Menu Zavřít

První vzorky. V Kalifornii testují hraniční zeď s Mexikem

24. 10. 2017
Autor: Profimedia.cz

Na hranicích Spojených států s Mexikem se objevily první hmatatelné známky pokroku při budování ochranné hraniční zdi, kterou Američanům v loňské volební kampani slíbil budoucí prezident Donald Trump. Několik kilometrů od přechodu Otay Mesa u kalifornského San Diega se objevilo osm devítimetrových železobetonových sloupů, což jsou podle agentury AP zárodky ukázkových úseků, z nichž má během listopadu pohraniční stráž vybrat konečnou podobu hraničních zábran.

Výstavba zdi má podle Trumpových slibů zabránit přílivu přistěhovalců z Mexika, kteří se bez potřebných dokumentů stěhují do USA za prací. Prezident dokonce před volbami ujišťoval, že za stavbu zdi zaplatí mexická strana, což ovšem jižní soused USA popřel.

Zda se „vzorové“ úseky budované u Otay Mesa stanou součástí skutečných ochranných systémů, není podle amerických úřadů zatím jasné. Trumpova zeď se má táhnout od Kalifornie po Texas, navrhovaných prototypů je údajně osm. Experti odhadují, že výstavba bude stát kolem 21,6 miliardy dolarů (přes 470 miliard korun).


Podívejte se na fotogalerii:


Hranici USA s Mexikem v délce přes 1000 kilometrů zatím chrání ochranný plot, který je na některých místech vybudován ve dvou nebo třech řadách. Dvojitý plot u San Diega, vysoký 5,5 metru, byl jen v posledních třech letech protržen zhruba dvoutisíckrát. Potřeba modernizace je podle pohraniční stráže evidentní.

KL24

V listopadu začnou experti navrhované varianty posuzovat, zejména s ohledem na možnost jejich násilného překonání. Rozhodnuto má být po dvou nebo třech měsících.

Návrhy na budování zdi mají i mezi pohraničníky své odpůrce. Ochránci hranic si podle AP stěžují, že skrze zeď není vidět, a stráž tak nebude mít přehled o záměrech a přípravách potenciálních narušitelů. Průhledné jsou prý jen dva z osmi vzorků. Podle ochránců přírody navíc zeď zkomplikuje přirozenou migraci zvěře, zejména chráněných ocelotů.

Dále čtěte:

Na hranicích Mexika roste „velká krásná zeď“. Zatím jen na zkoušku

Bezpráví v zemi svobody: na hranicích USA neplatí ústava


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).