Menu Zavřít

Přebytek rozpočtu meziročně klesl téměř pětinásobně na 6,3 miliardy

2. 5. 2017
Autor: Michael Tomeš - Mladá fronta

Přebytek státního rozpočtu ke konci letošního dubna stoupl na 6,3 miliardy korun z březnových 4,7 miliardy korun. Loni ke konci dubna byl rozpočet v rekordním přebytku 30,5 miliardy korun. Důvodem výrazného meziročního poklesu je menší množství peněz přijatých z EU, uvedlo ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Příjem peněz z EU klesl podle MF ke konci dubna meziročně o 51,4 miliardy korun. Především v první polovině loňského roku byly propláceny relativně vysoké objemy peněz z EU. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci dubna ve schodku 7,8 miliardy korun a loni ke konci dubna ve schodku 23,7 miliardy korun, uvedlo ministerstvo.

Ke konci dubna příjmy rozpočtu meziročně klesly o 20,3 miliardy na 407,3 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 3,9 miliardy na 401 miliard korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 15,7 miliardy na 201,8 miliardy korun.

„Údaje o vývoji státního rozpočtu i nadále podporují domněnku, že oživení kapitálových výdajů, spolufinancované prostředky z EU, se zatím nedostavilo, a že jeho oživení bude letos jen pozvolné,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Ekonom Komerční banky Marek Dřímal očekává, že ke konci roku rozpočet uzavře se schodkem 45 miliard korun proti plánovaným 60 miliardám korun. „Vyšší růst HDP a také cen vylepší příjmovou stranu rozpočtu, zatímco investice se rozjíždí jen pomalu,“ uvedl.

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 7,9 miliardy na 85,4 miliardy korun. Meziroční nárůst u DPH podle MF jednoznačně naznačuje vysokou efektivitu institutu kontrolního hlášení v boji proti daňovým únikům.


Jak vidí budoucnost Miroslav Zámečník? Přečtěte si komentář:

Komentář: Staré recepty životní úroveň Čechů nezvýší


Naopak negativně se na inkasu projevilo například snížení sazby DPH na stravovací služby z 21 procent na 15 procent v souvislosti se zavedením elektronické evidence služeb (EET). Od začátku měsíce března také došlo ke snížení sazby DPH z 15 procent na deset procent u novin a časopisů. Meziroční nárůst inkasa snižovalo i to, že Finanční správa zadržovala meziročně nižší částku sporných nadměrných odpočtů DPH. Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 0,4 miliardy na 47 miliard korun.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci dubna na ně z rozpočtu šlo 176,7 miliardy korun, meziročně o 7,7 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 530,5 miliardy korun.

CIF24

Hospodaření státu v milionech korun
leden-duben 2013 2014 2015 2016 2017
saldo -16 540 26 558 -375 30 520 6273

Zdroj: ministerstvo financí

Dále čtěte:

Přebytek rozpočtu v březnu stoupl o miliardu. Meziročně však výrazně poklesl

Výdaje rozpočtu a fondů navrhuje ministstervo na příští rok na 1,4 bilionu

Veřejné finance v přebytku až do 2020, plánuje rezort financí


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).