Prostor jako služba. Budovy už dávno nejsou neživé kusy majetku, míní Balík ze Spaceflow

18. 10. 2022
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Spaceflow
Moderní budovy nebo byty už se v zahraničí nepronajímají nebo nekupují jen jako čtyři holé stěny, ale jako komplexní balíčky plné technologií a služeb. Ty obsahují funkce chytré domácnosti, digitální platby, objednávání služeb jediným tlačítkem, nebo dokonce hlasovým asistentem, jednoduchou organizaci, komunitní funkce či efektivní využívání administrativních prostor. Jinými slovy, dnes je zkrátka v kurzu zjednodušení života a práce v budovách. Tento trend s názvem space as a service (SPaaS) míří i do Česka. Jak nám jeho příchod změní životy? Nad tím se ve svém komentáři pro web Euro.cz zamýšlí Lukáš Balík, šéf a spoluzakladatel českého startupu Spaceflow, jenž se zabývá vývojem řešení pro digitalizaci správy budov za účelem jejich efektivnějšího využití a propojování majitelů s nájemci.

Najít si byt nebo kancelář na online portálu je dnes naprostý standard, který zvládnete z mobilu. V blízké budoucnosti si z telefonu ale zařídíte kolem realit mnohem více. Rovnou podepíšete nájemní nebo kupní smlouvu, zaplatíte jistotu a poplatky a například si i naklikáte, jaký nábytek do místností chcete. A nejen to. Úplně běžná bude třeba i komunikace mezi majiteli a nájemníky na jedné digitální platformě budovy bez nutnosti papírování či administrativy.

Ta naše už dnes například podporuje digitalizovaný vstup do budovy přes mobil, podrobnou analýzu dat pro majitele nemovitostí, informační a sociální nástěnku pro všechny nájemce a celou řadu dalších služeb v rámci nemovitosti. Jenže tady možnosti inovací nekončí a potenciál SPaaS je opravdu nevyčerpatelný – věřím, že za pár let budeme žít a pracovat v budovách úplně jinak. Prostor se zkrátka změní v službu.

Člověk středem zájmu

Koncept SPaaS k nám přišel ze Spojených států a v posledních pěti letech stále výrazněji proniká do Evropy. Lidé si nechtějí kupovat nebo pronajímat jen prázdný prostor. Byty a kancelářské prostory přestávají být ,neživé‘ kusy majetku, ale stávají se interaktivními celky. Propojení všech digitálních a fyzických možností nemovitosti nabízí k využití plný potenciál pro všechny uživatele budovy a jejího okolí, ať už mluvíme o nájemcích, majitelích, nebo provozovatelích.

Neustále v obraze. Technologie od české BeIT měří spotřebu energie každou hodinu, domácnostem slibuje až 30procentní úsporu
Přečtěte si také:

Neustále v obraze. Technologie od české BeIT měří spotřebu energie každou hodinu, domácnostem slibuje až 30procentní úsporu

Naší misí je takovou digitální vrstvu dostat do každé budovy. Chceme umožnit vzájemnou spolupráci a integraci, ať už v oblasti hardwaru, či softwaru. Řešení, které jsme vyvinuli, se proto skládá ze dvou částí. První je digitální administrace pro majitele a správce budov s přehlednou statistikou a daty. Druhou pak mobilní aplikace sloužící jako newsfeed informující o událostech a novinkách v budově a umožňující pokročilou správu jednotlivých služeb a funkcí – například bezklíčové odemykání a otevírání dveří a turniketů, oznamování poruch a zpětné vazby nebo rezervaci parkovacího stání.

Jednoduše se podílíme na tvorbě systémů možností ovládat všechny důležité aspekty života v budovách na jednom místě. Podporujeme tak novodobou vizi přeměny realitního světa – v její naplnění věří i ti největší hráči, kteří už několik let pracují na změně statu quo bydlení a práce v budovách skrze technologie. A právě toto proptech, tedy property technology, přináší.

V praxi se zabývá digitalizací celého realitního průmyslu. A ačkoli je digitalizace fráze, kterou slýcháme často, nemovitostní trh má co dohánět. V následujících letech proto čeká toto odvětví obrovský rozmach. Vždyť jen za rok 2021 nateklo do proptechu v investicích 21 miliard dolarů.

Způsob, jak šetřit peníze i planetu

Pochopení toho, proč se to celé dnes děje, co vlastně proptech zahrnuje a jak je modernizace realitního trhu důležitá, pomůže v řešení řady současných problémů. Počínaje šetřením energií přes snižování škodlivých emisí způsobených výstavbou a provozem až po modernizaci způsobu, jakým žijeme a pracujeme. Jde tedy o transformaci, která přinese změny na globální úrovni. Ostatně, v budovách trávíme až 90 procent času.

Bez výškových budov se neobejdeme. Je to však otázka pro příští generace, myslí si spoluzakladatelka SFG holdingu Kouklová
Přečtěte si také:

Bez výškových budov se neobejdeme. Je to však otázka pro příští generace, myslí si spoluzakladatelka SFG holdingu Kouklová

Samotný proptech je tak obsáhlý, že v něm najdeme například i řešení pro přesný 3D model budovy, takzvané digitální dvojče, které obsahuje sebemenší detaily včetně procesů a jejího celkového fungování. Nebo designérské aplikace, které slouží k efektivnějším návrhům budoucích projektů a šetří developerům peníze, ale také pokročilá rozhraní pro nákup, pronájem a prodej budov či prostor. Tím, že se soustředíme na lepší uživatelský zážitek v budovách a jejich efektivnější správu, jsme součástí velké proptechové skládanky, která změní podobu celého odvětví.

  • Našli jste v článku chybu?