Nejsou filmy. Druhý největší provozovatel kin chce vyhlásit bankrot, jeho českých poboček se to zatím nedotkne

22. 8. 2022
Zdroj: Telfordman, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
  • Řetězec kin Cineworld, pod který spadá i česká divize Cinema City, se chystá během následujících týdnů vyhlásit bankrot

  • V pátek o tom informoval deník Wall Street Journal a akcie společnosti se bezprostředně poté propadly o 60 procent

  • Vedení firmy si stěžuje, že se prý točí málo filmů. S odlivem publika bojují i provozovatelé streamovacích služeb, kteří se proto snaží o vlastní tvorbu


Řetězec kin Cineworld, pod který spadá i česká divize Cinema City, se chystá během následujících týdnů ve Spojených státech vyhlásit bankrot. V pátek o tom s odvoláním na informované zdroje napsal deník Wall Street Journal.

Provozovatel Cineworldu se potýká s vysokými dluhy a potížemi s krátkodobou likviditou, a tak plánuje celkovou restrukturalizaci podniku. Zdroje amerického listu uvedly, že firma si kvůli chystanému vyhlášení bankrotu najala právníky ze společnosti Kirkland & Ellis a poradce ze společnosti AlixPartners. O ochranu před věřiteli požádá ve Spojených státech, kde ji v roce 2018 koupil řetězec kin Regal. Firma zvažuje také insolvenční řízení ve Velké Británii, uvádí s odvoláním na WSJ Česká tisková kancelář.

HBO, Netflix a další streamovací služby na příští týden: Draci, superhrdinské žně nebo fotbalový dokument
Přečtěte si také:

HBO, Netflix a další streamovací služby na příští týden: Draci, superhrdinské žně nebo fotbalový dokument

Po páteční zprávě o možném vyhlášení krachu se akcie firmy propadly na rekordní minimum, zástupci Cineworldu však dle BBC publikum ujišťují, že kina zůstávají otevřena stejně jako obvykle. Zatím se věnují oceňování své společnosti za účelem podání žádosti o ochranu před věřiteli. Její zisk letos v dubnu před započtením úroků, daní a odpisů činil necelých 455 milionů dolarů, nicméně dluh se na konci roku 2021 vyšplhal na 8,9 miliardy dolarů.

„Cineworld chce pokračovat v provozu až do vyplnění žádosti o bankrot, a nakonec bude pravděpodobně nadále podnikat i v delším časovém horizontu po ní, a to bez většího dopadu na zaměstnance,“ uvedli ve svém prohlášení zástupci řetězce, který má na různých místech světa dohromady 750 multikin a v nich 9189 pláten. Případné propouštění by se mohlo týkat 28 tisíc lidí, jež pro druhého největšího světového provozovatele kin pracují napříč deseti státy.

Dle marketingové manažerky Cinema City Lenky Tiché se chystaný bankrot činnosti zdejších kin zatím nedotkne – promítat se bude i nadále běžným způsobem. Cinema City v České republice podle svých internetových stránek provozuje 12 multiplexů a jeden megaplex celkem v sedmi městech, a sice v Praze, Brně, Liberci, Pardubicích, Plzni, Ústí nad Labem a v Ostravě.

Pandemie pohřbila kulturu

Majitel řetězce se jako mnohá jiná kina zadlužil kvůli výpadku příjmů během pandemie, a tak ho nezachránila ani nedávná promítání hitů typu pokračování Top Gunu, poslední bondovky nebo film o severském bohu Thorovi s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli. Návštěvnost se totiž nevyrovnala očekáváním a majitelé kin si stěžují na to, že filmů i tak stále vychází poměrně málo.

Nemoc jej připravila o hlas, přesto hvězdný Val Kilmer v novém Top Gunu opět září. Stalo se tak díky umělé inteligenci
Přečtěte si také:

Nemoc jej připravila o hlas, přesto hvězdný Val Kilmer v novém Top Gunu opět září. Stalo se tak díky umělé inteligenci

Celkově se tržby kin v letošním roce ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 snížily přibližně o třetinu, přesněji o 32 procent. Z velké části za to podle jejich provozovatelů může popularita streamovacích služeb, jež se lidé ve velkém naučili používat právě během koronavirové pandemie. Proto si Cineworld již dříve vyjednal se studiem Warner Bros smlouvu, na základě níž smí promítat filmy před jejich webovou premiérou.

Firma nyní zkoumá své strategické možnosti, včetně případné restrukturalizace dluhu, která by pravděpodobně vedla k výraznému snížení podílů stávajících akcionářů. Právě věřitelé však Cinemaworld zachránili před krachem již předloni, kdy byl řetězec nucen uzavřít všechna kina v zemích, kde byl vyhlášen lockdown. O práci tak ze dne na den přišlo 45 tisíc jejích zaměstnanců.

S problémy se každopádně potýkají rovněž zmíněné streamovací služby. Netflix, Disney+ a další obdobné platformy jsou z principu prodělečné, a proto se snaží si pomoci zdražením nebo zaváděním reklam. Ubývající publikum i snižující se příjmy se snaží vyřešit sázkou na větší podíl vlastní tvorby.

  • Našli jste v článku chybu?