Nový miliardář každých 30 hodin. Během pandemie rostl počet bohatých, více je i lidí v extrémní chudobě

24. 5. 2022
Zdroj: Depositphotos
  • Pandemie covidu měla kromě zdraví dopad také na peněženky mnoha lidí po celém světě, a to nejen negativním způsobem. Od roku 2020 přibylo na naší planetě 573 miliardářů

  • V posledních dvou letech nejvýrazněji profitovali podnikatelé z farmaceutického, potravinářského a zemědělského průmyslu

  • Současně však rostl počet lidí v extrémní chudobě. Těch by tento rok mohlo přibýt až 263 milionů


Zatímco někteří během pandemie přišli o práci a potýkali se s nedostatkem financí, jiní v jejím průběhu ještě vydělali. A to hned enormním způsobem. Podle analýzy, kterou zveřejnila charitativní organizace Oxfam, se od roku 2020 mezi miliardáře zařadilo přibližně 573 lidí. Díky tomu vzrostl jejich celkový počet na 2668. Jinými slovy, jeden nový miliardář přibyl každých 30 hodin.

A rostl i jejich majetek. Takto bohatí lidé si během pandemie přišli na 3,8 bilionu dolarů, což je o 42 procent více než před jejím vypuknutím. Celková hodnota jejich majetku se teď zastavila na 12,7 bilionu. Velkou měrou se na tomto nárůstu podílely vysoké zisky na akciových trzích. Přispěly ale také vlády, které do světové ekonomiky vložily peníze, aby zmírnily finanční dopady koronaviru.

Nejvíce bohatých přibylo na začátku pandemie

Velká část skokového přísunu bohatství přišla podle Oxfamu v prvním roce pandemie. Odborníci však varují, že se růst projevuje i opačným směrem. Covid, finanční nerovnost a zvyšující se ceny by mohly v tomto roce do extrémní chudoby uvrhnout až 263 milionů lidí a zvrátit tím desetiletý pokrok.

„Nikdy v historii jsem neviděl tak dramatický nárůst chudoby a růst bohatství ve stejný okamžik,“ řekl pro CNN Max Lawson, vedoucí oddělení politiky nerovnosti ve zmíněné organizaci. Dodal, že s prudkým nárůstem cen energií a potravin se potýkají spotřebitelé po celém světě, a korporace v těchto odvětvích působící tak díky tomu značně profitují.

Miliardáři na pandemii zbohatli. Teď jim patří 3,5 procenta všech světových nemovitostí, polepšili si o 180 bilionů
Přečtěte si také:

Miliardáři na pandemii zbohatli. Teď jim patří 3,5 procenta všech světových nemovitostí, polepšili si o 180 bilionů

Koneckonců, za poslední dva roky a po zohlednění inflace zaznamenali miliardáři v potravinářském a zemědělském sektoru nárůst svého majetku o 382 miliard dolarů, což odpovídá zhruba 45 procentům. Jen od roku 2020 vzniklo 62 nových miliardářů podnikajících v této oblasti. Čisté jmění jejich kolegů z ropného, plynárenského a uhelného průmyslu pak vzrostlo o 53 miliard. To odpovídá zhruba 24procentnímu nárůstu.

Žně měli také jedinci působící v odvětví farmacie, které stojí v čele boje proti covidu a je příjemcem štědrých veřejných prostředků, potažmo technologií, v rámci nichž podniká i sedm z deseti nejbohatších mužů světa. Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates a další byznysmeni zvýšili své jmění o 436 na 934 miliard dolarů. A to pouze během posledních dvou let.

Aby se zabránilo dalšímu prohloubení propasti mezi bohatými a chudými, prosazuje Oxfam několik velice kontroverzních návrhů. Patří mezi ně dočasná 90procentní daň z nadměrných zisků podniků a jednorázové zdanění majetku miliardářů. Kromě toho by skupina také ráda zavedla trvalou daň z majetku superbohatých. Navrhuje dvouprocentní daň z příjmu vyššího než pět milionů dolarů, která by se v případě čistého jmění nad jednu miliardu dolarů zvýšila na pět procent. Tento krok by znamenal celosvětový příjem v hodnotě 2,5 bilionu dolarů.

  • Našli jste v článku chybu?