Menu Zavřít

Pokud bude Rafaj obviněn, čekám od něj rezignaci, prohlásil Babiš

7. 4. 2019
Autor: čtk

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj by měl rezignovat na svou funkci, pokud by byl obviněn v současném vyšetřování možné korupce v tendru na mýtné. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se podle předsedy vlády neměl s Rafajem scházet v hotelu, Babiš však zdůraznil, že Faltýnek v kauze figuruje pouze jako svědek.

Babiš dnes zopakoval svá dřívější slova, že vláda musí počkat, jak se policejní vyšetřování kolem antimonopolního úřadu vyvine. „My jsme panu Rafajovi řekli, že si počkáme na vyšetřování policie. Kdyby se stalo, že ho policie obviní, tak samozřejmě budeme čekat jeho rezignaci,“ uvedl dnes na Primě Babiš, který čelí trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Je obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Rafaj se v pátek sešel na úřadu vlády s Babišem a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD). Předseda antimonopolního úřadu je informoval mimo jiné o tom, že policie ho ještě nevyslechla. ČTK a České televizi po schůzce řekl, že politiky ubezpečil o tom, že jeho úřad rozhoduje nestranně a nezávisle. Schůzky s Faltýnkem, o které se zajímá policie, neměly žádný vliv na rozhodování jeho úřadu, dodal Rafaj.

Věříte, že ÚOHS rozhoduje nestranně?

Policie 7. března zasahovala na ÚOHS či v sídle firmy Kapsch, která provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Web Novinky.cz napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. Policisté byli i u Faltýnka, který se s Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch. Faltýnek ale ve svém vystoupení odmítl, že jeho schůzky s Rafajem a ředitelem firmy Kapsch Feixem mohly znamenat ovlivnění soutěže na nového dodavatele mýtného systému. Také provozovatel českého mýtného systému Kapsch odmítl podezření z nezákonného ovlivňování mýtného tendru.


Přečtěte si komentář: Rafajova hroší kůže

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj

KL24


Rafaj v pátek uvedl, že podal stížnost proti březnovému policejnímu zásahu v sídle úřadu nejvyššímu státnímu zástupci a také u Ústavního soudu. Jeho advokát David Kojzar ve čtvrtek řekl televizi Prima, že příkazy soudu neobsahují téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil.

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 tisíc v hotovosti. U prohlídky byl šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).