Netflix ztratil téměř milion předplatitelů, ale může si oddychnout. Jeho levnější varianta s reklamami přijde už příští rok

20. 7. 2022
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Depositphotos
  • Ztráta zhruba 970 tisíc předplatitelů je mnohem nižší, než jakou firmě přisuzovaly původní odhady analytiků

  • V dalších měsících už společnost opět očekává růst, který mají podpořit významné investice do obsahu

  • Investoři jsou z výsledků příjemně překvapeni, akcie Netflixu po jejich oznámení vzrostly o téměř 12 procent

  •  


Velké obavy akcionářů z výrazného propadu zákazníků Netflixu se nepotvrdily. Společnost v úterý zveřejnila své čtvrtletní výsledky, z nichž je patrné, že od března do června ztratila 970 tisíc předplatitelů. Původní odhady americké společnosti a odborníků se přitom pohybovaly na dvojnásobku této hodnoty. V současnosti služba eviduje zhruba 220 milionů aktivních uživatelů.

Co však už o něco nižší skutečně bylo, jsou celkové příjmy Netflixu. Druhý letošní kvartál firma uzavřela s výsledkem 7,97 miliardy dolarů (přibližně 192 miliard korun), zatímco analytici se domnívali, že to bude až 8,04 miliardy.

HBO, Netflix a další streamovací služby na příští týden: Netflixovský velkofilm, návrat vymítače a příběh legendárního klanu
Přečtěte si také:

HBO, Netflix a další streamovací služby na příští týden: Netflixovský velkofilm, návrat vymítače a příběh legendárního klanu

„Naší výzvou a příležitostí je urychlit růst příjmů pokračováním ve zlepšování našich produktů, obsahu a marketingu, jak jsme to dělali posledních 25 let. Chceme také lépe zpeněžit naše velké publikum,“ píše se v dopise, který investorům zaslalo vedení společnost a který zveřejnil britský Guardian.

Akcie Netflixu letos klesly podle webu Trading Economics zhruba o 64 procent. To proto, že po obrovském pandemickém nárůstu předplatitelů musela společnost řešit mnoho problémů. Největší dopad na malý růst příjmů má podle firmy samotné sdílení hesel, větší konkurence a celkově stagnující ekonomika. Negativně ale působí také silný dolar, což ovlivňuje hlavně předplatitele mimo USA.

Klíčové mají být investice do obsahu

Zabránit ještě většímu odlivu předplatitelů má nová vlastní tvorba. Netflix spoléhá třeba na další sérii oceňovaného seriálu Koruna, který pojednává o životě britské královské rodiny. Ta má být zveřejněna už v listopadu tohoto roku. Nedávno pak společnost oznámila, že připravuje akční velkofilm The Gray Man s Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem, jehož rozpočet má být téměř 200 milionů dolarů (zhruba 4,8 miliardy korun).

Velmi úspěšnou pak byla třeba nejnovější řada seriálu Stranger Things, která během týdne po svém zveřejnění nasbírala 7,2 miliardy minut streamování, což byl dosavadní rekord společnosti. Mysteriózní seriál navíc získal také mnoho nominací na televizní ceny Emmy. I podle firemního vedení to byly právě Stranger Things, které pomohly snížit počet ztracených předplatitelů o více než milion.

Netflix poprvé za 10 let ztratil předplatitele, hodnota jeho akcií dramaticky poklesla a výhledy jsou nejisté
Přečtěte si také:

Netflix poprvé za 10 let ztratil předplatitele, hodnota jeho akcií dramaticky poklesla a výhledy jsou nejisté

Netflix ale chystá i další kroky, jež mu mají pomoci zvýšit zisk. Jedním z nich má být dlouho zvažovaný poplatek za sdílení uživatelských účtů mimo jednu domácnost. Streamovací gigant totiž odhaduje, že za jeho služby po celém světě neplatí zhruba 100 milionů domácností. Společnost nyní testuje různé přístupy na území Chile, Peru a Kostariky. Konečné rozhodnutí o podobě tohoto poplatku má přijít v příštím roce.

FIN - tip č.2

Přijde i levnější alternativa s reklamou

Vedle vyřešení problematiky sdílení hesel je dalším dlouho diskutovaným krokem rovněž zavedení levnějšího předplatného, které ale bude obsahovat reklamy. Společnost v dopise akcionářům uvedla, že na něm spolupracuje s Microsoftem a jeho uvedení na trh přijde už na začátku roku 2023. „Pravděpodobně začneme na několika trzích, kde jsou výdaje na reklamu nejvýznamnější,“ uvádí management Netflixu ve zmíněném dopisu.

I díky všem těmto plánům nyní analytici odhadují, že by se společnosti navzdory řadě problémů mělo v budoucnu dařit. Už nyní má přitom Netflix oproti svým konkurentům obrovskou výhodu – je jedinou z velkých streamovacích firem, která je v zisku. Analytici jí letos předvídají čistý příjem ve výši pěti miliard dolarů (zhruba 120 miliard korun). Oproti tomu třeba Disney+, který od svého spuštění v roce 2019 získal skoro 149 milionů předplatitelů, měl v uplynulém čtvrtletní ztrátu ve výši 887 milionů dolarů (přes 21 miliard korun).

  • Našli jste v článku chybu?