Porada formou videokonference potlačuje kreativitu, zjistili vědci. Problém vidí v zírání

2. 5. 2022
Zdroj: Depositphotos
  • Podle vědců má online videokonference negativní vliv na kreativitu jednotlivých pracovníků

  • Mohou za to obličeje, které dotyční vnímají na svých obrazovkách. Mozek se kvůli nim nedokáže soustředit tolik, jako v případě rozhovoru tváří v tvář

  • Pokud jde však o vyhodnocování nápadů, jako efektivnější se naopak ukazuje online prostředí


Kromě toho, že je civění neslušné, není dobré ani pro naši kreativitu. Tedy za předpokladu, že tento zlozvyk praktikujete online. Podle vědců mají totiž videokonference schopnost odvádět naši pozornost z probíraného tématu na jednotlivé obličeje našich kolegů. Důsledkem je méně produktivní mysl, a tedy i méně efektivní brainstorming. Když však dojde k vyhodnocování nových nápadů, zdá se, že díky soustředění jsou schůzky na dálku o něco efektivnější než rozhovory tváří v tvář. Minimálně v případě hovoru mezi čtyřma očima.

Aby tuto teorii vědci potvrdili, sledovali celkem 745 dvojic inženýrů z pěti různých zemí, kteří se snažili přijít s kreativními nápady na využití frisbee nebo bublinkové folie. Ti, kteří spolu byli v jedné místnosti, vygenerovali v průměru o jeden nápad více, což představuje rozdíl 17 procent oproti těm, kteří spolu hovořili online přes videokonferenční aplikaci Webex. Tyto nápady byly odborníky navíc hodnoceny jako kreativnější.

Home office není pro mladé, myslí si bývalý ředitel Googlu. Podle něj se lidé pracující vzdáleně ochuzují o příležitosti
Přečtěte si také:

Home office není pro mladé, myslí si bývalý ředitel Googlu. Podle něj se lidé pracující vzdáleně ochuzují o příležitosti

Autorka studie, kterou je profesorka aplikované psychologie na obchodní škole Kolumbijské univerzity Melanie Brucksová, uvedla, že ačkoli tento výsledek očekávala, měla za to, že na vině bude spíše sociální a fyzická vzdálenost. Následné zkoumání však ukázalo, že se na sebe inženýři dokázali skrze videohovor „napojit“ stejným způsobem, jako při klasickém setkání.

Civění zužuje myšlení

Nakonec je prozradily oči. Když Brucksová pozorovala jejich pohyb, zjistila, že zatímco lidé ve stejné místnosti od sebe častěji odvraceli pohled a rozhlíželi se kolem sebe, dvojice provozující videokonferenci to nedělaly. „Příliš konkrétně se soustředili na daný úkol, a to jim zužovalo myšlení,“ řekla pro zpravodajskou agenturu Associated Press Brucksová.

Zoom vyjde brzy z módy. Na firemních poradách ho nahradí brýle s virtuální realitou, věří někteří odborníci
Přečtěte si také:

Zoom vyjde brzy z módy. Na firemních poradách ho nahradí brýle s virtuální realitou, věří někteří odborníci

Smysl tato teorie dává i podle profesora psychologie z Georgetownské univerzity Adama Greena, který se výzkumu neúčastnil. „Tváře jsou pro náš mozek opravdu důležité a pohledu na ně věnujeme velkou pozornost,“ řekl s tím, že zatímco v případě rozhovoru tváří v tvář je nepřetržité zírání do obličeje považováno za neslušné, schůzky na dálku fungují jinak. „Zdá se, že tento problém je specifický pro generativnější kreativní proces,“ doplňuje Bricksová.

Jakmile přišel čas na vyhodnocení nápadů, ukázalo se podle autorky studie, že lepší alternativu vybrali častěji ti, kteří se schůzek účastnili na dálku.

  • Našli jste v článku chybu?