Půjčky bez úroků: v Německu startuje první mobilní islámská banka

31. 5. 2018
Zdroj: getinsha.com

V Německu začne nabízet své služby první islámská fintech firma Insha. Jedná se o projekt mobilního bankovnictví turecké banky Albaraka Türk. Peníze na kontu spravuje banka Solarisbank. Turecké banky věří, že se uchytí na evropském trhu, kde žije 20 milionů muslimů.

Turecká banka Albaraka začíná v Německu nabízet jako první mobilní bankovní službu, jež podléhá pravidlům islámského bankovnictví. To například neuznává úroky, pouze předem danou přirážku. Pro islámské finanční instituce mimo jiné také platí, že bankovní operace musí být realizovány ze sta procent z vlastních finančních rezerv.

Nový projekt, který neodporuje islámskému právu šaría, se jmenuje Insha. Zpočátku se bude jednat o čistě digitální službu ve formě mobilní aplikace. Insha slibuje otevření účtu online během osmi minut.

K mobilní aplikaci Insha nabízí zřízení běžného účtu a vydání debetní karty Mastercard, upozornil server Finanz-Szene.de. V pozdější fázi je banka připravena poskytovat i půjčky, které mají být podle islámských zásad bezúročné. Služba by měla začít fungovat v červenci tohoto roku.

Turecká banka Albaraka zatím nepotřebuje licenci německého úřadu Bafin, který dohlíží na bankovní sektor. Insha totiž využívá spolupráci s berlínským finančním startupem Solarisbank a ten potřebnou licenci vlastní.


Jaký potenciál mají banky v mobilu? Čtěte:

Poslední záchvěv revoluce. Banky v mobilu převrat nezpůsobí

Kapitulace. Před deseti lety chtěly začínající fintechové firmy zničit tradiční banky. Dnes uznávají, že to byl naivní nápad.


„Insha funguje na základě pravidel islámského bankovnictví,“ potvrdil pro německý týdeník Die Zeit manažer banky Albaraka Türk Melikşah Utku, jenž projekt vede. Jde o první islámskou bankovní aplikaci v Německu i v celé Evropě. V Německu nicméně od roku 2015 působí jiná turecká banka, KT Bank, která také splňuje podmínky práva šaría a neúčtuje si úroky pro své finanční služby.

Kromě toho, že islámské bankovní domy nesmí účtovat za půjčky klientům úroky, mají také zapovězeno investovat do firem spojených s výrobou a prodejem alkoholu, tabáku nebo zbraní. Také obchody s akciemi mohou být považovány za příliš spekulativní. Ten, kdo zaplatí kartou islámské banky například za služby online kasína, může čekat zrušení účtu.

Velký potenciál v EU

Turecké banky vidí v zemích EU velkou příležitost, protože v unii žije okolo 20 milionů muslimů. Do karet jim hraje i uprchlická krize, která jejich počet navýšila. „Mezi uprchlíky je jistě velký potenciál,“ předpokládá Osman Sacarçelik, odborník na islámské bankovnictví v poradenské firmě Deloitte ve Frankfurtu nad Mohanem.

Islámské banky chtějí oslovit i nemuslimskou klientelu, například eticky orientovanými investicemi. Přitom jednotná pravidla, jaká finanční služba nebo investice porušuje právo šaría, neexistují. Každá banka má vlastní etickou radu složenou z duchovních, kteří konkrétní obchody schvalují.

Aplikace Insha by měla v prvních měsících získat okolo deseti tisíc klientů, po roce od spuštění by to mělo být sto tisíc uživatelů, plánuje Utku. Nejvíce zákazníků má pocházet z rodin tureckého původu, kteří žijí v Německu. Aplikace má zjednodušit posílání peněz mezi Tureckem a Německem. Insha se má stát mobilním finančním pomocníkem pro muslimy žijící v Evropě, přeje si banka Albaraka.

Více o bankovnictví čtěte:

Banky, platby, vteřiny. Posílání peněz bude rychlejší

Rozpuštěný a vypuštěný fintech. Bankovní revoluce nebude

Nechtěná kreditní karta ve schránce? Pochybný trik zkouší i dcera Komerční banky

Platby mobilem na vzestupu: Google Pay zavedou další banky, příchází i Apple Pay

 Apple Pay - ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?