Menu Zavřít

Slovenští prezidentští kandidáti v kampani utratili 3,5 milionu eur. Dosud nejvíc

4. 4. 2019
Autor: čtk

Slovensko před březnovými prezidentskými volbami zažilo podle nevládní organizace Transparency International Slovensko (TIS) nejdražší předvolební kampaň kandidátů na funkci hlavy státu. TIS v analýze odhadla, že celkové náklady se vyšplhají až k hranici 3,5 milionu eur (87,5 milionu korun). Při předchozí volbě hlavy státu před pěti lety náklady na kampaň mohly podle TIS dosáhnout částky do tří milionů eur (77,1 milionu korun).

Dvě třetiny ze zmiňované sumy před letošními přímými volbami hlavy státu utratili dohromady zvolená prezidentka Zuzana Čaputová, dále její soupeř v rozhodujícím druhém kole hlasování a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, jakož i vědec Robert Mistrík. Mistrík se ještě před prvním kolem voleb kandidatury vzdal ve prospěch Čaputové.

Pro koho byste ve slovenských prezidentských volbách hlasovali?

Náklady obou finalistů prezidentských voleb na kampaň, Čaputové i Šefčoviče, TIS odhadla shodně na 700 až 730 tisíc eur (18 až 18,76 milionu korun). Čaputová zhruba třetinu dosud vyfakturovaných nákladů vynaložila na svou propagaci na internetu. Téměř polovinu jejího rozpočtu na kampaň pokryli drobní dárci.

Úřadující slovenský prezident Andrej Kiska v kampani před volbou hlavy státu v roce 2014 vynaložil podle TIS až 1,1 milionu eur (28,3 milionu korun).


Přečtěte si:

Čaputová naváže na Kiskovu politiku, prohloubí rozdělení společnosti, tvrdí Fico

 Předseda slovenské sociální demokracie Smer Robert Fico


Prezidentská kampaň na Slovensku včetně jejího financování se letos poprvé řídila novými pravidly. Prezidentští kandidáti například museli zřídit transparentní účet. Někteří ale podle TIS možnost podrobnější analýzy jejich výdajů na kampaň obešli tím, že z transparentního účtu uhradili značnou částku mediálním agenturám. Podle zákona každý z prezidentských kandidátů může v období osmi měsíců před volbami vynaložit na kampaň půl milionu eur (12,85 milionu korun). Dalších 100 tisíc eur (2,57 milionu korun) v jejich prospěch má povoleno vynaložit každý z registrovaných podporovatelů, kteří rovněž musejí zřídit transparentní účet.

EBF24

Do voleb o nejvyšší politickou funkci na Slovensku se letos přihlásilo 15 kandidátů, dva z nich odstoupili ještě před prvním kolem hlasování. Před pěti lety se v prvním kole prezidentských voleb o hlasy voličů ucházelo 14 kandidátů.

Čtěte také:

Slováci zvolili prezidentkou právničku Čaputovou, na první cestu pojede do Česka

Čaputová by jmenovala Fica premiérem, pokud by měl většinu

Bez ostrých výpadů. Čaputová a Šefčovič v posledním duelu na sebe neútočili

Ve jménu právního státu: favoritka slovenských voleb Čaputová vystihuje ducha doby

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).