Menu Zavřít

Přebytečné zásobníky zemního plynu. Menší zájem o ukládání se dotýká MND i Innogy

18. 7. 2019
Autor: Archiv

Proměna trhu s plynem snižuje zájem o ukládání zásob na zimní období. Doplácí na to mimo jiných také Innogy a MND.

Ani v období prosperity neplatí, že se daří všem oborům podnikání. Hubené časy prožívají třeba provozovatelé podzemních zásobníků zemního plynu. Nesvědčí jim mírné zimy ani současná proměna oboru, kdy v zimním období přijíždí více lodí se zkapalněným plynem. Zájem o služby provozovatelů zásobníků klesá - a jejich zisky taktéž.

Slabé výsledky podle zjištění týdeníku Euro vykazují i majitelé těchto skladovacích kapacit na českém území. Společnost Moravia Gas Storage, kterou napůl vlastní skupina MND miliardáře Karla Komárka spolu s ruským Gazpromem, hospodařila v loňském roce se ztrátou 130 milionů korun. Akcionáři museli letos v únoru doplnit kapitál společnosti o 3,25 milionu eur.


Napaden piráty: Pražská plynárenská se stala politickým bojištěm, říká Janeček

Šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček


Největší provozovatel zásobníků Innogy Gas Storage sice loni vykázal čistý zisk 151 milionů korun, avšak o pět let dříve vydělal 2,3 miliardy po zdanění. Tržby během těchto pěti let klesly z 4,4 miliardy na 1,6 miliardy korun. „Situace na evropském trhu se skladovací kapacitou plynu byla po většinu roku i nadále nepříznivá“ uvedli jednatelé společnosti Innogy Gas Storage v úvodu výroční zprávy.

Provozovatelé obvykle prodávají volnou kapacitu v aukcích. Vzhledem k propojení evropských trhů si však různé země konkurují a šanci mají jen nejlevnější poskytovatelé. Ukládacích kapacit je nadbytek. Jak v závěru loňského roku upozornila asociace Gas Infrastructure Europe, od roku 2016 se tato kapacita snižuje. Během dvou let došlo k úbytku o čtyři procenta, například British Gas ukončil provoz přebytečného zásobníku v anglickém Yorkshiru.

Dále čtěte:

Drahé bankroty dodavatelů energií. Velké koncerny přicházejí o stovky milionů korun

K deklaraci proti šmejdům v energetice se připojilo přes 80 procent trhu

MMF24

Obnovitelné zdroje budou v Česku po jádru nejvýznamnějším zdrojem. Fosilní paliva stát utlumí

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).