Menu Zavřít

„Pozemský Eden“. Finančník vydělával na smrtelně nemocných

18. 8. 2016
Autor: Sam Valadi, CC BY 2.0, Flickr

Manažer hedgeového fondu Eden Arc Capital Partners Donald Lathen byl obviněn americkými úřady kvůli podvodnému investičnímu schématu, v rámci nějž údajně zneužíval smrtelně nemocné pacienty.

Lathen měl využívat síť kontaktů v ošetřovatelských ústavech, kde nabízel „doživotní finanční pomoc“ lidem s méně než šesti měsíci dožití. Obvinění proti manažerovi vznesla Komise pro cenné papíry (SEC), uvádí deník Financial Times.

Jednotlivec obvykle obdržel jednorázovou platbu 10 tisíc dolarů a na oplátku se stal spoluvlastníkem makléřského účtu. Docházet k tomu mělo od roku 2011, kdy Lathenův fond Eden Arc Capital Partners začal zakládat makléřské účty. Lathen posléze z prostředků na účtech nakupoval dluhopisy a další cenné papíry s jakousi „pozůstaleckou doložkou“. To znamená, že v případě úmrtí jednoho z vlastníků dluhopisu jej jiný mohl prodat za nominální cenu plus úrok s tím, že profit ze zpětného prodeje dluhopisu emitentovi zůstával fondu.

Lathen založil šedesát účtů, které zakoupily 2350 cenných papírů od desítek emitentů. Poškozené společnosti předčasně vyplatily více než sto milionů dolarů (2,39 miliardy korun).

Bývalý zaměstnanec Citigroup nebo zkrachovalé Lehman Brothers se podle vyjádření SEC provinil tím, že smrtelně nemocné jednotlivce označoval před vydavateli dluhopisů za spoluvlastníky účtů. Skutečným vlastníkem byl přitom hedgeový fond, který jakožto organizace podle zákona nemůže využívat práva pozůstalého. Vedle toho Lathen překročil zákon i tím, že přesouval prostředky fondu na své osobní účty.

EBF24

Podle Lathenova právníka jsou obvinění SEC bezcenná. „Nemáme pochyb o tom, že investiční strategie pana Lathena je zcela legitimní a neporušuje žádný zákon. Proti obviněním SEC se budeme důrazně bránit,“ dodává advokát.

Lathena schéma údajně poprvé napadlo v roce 2009 po smrti jeho příbuzného. Finančník zdůrazňuje, že sice přinášelo zisky jemu, ale také pomáhalo pacientům. Ti si však musí být „plně vědomi toho, že dělám byznys a nikoli charitu“.

Americké banky ve stylu Sherlocka Holmese. Čtěte:

Americké banky dělají detektivy. Povinně a zadarmo

Wall Street (Zdroj: čtk)

Čtěte dále:

Firma měla v USA podporou léčby rakoviny okrádat stát

Bankéř Barclays vynášel tipy. Výměnou za novou koupelnu

Vytuneloval síť BHS. Teď může miliardář Green přijít o titul rytíře


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).