Menu Zavřít

Huawei v Bruselu otevře bezpečnostní centrum

26. 2. 2019
Zdroj: čtk

Čínská technologická firma Huawei otevře příští týden v Bruselu centrum kybernetické bezpečnosti. Budou ho využívat i zákazníci z Česka. V nás ani ve východní Evropě podobné centrum firma v současnosti neplánuje.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci oznámil, že technologie Huawei považuje za bezpečnostní riziko. Na základě varování NÚKIB některé státní instituce omezily používání produktů firem Huawei a ZTE, například Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy korun na portál Moje daně a následně soutěž zrušilo. Huawei v lednu úřad vyzval, aby varování zrušil, ten jej ale před dvěma týdny potvrdil.

Huawei již v Evropě provozuje podobná centra v Británii a Německu. Zákazníci, regulační orgány nebo zástupci státu si v centrech mohou prohlédnout technologie firmy, bezpečnostní řešení a případně i nahlédnout do jejích zdrojových kódů. Firma tak chce mimo jiné deklarovat, že nic neskrývá a vyvrátit podezření, že její technologie mohou zcizovat data nebo jsou jinak nebezpečné pro jiné země.

Firma je jedním z klíčových dodavatelů částí vysílací infrastruktury pro mobilní sítě českých operátorů. Zároveň je to i jeden z nejdůležitějších hráčů pro budování nových rychlých sítí 5G. Aukce na kmitočty pro tyto sítě by měla v Česku začít na podzim. Tuzemští operátoři, kteří poskytují i služby kritické infrastruktury státu se obávají, že budou muset kvůli varování NÚKIB Huawei vyřadit z dodavatelských tendrů.

Vedle dodávek prvků pro mobilní i pevné sítě se Huawei etablovala jako druhý největší dodavatel mobilních telefonů hned za jihokorejským Samsungem. V Barceloně firma představila mobil se skládacím displejem pro sítě 5G a zároveň nové notebooky.

Přečtěte si rozhovor:

WT100

Zabezpečení státu je tragické, varuje expert na kyberbezpečnost Půlpán

 Expert na kyberbezpečnost Martin Půlpán

Dále čtěte:

Kauza skvělého úspěchu. Huawei je bezpečnostní hrozba prvního kalibru

Zeman: Čína kvůli Huawei chystá odvetu, ohroženy jsou investice Škody Auto i PPF

Vyjádření ke schůzce s Babišem bylo nešťastné, řekl Petříček čínskému velvyslanci

Trump zvažuje, že americkým firmám zakáže používat vybavení od Huawei a ZTE

Komentář: Jak krteček přidusil pandu

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?