Menu Zavřít

ODS chce víc peněz pro OSVČ zasažené koronavirem. Živnostníci potřebují pomoc, ne almužnu, řekl Červíček

16. 4. 2020
Autor: Profimedia

Opoziční ODS chce dnes formou pozměňovacího návrhu k předloze projednávané v Senátu prodloužit pomoc pro živnostníky postižené opatřeními proti epidemii koronaviru do konce června. Návrh počítá s postupným navyšováním denní částky z dubnových 500 korun na den, přes 700 korun na den v květnu po 900 korun na den v červnu. Návrh představil před jednáním horní parlamentní komory předseda senátního klubu ODS Martin Červíček.

Návrh podle občanských demokratů reaguje na vládní plány na postupné rozvolňování omezení přijatých kvůli epidemii. Ty počítají s pozvolným otevíráním ekonomiky podle rizikovosti jednotlivých aktivit. Například kadeřnictví by tak měla být otevřena až mezi posledními na konci května. I když vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) počítá s dalšími kompenzacemi, dosavadní vládní opatření včetně podpory živnostníků jsou naprogramovaná ke konci dubna.

„Není přípustné, aby možnost čerpat kompenzační bonus byla pouze do konce dubna. Osoby samostatně výdělečně činné nepotřebují drobnou almužnu, ale skutečnou pomoc," uvedl Červíček. Vláda podle něj diskriminuje některé skupiny občanů prostřednictvím svých nařízení.

Podporu živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným ve formě jednorázového příspěvku 25 tisíc korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem podepsal minulý týden prezident Miloš Zeman. O takzvaný kompenzační bonus bude možné požádat do konce června, finanční správa začala žádosti přijímat před velikonočními svátky.

CIF24

Měli by živnostníci na podporu kvůli koronaviru dostat více, než vláda nabídla?

Ministerstvo financí odhaduje, že státní pokladnu opatření vyjde až na 17,5 miliardy korun. Příspěvek 500 korun denně je určen především těm, koho ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Vyplácet se bude za období od 12. března do 30. dubna.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).