Menu Zavřít

O kanceláře v Praze je po covidu opět zájem. Developeři budují rozsáhlé projekty a cena nájemného vzrůstá

27. 1. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Depositphotos
  • Trh s kancelářemi v hlavním městě po skončení pandemie opět ožil a postupně se rozbíhá i výstavba nových budov
  • Plocha pražských kanceláří nabízených k podnájmu ve čtvrtém čtvrtletí přesáhla 71 tisíc metrů čtverečních
  • Nájemné v centru se vyšplhalo na zhruba 630 korun za metr čtvereční, na okraji města je to asi 360 korun

Uvolnění protipandemických opatření v minulém roce s sebou přineslo oživení mnoha odvětví. Jedním z nich je i kancelářský trh v Praze, který se po letech úpadku či stagnace opět vrátil k pozitivnímu vývoji. Obnovený zájem firem o tyto prostory se odrazil také v náladě developerů. Ve výstavbě je nyní podle organizace Prague Research Forum téměř 185 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Nejvíce se přitom staví v Praze 1 a Praze 7.

Příznivý výhled pak dokládá i více než 75 tisíc metrů čtverečních kancelářské plochy, které byly loni v hlavním městě dokončeny v celkem sedmi různých budovách. Toto číslo přitom představuje nárůst o zhruba 35 procent vůči roku 2021, stále je to ale o 42 procent méně oproti desetiletému průměru.

V příštím roce každopádně analytici očekávají propad zpět na úroveň předloňského roku. „S dozvukem covidu, válkou na Ukrajině i zvyšováním cen energií je na trhu zvýšená míra nejistoty. Developeři proto spíše vyčkávají, omezili spekulativní výstavbu a soustředí se na své současné projekty. Banky jsou navíc v době nejistoty opatrnější a vyžadují, aby nové projekty již zahrnovaly zasmluvněný určitý počet nájemců,“ vysvětluje Ondřej Vlk, vedoucího oddělení průzkumu trhu realitní kanceláře Knight Frank.

Téměř poloviční nárůst poptávky

Celková nabídka volných kancelářských ploch určených k podnájmu přesáhla v Praze 71 tisíc metrů čtverečních, což je meziročně o devět procent méně. Ze zhruba tří čtvrtin se přitom jedná o moderní stavby třídy A, přičemž podíl nejkvalitnějších prostor s oceněním AAA dosahuje více než 17 procent. „Tyto budovy získaly nejlepší hodnocení v posuzovaných kategoriích, jako je třeba jejich technická vyspělost, uživatelská přívětivost, ekologická udržitelnost a lokalita,“ doplňuje Vlk.

Hromadný návrat do kanceláří se navzdory předpokladům nekoná. Denně na pracoviště nedochází ani desetina zaměstnanců
Přečtěte si také:

Hromadný návrat do kanceláří se navzdory předpokladům nekoná. Denně na pracoviště nedochází ani desetina zaměstnanců

Množství volných ploch se loni i přes nově otevřené budovy snížilo, a to hlavně kvůli vyššímu zájmu firem o tyto prostory. Celková poptávka včetně obnovených smluv totiž ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 dosáhla 153 tisíc metrů čtverečních, což představuje 45procentní nárůst oproti stejnému období předchozího roku.

Největší poptávku zaznamenalo Prague Research Forum v městských částech Praha 4, Praha 8 a Praha 1. Zájem o nové kanceláře přitom projevily hlavně technologické společnosti a také finanční instituce. Z celkového počtu nově uzavřených smluv představovalo 58 procent obnovení stávajících smluv, podíl nově pronajatých prostor pak tvořil zhruba třetinu z celkové hrubé poptávky.

Mezi centrem a okraji jsou velké rozdíly

Mírně se v posledním čtvrtletí loňského roku snížila i neobsazenost kanceláří, která lehce klesla na 7,7 procent. Celková rozloha volných kanceláří tedy na konci roku dosáhla 293 tisíc metrů čtverečních. Nejvíce volných prostor bylo na Praze 4 a na Praze 5. Naopak nejméně je neobsazených ploch v Praze 10 a Praze 2, tyto městské části však patří dle celkového objemu prostor mezi malé trhy.

Content23

Obnovený zájem firem o kanceláře se podepsal rovněž na výši nájmů. V centru města se za metr čtvereční na konci roku průměrně platilo zhruba 630 korun, v sousedících čtvrtích nájemné dosahovalo přibližně 430 korun, zatímco na periferiích metropole to bylo ještě o dalších 60 korun levnější. V příštím roce by dle Vlka každopádně nájemné zdražovat nemělo.

Kanceláře po pandemii nezmizí, původní podoba jim ale nezůstane. Jak hybridní práce proměnila administrativní prostory?
Přečtěte si také:

Kanceláře po pandemii nezmizí, původní podoba jim ale nezůstane. Jak hybridní práce proměnila administrativní prostory?

„Prozatím se zdá, že se růst zastavil a trh se stabilizuje. Je však nutné říct, že se rozevírají nůžky mezi nejmodernějšími budovami a staršími nemovitostmi. Ty často nejsou v souladu s požadavky udržitelnosti (ESG), které vyžadují velcí mezinárodní nájemci. Mohou tedy konkurovat nižší cenou, nebo investovat do obnovy budovy a tyto náklady pak promítnout ve zvýšení nájemného,“ uzavírá.

  • Našli jste v článku chybu?