Menu Zavřít

Obrana už ví, kolik potřebuje na vrtulníky z USA. A levné to nebude

Autor: Ondřej Stratilík/Euro

Až 18,5 miliardy korun zaplatí ministerstvo obrany za tucet nových vrtulníků, pokud se rozhodne pro americký výrobek, jak chtějí politici.

Ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) čekají těžké týdny. Spolu s vojáky se musí rozhodnout, která ze tří nabídek Washingtonu je pro české vzdušné síly ideální. Čerstvě zveřejněné dokumenty americké vládní agentury DSCA (Defence Security Cooperation Agency) však ukazují, že laciná není ani jedna.

První možností je pořízení dvanácti nových a vyzbrojených strojů UH-60M Black Hawk. V takovém případě si obchod vyžádá v přepočtu až 18,4 miliardy, jak odhaluje nabídka agentury DSCA.

Druhou variantou je nákup tuctu vrtulníků UH-1Y Venom vyráběných firmou Bell Helicopter v texaském Amarillu. Podle dřívější cenové nabídky by obrana za tenhle kontrakt platila 12,5 miliardy korun.


O amerických vrtulnících čtěte více:

To je on. Podívejte se na vrtulník, který USA nabízejí Česku


Třetím - a nejnověji zvažovaným řešením - je pořízení osmi helikoptér UH-1Y a čtyř sesterských útočných strojů UH-1Z Viper. To by si podle DSCA vyžádalo zhruba 13 miliard korun. “Tuhle koncepci (společné operace obou typů strojů, pozn. red.) využívá americké námořnictvo,” přiblížil Aleš Opata, náčelník generálního štábu. Podle něj teď budou nákupčí všechny tři nabídky posuzovat. A pokud zjistí, že ani jedna nevyhovuje, osloví obrana prý i evropské výrobce.

KL24

Řada vrcholných politiků nicméně nákup amerických vrtulníků bez soutěže upřednostňuje jako nejlepší strategické řešení. Mluví tak třeba premiér Andrej Babiš (ANO), který od obchodu očekává vylepšení obchodních vztahů Česka a Spojených států.

Přečtěte si také:

Nesmiřitelní. Zbrojařské klany se perou o stomiliardové zakázky

Do hry se vrátili spekulanti, komentuje soupeření Zbrojařů Hynek

Komentář: Armádní nákupy: než se obchod schválí, technika je zastaralá

Vrchol za perestrojky. Zbrojní produkce v roce 1987 činila 29 miliard

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).