Menu Zavřít

Nejvyšší ekonomický růst na celém světě. HDP Guyany se má díky ropě v následujících letech zvýšit o 115 procent

29. 9. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Jihoamerickou Guyanu čeká letos podle prognózy Mezinárodního měnového fondu růst HDP ve výši zhruba 38 procent
  • Podobně optimističtí jsou i analytici BMI, kteří se domnívají, že ekonomika jihoamerické země v příštích pěti letech vzroste dokonce o masivních 115 procent
  • Hlavním tahounem tohoto růstu mají být zisky z ropy. Do roku 2027 chce totiž Guyana těžit více než milion barelů denně

Ekonomický zázrak, kterému se žádná jiná země ani zdaleka nevyrovná. Tak by se dalo označit aktuální dění v jihoamerické Guyaně, jíž se v posledních letech nebývale daří, za což můžou především nově objevená naleziště ropy. Spolu s dobrými výsledky v mnoha dalších odvětvích to vedlo k tomu, že stát s 800 tisíci obyvateli loni zaznamenal rekordní růst hrubého domácího produktu ve výši 62,3 procenta.

Nejrychleji rostoucí ekonomice na světě se má navíc podle prognóz dobře dařit i letos a v příštích letech. Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává, že HDP Guyany vzroste do konce letošního roku o zhruba 38 procent, což je podle analytiků „extrémně rychlé“ tempo, na které žádná jiná země nedosáhne.

S tímto názorem souhlasí i odborníci z výzkumné firmy BMI Industry Research. „Guyana letos zaznamená doslova explozivní růst. Očekáváme, že HDP v zemi vzroste v příštích pěti letech asi o 115 procent. Přesná hodnota závisí hlavně na tom, jak rychle se podaří navýšit produkci ropy,“ řekl CNBC Andrew Trahan, který se v BMI zabývá zeměmi Latinské Ameriky.

Ekonomiku posilují i rozsáhlé investice

BMI předpokládá, že těžba ropy v Guyaně vyskočí z přibližně 390 tisíc barelů denně v tomto roce, díky čemuž se do roku 2027 celkově za den vyšplhá na více než milion barelů. Konsorcium vedené společností ExxonMobil totiž v zemi postupně otevírá nová pobřežní pole v lokalitě s názvem Stabroek. Toto obří ropné naleziště o rozloze necelých 27 tisíc kilometrů čtverečních se nachází u atlantického pobřeží a podle odhadů zmíněné firmy obsahuje asi 11 miliard barelů černého zlata.

Indická ekonomika roste rekordně rychle. HDP země se i přes silnou inflaci zvýšilo téměř o osm procent
Přečtěte si také:

Indická ekonomika roste rekordně rychle. HDP země se i přes silnou inflaci zvýšilo téměř o osm procent

„Enormní růst Guyany byl a bude tažen rychlým navyšováním těžby ropy po řadě objevů nových nalezišť v posledních letech. Díky tomu bude země v roce 2023 opět nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě. Očekáváme navíc, že Guyana si tento titul udrží minimálně další dva roky,“ doplnil Trahan a dodal, že vyšší produkce ropy posílí čistý export země.

Kromě intenzivnější těžby ropy způsobené zprovozněním dalšího, v pořadí už třetího ropného pole byl guyanský růst podpořen také investicemi do dopravy a bydlení. Zpráva MMF navíc zdůraznila, že se poslední dobou velmi dobře daří i zemědělskému sektoru či těžbě ostatních nerostných surovin. Vyšší export energií z Guyany má pak podpořit současnou trajektorii růstu a zároveň přinést vedlejší výhody v podobě rozsáhlých investic, nových pracovních příležitostí a zvýšení vládních příjmů.

Růst může ohrozit organizovaný zločin či korupce

I přes aktuální optimismus má guyanský ekonomický zázrak určitá rizika. Zachování pozitivní trajektorie růstu totiž do velké míry závisí na politické stabilitě země a vysokých cenách ropy. „Postupem času budou ceny ropy značně kolísavé, a nakonec se trvale sníží. Proto je nesmírně důležité, aby Guyana svoji ekonomiku včas diverzifikovala,“ uvedla Valerie Marcelová z think-tanku Chatham House.

MM_AI

Jako každá země závislá na příjmech z nerostných surovin se navíc i tato jihoamerická republika bude muset vypořádat s riziky, mezi něž patří zejména korupce a takzvaná holandská nemoc. Tento ekonomický termín označuje negativní dopady, které vyplývají z rychlého rozvoje v důsledku nově nalezených zdrojů, což paradoxně poškozuje širší hospodářství dané země.

Mohlo by být i hůř. Růst globální ekonomiky letos dle analytiků oslabí méně, než se očekávalo. Rizika jsou i nadále značná
Přečtěte si také:

Mohlo by být i hůř. Růst globální ekonomiky letos dle analytiků oslabí méně, než se očekávalo. Rizika jsou i nadále značná

Stejně závažná jsou podle analytiků BMI i politická rizika. „Guyana je zemí s historií hlubokých rozporů mezi indo-guyanským a afro-guyanským obyvatelstvem. Kromě toho se navíc potýká s korupcí a organizovaným zločinem, přičemž tyto problémy by mohly příliv zisků z ropy významně zhoršit,“ uzavřel Trahan.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).