Menu Zavřít

Nové prohlídkové trasy, zrekonstruované areály i řada kulturních akcí. České hrady a zámky lákají stále více návštěvníků

14. 6. 2024
Doba čtení: 4 minuty
  • Národní památkový ústav letos připravil pro návštěvníky tuzemských hradů a zámků mnoho novinek
  • K těm nejvýznamnějším patří několik nově zpřístupněných prostorů a prohlídkových tras, které se otevřely třeba na zámcích v Litomyšli, Uherčicích a Velkých Losinách
  • I díky tomu letos zatím státní památky navštěvuje více lidí než loni. Další návštěvníky má pak navíc přilákat bohatý kulturní program převážně během letních prázdnin

Desítky státních hradů a zámků po celém Česku dlouhodobě patří k oblíbeným výletním cílům tuzemských, ale i zahraničních turistů. A ačkoliv hlavní letní sezóna teprve začíná, dosavadní data potvrzují, že po mírném útlumu způsobeném pandemií covidu nyní návštěvnost historických areálů ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) opět narůstá.

„Letošní čísla prozatím ukazují, že turistům se na našich památkách líbí. Meziročně totiž návštěvnost vzrostla přibližně o šest procent. Ještě větší nárůst jsme pak zaznamenali u objektů otevřených celoročně. Během ledna a února 2024 je navštívilo o zhruba 17 procent turistů více než ve stejném období loňského roku,“ uvedla tisková mluvčí NPÚ Blanka Černá. 

Jak často navštěvujete tuzemské hrady a zámky?

Pokud se podaří současný trend udržet, památkáři očekávají, že letos by mohl být celkový počet návštěvníků ještě vyšší než loni. Tehdy na tuzemské hrady a zámky ve správě NPÚ zavítalo celkem 4,2 milionu lidí.

Od návštěvy historických památek přitom turisty neodradilo ani vyšší vstupné. Na zhruba polovině míst se letos cena vstupenek pro dospělé zvýšila o 20 korun, u 15 objektů došlo ke zdražení o 40 korun a na třech objektech dokonce návštěvníci zaplatí za základní prohlídkový okruh o 60 korun víc. Ke zvýšení cen vstupného musel podle Černé NPÚ přistoupit hlavně kvůli vyšším nákladům na správu památek a také v návaznosti na úsporná opatření zřizovatele.

Outstream Placeholder

Klenotnice, lékárna či letohrádek

Jedním z důvodů letošního nárůstu počtu návštěvníků jsou bezpochyby rozsáhlé rekonstrukce na mnoha místech po celé zemi, po jejichž skončení se turistům zpřístupní nové prohlídkové trasy a prostory. Třeba na zámku Litomyšl letos pokračuje rozsáhlá obnova celé památky, díky níž se návštěvníkům otevřela prohlídková trasa s názvem Novinky po rekonstrukci a expozice Proč je zámek UNESCO.

Nový návštěvnický okruh mají od konce dubna také na státním zámku Uherčice. Turisté se tam budou moci podívat na obnovené zámecké interiéry v 1. patře východního křídla, které svou dochovanou uměleckou výzdobou patří k nejhodnotnějším prvkům celého areálu. Na hradu Velhartice pak vznikla trasa jménem Šumavská klenotnice, jež návštěvníky zavede do dosud nepřístupných prostor sklepení.

Rozsáhlá obnova zahrady včetně unikátní fíkovny s posuvnou střechou nedávno skončila i na zámku Lysice, v klášteře Zlatá Koruna si turisté mohou prohlédnout zrekonstruovanou barokní lékárnu včetně dobových herbářů a původního vybavení. Na zámku Ploskovice se pak v červenci otevře obnovený hlavní prohlídkový okruh, který vrátí všechny místnosti do podoby, v jaké byly kolem roku 1854 zařízeny pro excísaře Ferdinanda V. a jeho manželku Marii Annu.

Za dobré recenze špendlík z křišťálu. Google ve spolupráci s designérským studiem Klimchi ocenil české hrady a zámky
Přečtěte si také:

Za dobré recenze špendlík z křišťálu. Google ve spolupráci s designérským studiem Klimchi ocenil české hrady a zámky

A kompletní rekonstrukcí prošel také Letohrádek Bellaria na hradu a zámku Český Krumlov nebo apartmán arcivévody Evžena na hradu Bouzov, zatímco zámek Velké Losiny pak turistům nabízí upravenou prohlídkovou trasu s privátními pokoji posledních majitelů. Na všechna tato místa pravděpodobně letos zamíří vyšší počet turistů, protože největšímu nárůstu jejich zájmu se památky podle Černé obvykle těší právě po své obnově.

Hlavní akcí sezóny je Hradozámecká noc

Návštěvníci na tuzemské hrady a zámky rádi vyrážejí také kvůli různým speciálním akcím. Rozsáhlý celoroční program na mnoha památkách po celé zemi letos přinese třeba projekt Po stopách šlechtických rodů 2024: Habsburkové – domovem i v Českých zemích. Jeho hlavním cílem je představit veřejnosti, jak vypadalo bydlení tohoto významného rodu v různých lokalitách v Čechách a na Moravě.

VIDEO: Kostel Nanebevzetí Panny Marie, klášter Kladruby

Zdroj: YouTube/Národní památkový ústav

Další významnou kulturní akcí je tradiční vyvrcholení návštěvnické sezóny jménem Hradozámecká noc, jež se uskuteční 24. srpna. Hlavní program se letos odehraje na zámku Konopiště, jedinečné zážitky v podobě netradičních prohlídek, hudby a divadla ale lidem nabídnou i další místa po celé zemi.

Rezervace přes internet se může hodit

Převážně během prázdninových víkendů se mohou návštěvníci zdejších hradů a zámků těšit třeba na speciální noční prohlídky, divadelní vystoupení nebo ukázky tradičních řemesel, šermu či tance. Seznam všech akcí je možné nalézt na webu Národního památkového ústavu.

MMF24

Na hrady a zámky zdražování navzdory. Češi pomocí volnočasových poukázek platili více než loni, utráceli hlavně za kulturu
Přečtěte si také:

Na hrady a zámky zdražování navzdory. Češi pomocí volnočasových poukázek platili více než loni, utráceli hlavně za kulturu

Nutno však podotknout, že vzhledem k obecně velkému zájmu se, velké nabídce navzdory, snadno může stát, že se návštěvníci na konkrétní zámeckou prohlídku či akci nedostanou. „Kapacity prohlídek jsou v současnosti na svém maximu. Nejde je navýšit třeba kvůli velikosti prostor, hlasovým schopnostem průvodců a dalším faktorům, jako je například bezpečnostní hledisko,“ vysvětlila pro Euro.cz Černá s tím, že pokud si návštěvníci chtějí své místo pojistit, měli by podle ní využít možnosti online nákupu vstupenek. Díky nim lidé nemusí trávit čas na pokladně a mohou rovnou zamířit na místo setkání s průvodcem.

„Při nákupu online mají lidé své místo na prohlídce již zaručeno. To je výhodou obzvláště na turisticky exponovaných místech, jako je Karlštejn, Lednice nebo Hluboká, kde můžou být prohlídky v oblíbených časech plně vyprodány,“ doplnila Černá, podle níž této možnosti v současnosti využívá zhruba jen devět procent návštěvníků.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).