Neplaťte kartou, vypněte televizi. 34 dobrých rad, jak ušetřit tisíce

16. 4. 2018
Zdroj: Profimedia.cz

Máte hluboko do kapsy a myslíte si, že se s tím nedá nic dělat? Možná nemáte pravdu. Přečtěte si rady, jak ušetřit. Jejich důsledným dodržováním se dají ušetřit tisíce ročně.

Kdo má dojem, že potřebuje více peněz a není schopen začít více vydělávat, musí se zaměřit na omezení výdajů. Jak na to, radí web The Simple Dollar.

Přesuňte své bankovní účty. Pokud platíte nesmyslné poplatky, zkuste se podívat po alternativách. Některé banky nabízejí bonusy při zavedení účtu a také úrok.

Vypněte televizi. Jednak ušetříte za elektřinu, budete méně vystaveni reklamám a navíc získáte čas na ostatní aktivity - třeba na podnikání.

Přestaňte sbírat a začněte prodávat. Shromažďování věcí pochybné hodnoty z vás boháče neudělá. Neupínejte se ke sbírkám, naopak je zkuste rozprodat.

Zapište se do všech věrnostních programů. Některé obchody si chtějí připoutat zákazníky tím, že jim nabízejí bonusy a slevy. Udělejte si speciální e-mailovou adresu, kam vám budou chodit slevové kupony a akce.

Nekupujte dárky, vyrábějte je. Říká se, že nejvíc potěší vyrobený dárek. Je otázka, zda tomu tak je, každopádně by to mělo být levnější než dárek koupený.

Přestaňte kouřit. Tady není co řešit. Kouření je nákladné a navíc škodí zdraví.

Cigareta, kouření.

Osvojte si pravidlo 30 dní. Spočívá v tom, že si koupi něčeho, co akutně nepotřebujete, necháte měsíc projít hlavou. Zabráníte tak neuváženým nákupům, kterých byste později litovali.

Nechoďte ven, pozvěte přátele k sobě. Chození do baru se může prodražit. Zkuste přátele pozvat k sobě a vymyslet si vlastní zábavu.

Nevyhazujte oblečení. Když se vám na tričku utrhne knoflík, nevyhazuje ho, ale prostě ho přišijte. Kalhoty kvůli díře v kalhotách nevyhazujte. Použijte na ně záplatu a můžete je nosit, až se budete věnovat domácím pracím.

Za zabavení svých dětí zbytečně neutrácejte. Malé děti se většinou dokáží zabavit snadno, může se jim třeba líbit prosté trhání papíru. Nebo je vezměte do parku.

Vyčistěte si šatník. Projděte si své oblečení a toho, které už nenosíte, se zbavte. Je ovšem zbytečné jej vyhazovat. Zkuste jej prodat přes internet.

Kupujte si jen ty počítačové hry, které vám dlouho vydrží. Hraní her například na PlayStationu představuje dobrý relax. Vyhněte se však rozhazování. Pořizujte si takové hry, které vám dlouho vydrží a dají se hrát znovu a znovu.

Pijte více vody. Nejen ze zdravotních důvodů, ale i z finančních. Po každém jídle se napijte hodně vody. Vydržíte déle plní a hlad dostanete později.

Vyhýbejte se fast foodům. Pravidelné konzumování jídel z fast foodů leze do peněz. Věnujte hodinu o víkendu přípravou vlastního zdravého jídla, které si pak můžete nosit do práce.

Vypínejte světla. Vždy, když odcházíte z místnosti, zhasněte. Z dlouhodobého hlediska můžete ušetřit hodně peněz.

Pořiďte si chytrý termostat. Ušetříte tím energii, když nejste doma.

Kupujte si kvalitní spotřebiče. Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci, říká se. Něco na tom je. Pořiďte si proto domácí spotřebiče, které dlouho vydrží.

Spotřebiče pravidelně kontrolujte. I kvalitní spotřebiče se mohou časem porouchat. Tím, že je budete udržovat v dobré kondici, můžete hodně ušetřit.

Přestaňte používat kreditní karty. Pokud můžete, plaťte hotově. S kreditními kartami nemáte přehled o tom, kolik utratíte.

 ilustrační foto

Smažte čísla svých kreditních karet z online účtů. Když už jsme u karet: smažte jejich čísla ze svých účtů na internetových obchodech. Je až moc snadné nakupovat tak, že kliknete na tlačítko „koupit“ bez povinnosti zadávat další údaje.

Srovnávejte ceny a neboje se změnit samoobsluhu. Sledujte ceny u věcí, které kupujete nejčastěji. Pokud je mají někde levnější, nebojte se tam přejít.

Vyhýbejte se utrácení ve stresu. Pokud máte v práci náročný den, můžete být v pokušení setřást stres tím, že si koupíte něco, co vám udělá radost. Většinou to ale není dobrý nápad.

Sdílejte své sny. Když se se svými přáteli podělíte o své tužby, můžete najít shodu a třeba s nimi sdílet i finanční náklady na realizaci nápadu.

Nabídněte jako dárek hlídání. Rodičům s novorozencem nabídněte jako dárek hlídání. Možná to ocení více než nějaký drahý materiální dárek.

Nakupujte po svátcích. Využijte povánoční slevy, ušetřit se takto ale dá po většině svátků.

Vyhýbejte se nákupním centrům. Jsou plná pokušení k nakupování.

Osvojte si pravidlo deseti vteřin. Když vložíte nějakou věc do nákupního košíku, zapřemýšlejte deset vteřin, zda ji skutečně potřebujete a k čemu vám bude. Pokud nenaleznete uspokojivou odpověď, vraťte ji zpátky do regálu.

Nevyužívané prostory ve svém bytě pronajměte. Například přes Airbnb si můžete slušně přivydělat.

 Počet aktivních hostitelů v Praze na Airbnb stagnuje, ilustrační foto

Vytvořte si vizuální připomínku svého dluhu. Kdykoliv něco splatíte, zaznamenejte si to. Dostanete tak další motivaci.

Jezděte hromadnou dopravou. Ušetříte za benzin a parkování.

Stříhejte si vlasy sami. To samozřejmě platí jen u jednoduchých účesů…

Nejezděte rychle. Kromě benzinu ušetříte i za pokuty.

Najděte si jinou cestu do práce. Možná už jste navyknutí na určitou cestu do práce a také pravidelné zastávky k nakupování. Nalezením jiné cesty tuto rutinu narušíte.

Jezte méně masa. Nemusíte se nutně stát vegetariánem, ale část masa ve svém jídelníčku můžete vyměnit za ovoce a zeleninu.

UX23

Dále čtěte:

Jak zaručeně nedoletět do cíle: 5 věcí, za které vás vyvedou z letadla

Postavte se bossingu: tyto signály napoví, že vás šéf zneužívá

Zisky investujte, nezadlužujte se. Warren Buffett radí, jak zbohatnout

Mluvte sprostě, prospěte víkend. Které neřesti vás posunou dál?

15 důvodů, proč ještě nejste bohatí. A nejspíš ani nebudete

Buďte jako Buffett a Gates. Alespoň pět hodin týdně studujte

Berete víc než 40 tisíc měsíčně? Patříte k 1 procentu nejbohatších lidí na světě

Chcete poznat své přednosti a slabiny? Vystupte z komfortní zóny

 Komfortní zóna, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?