tisíc korun.

CONTENT24

„Pocházím z generace Z, takže je pro mě strašně důležitý smysl mojí existence a to, čemu věnuju čas. Aktuálně mi dávají smysl Reknihy, to je nekonečná hra se spoustou levelů, kam můžu ještě vystoupat,“ uzavírá Kula.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).