Po Severním moři popluje solární elektrárna. Zafinancovat ji pomůže společnost RWE

25. 7. 2022
Zdroj: SolarDuck
  • Německá energetická společnost RWE bude investovat do plovoucího solárního parku v Severním moři

  • Projekt od nizozemsko-norské společnosti poskytne kapacitu o velikosti 0,5 megawattu. Na vlnách se bude „vznášet“ díky technologii firmy SolarDuck

  • Dlouhodobým cílem je pomocí stejného řešení vytvořit na moři hybridní solárně-větrnou elektrárnu. Ta má energii z obnovitelných zdrojů získávat ještě efektivnějším způsobemSolární panely na střechách rodinných domů dnes už pravděpodobně nikoho nepřekvapí, zájem o fotovoltaiku v posledních letech koneckonců výrazně stoupá. Co by však jednoho zaskočit mohlo, jsou solární parky plující po moři. Tento nový a zároveň i pilotní projekt s názvem Merganser představila nizozemsko-norská společnost SolarDuck.

První Merganser s kapacitou 0,5 megawattu bude od roku 2023 k vidění ve vodách belgického lázeňského přístavního města Ostende, jež se nachází v provincii Západní Flandry ve Vlámském regionu. Za jeho instalaci a komercializaci pak bude podle webu CNBC zodpovědná firma RWE.

Německý energetický gigant uvedl, že mu tento krok pomůže získat důležité zkušenosti v jednom z nejnáročnějších prostředí na světě, a to přímo z první ruky. Kombinace solární elektrárny „vznášející“ se několik metrů nad hladinou a větrné farmy na moři podle něj představuje „ještě efektivnější způsob využití oceánského prostoru pro výrobu energie“.

Budoucnost v hybridních elektrárnách?

Dlouhodobějším cílem spolupráce obou společností je, aby byla technologie SolarDuck použita ve větším demonstračním projektu na dosud nevybudované mořské větrné farmě Hollandse Kust, konkrétně oblasti West, kde se RWE v současné době uchází o zakázku.

Na vybudování její severní části (Hollanse Kust Noord) již nějaký čas pracuje jiná firma, a sice konsorcium CrossWind, které je společným podnikem nizozemského Eneca a britského Shellu. Park má být podle dostupných informací schopen ročně vyrobit na 3,3 terawatthodiny elektřiny a počítá s celkem 69 větrnými turbínami. Ty dodá společnost Siemens Gamesa.

Začátkem tohoto měsíce otevřela plovoucí solární park také portugalská firma EDP, jejíž elektrárna o výkonu pět megawattů se bude nacházet ve vodní přehradě v Alquevě. Projekt skládající se z téměř 12 tisíců fotovoltaických panelů zároveň označila za největší v Evropě. Kromě kombinace solární a vodní energie plánuje společnost rovněž instalaci bateriového úložného systému.

„Sázka na hybridizaci, tedy kombinaci elektřiny vyrobené z vody, slunce a větru, představuje logickou cestu růstu,“ napsal v komentáři generální ředitel EDP Miguel Stilwell d'Andrade. Dodal, že v investování do zmíněné hybridizace vidí budoucnost, protože umožňuje vyrábět levnější energii.

Zájem o zelenější alternativu získávání energie momentálně stoupá i v České republice. Podle dat Solární asociace bylo během prvních šesti měsíců letošního roku připojeno 9345 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 74,8 megawattu, což je o bezmála dvě stě procent víc než loni. Tuzemský solární průmysl je však stále odkázán primárně na instalace na rodinných domech.

  • Našli jste v článku chybu?