Novodobí upíři. Technologická elita baží po mladé krvi

10. 8. 2016
Zdroj: Rasch Jan/Euro

Kalifornským Silicon Valley se šíří zvěst, podle níž se technologičtí miliardáři zajímají o krevní transfúze, které jim mají zajistit nesmrtelnost. Investiční zájem o neblaze proslulou „metodu Čachtické paní“ nyní podle mediálních spekulací projevil i zakladatel PayPalu Peter Thiel. Ten podle nepotvrzených informací amerického bulvárního webu Gawker za krevní transfúze čtvrtletně zaplatí 40 tisíc dolarů.

„Chci žít věčně,“ říká Larry Ellison, zakladatel společnosti Oracle, který do projektů proti stárnutí podle deníku Washington Post investoval 430 milionů dolarů. „Chci žít věčně a nerozumím lidem, kteří podobnou ambici nemají,“ dodává Peter Thiel, podle nějž je nutné smrt evolučně překonat.

Právě zarytý nepřítel bulvárního média Gawker Thiel je podle Jeffa Bercoviciho, redaktora serveru Inc., vlajkonošem „drákulovského“ trendu v Silicon Valley.

Thiel a ti druzí

Thielova nadace podporující slibné projekty totiž před několika dny ústy svého hlavního lékařského experta Jasona Camma projevila zájem o výzkumný projekt Ambrosia, nikoliv náhodou pojmenovaný po legendárním pokrmu zaručujícím nesmrtelnost olympským bohům.

Projekt se zaměřuje na výzkum vlivu, který má na stárnoucí lidský organismus transfúze krve mladých jedinců. Kromě toho, že Camm v oblasti zdraví osobně radí Thielovi, je podle svého profesního účtu na síti LinkedIn hlavním zdravotním poradcem řady dalších osobností Silicon Valley.

Přečtěte si o osobní mstě Petera Thiela:

Když bulvár bankrotuje. Platíme cenu za pravdu, zoufá si Denton

 Gawker media (Zdroj: Flickr)

V rámci studie projektu Ambrosia dostávají zdraví účastníci po zaplacení poplatku ve výši osmi tisíc dolarů krevní transfúze od dárců mladších pětadvaceti let. Výzkumníci následně v krvi účastníků, jejichž věk se pohybuje od pětatřiceti do osmdesáti let, hledají změny v projevech stárnutí a opotřebování organismu.

Výsledky jsou podle zakladatele projektu Jesseho Karmazinase pozitivní. „Efekt se zdá být naprosto trvalý,“ říká Karmazinas, podle nějž mladá krev nejen obsahuje zásadní proteiny, ale také stimuluje tělo příjemce k tvorbě těch vlastních. Subjekty podle něj zaznamenávají zvrácení procesu stárnutí ve všech pozorovaných orgánech.

Bojovníci se smrtí
Užívat si v poklidu nahromaděného bohatství tváří v tvář nevyhnutelnosti vlastního zániku je obtížné. Projděte si další tři z předních amerických technologických miliardářů, kteří vyhlásili válku lidské smrtelnosti.
Larry Page, Sergey Brin. Zakladatelé Googlu vytvořili v roce 2013 společnost Calico, jejímž hlavním záměrem je podle jejich slov „vyléčit smrt“.
Mark Zuckerberg. „Co by nám umožnilo věčný život?,“ ptal se nedávno v rozhovoru se Stephenem Hawkingem Mark Zuckerberg. Šéf Facebooku společně se svou manželkou Priscillou založil nadaci, která každoročně uděluje cenu tři miliony dolarů vědcům, kteří se zaslouží o prodloužení lidského života.

Jeho optimismus však krotí další odborníci. Podle Saula Villedy z lékařské fakulty univerzity v San Francisku je celý výzkum v plenkách. „Teprve nyní začínáme rozumět některým jeho výstupům,“ uvedl Villeda, který se problematice věnuje, pro zpravodajský server Vox. Villedova e-mailová schránka začala po zveřejnění Thielových nejčerstvějších záměrů doslova praskat ve švech. „Psala mi spousta neznámý lidí, kteří vyjadřovali své nadšení i naděje,“ vysvětluje, proč se rozhodl Ambrosii sledovat.

Nesmrtelnost, nebo rakovina?

Bez dodatečné pozornosti věnované důsledkům a konkrétním výstupům může podle Villedy přehnaný zájem o dlouhověkost v souvislosti s krevními transfúzemi vést ke vzniku černého trhu s krví mladých lidí. Věda se tak může stát obětí trhu a připravit omlazovací sérum, které nejenže nemusí fungovat, ale také může způsobovat zdravotní problémy včetně rakoviny.

Villeda přitom není jediný z odborníků, který se k plánům Ambrosie staví kriticky. Placený model kritizuje i další vědec Tony Wyss-Coray z konkurenčního institutu Alkahest. „Neexistují klinické důkazy, že léčba bude pro pacienty prospěná,“ sdělil Wyss-Coray časopisu Science. Ambrosia podle něj jen zneužívá důvěry lidí a vzrušení veřejnosti.

Bill Gates říká „NE“
Zásadně proti lidským snahám technologicky vyzrát nad vlastním smrtelným údělem se staví nejbohatší člověk planety a zakladatel Microsoftu Bill Gates. Podle něj se jedná ze strany bohatých o nebetyčnou aroganci.

Podobnou studii na myších Wyss-Coray realizoval v rámci projektu stanfordské univerzity již před dvěma lety. Po zveřejnění kladných výsledků pak podle britského listu Guardian obdržel několik znepokojivých e-mailů.

O transfúzi mladé krve se tehdy kromě pacientů trpících Alzheimerem zajímali i miliardáři. Jeden z nich se vědce pokoušel uplatit pozvánkou na after-party při příležitosti vyhlášení Oscarů. Nabídka dalšího z nich byla děsivější. „Mohu vám poskytnout jakékoliv množství dětské krve staré přesně tak, jak budete potřebovat,“ nabízel tehdy miliardář, kterého vědec odmítal jmenovat.

Přečtěte si o technologické špičce v Silicon Valley:

Top osobnosti Silicon Valley: Manažeři, právník i potížistka

 Silicon Valley

O rozmarech bohatých čtěte více:

Od ropy k ekologii. Rockefellerové završují svoji přeměnu

Miliardy už nestačí. Blíží se doba dolarových bilionářů

První miliardář díky dronům. Frank Wang zbohatl na svém snu

Hlavní poražený. Ortega přišel brexitem o 6 miliard dolarů


  • Našli jste v článku chybu?