Menu Zavřít

Nejnáročnější projekt, jaký si dovedete představit, popisují experti výzvu v podobě odložení olympiády

30. 3. 2020
Autor: Shutterstock

Posunout termín olympiády na další rok je jedna věc. Vymyslet, jak tento záměr nakonec uskutečnit, je ovšem něco zcela jiného. Organizátoři her v Tokiu čelí bezprecedentní výzvě, která nemá obdoby. Celkem třikrát se v minulosti kvůli světovým válkám musel tento sportovní svátek zrušit, nikdy však přeložit na jindy. S čím vším se nejen z logistického hlediska musí Japonci vypořádat?

Jednoduše řečeno, je to toho více než dost, jak sdělil zpravodajskému serveru CNN prezident Mezinárodní asociace atletických federací Sebastian Coe. „Kdybych s vámi mohl strávit hodinu, nemyslím si, že by to stačilo na to, abych vám vůbec mohl začít vysvětlovat, jak enormní tento projekt je,“ zdůraznil.

Netřeba pochybovat o tom, že tento třiašedesátiletý britský politik a bývalý vynikající sportovec rozhodně ví, o čem mluví. Sám měl totiž v minulosti na starost pořádání jiných olympijských her, a sice těch, které se před osmi lety konaly v jeho rodném Londýně.

„Žádný projekt v životě nebo v životě nějakého
města či země není z hlediska managementu za normálních okolností namáhavější
než uspořádání her,“ doplnil Coe.

Počáteční náklady převýšily částku čtvrt bilionu korun

A co konkrétně tedy na organizátory čeká? Pokud jde o finance, je potřeba zdůraznit, že přesun olympiády na příští rok s sebou pochopitelně i automaticky přinese „obrovské dodatečné náklady“, jak CNN vysvětlil Toširo Muto – muž, jenž má celou událost na starosti. Ty však v žádném případě nebudou dosahovat takové výše, s níž by se muselo počítat v případě, že by byla akce kompletně zrušena.

Jen samotné pořádání XXXII. letní olympiády bude podle dostupných údajů japonskou ekonomiku stát 1,35 bilionu jenů, což se v přepočtu rovná přibližně 307 miliardám korun. Jenže pak tu jsou ještě další zainteresované strany, které do her vložily nemalé finanční prostředky a které díky nim na oplátku měly inkasovat značné příjmy. Řeč je zde především o sponzorech, majitelích vysílacích práv, provozovatelů tamních ubytovacích zařízení a tak dále.

„Všichni uznáváme, že může dojít k opoždění inkasa příjmů a že by (provozovatelé) měli být odškodněni za (odřeknuté) objednávky a podobně,“ řekl Kenneth L. Shropshire z Pensylvánské univerzity, jenž byl členem organizační komise olympiády pořádané americkým městem Los Angeles v roce 1984.

„Pro hotely, které s těmi tržbami počítaly a které
kvůli nim odřekly jiné typy rezervací, to bude devastující,“ doplnil.

Kdo v té době bude v Japonsku u moci?

V říjnu příštího roku se budou v zemi vycházejícího slunce konat parlamentní volby. Vláda premiéra Šinza Abeho měla z her profitovat v tom smyslu, že jejich pořádání se mělo významně, a hlavně pozitivně projevit na výkonnosti tamní ekonomiky, díky kteréžto skutečnosti by její šance na setrvání u kormidla i v nadcházejícím volebním období mohly značně vzrůst.

Problém je ovšem v tom, že když se hry uskuteční v létě příštího roku, je dost pravděpodobné, že ony očekávané pozitivní ekonomické dopady se dostaví s takovým zpožděním, že jejich politický potenciál už bude současnému premiérovi k ničemu.


Tokio 2020: roboti, umělé meteority a žádní bílí sloni


„Země očekávala, že pořádání her se odrazí na HDP. Tento odraz by byl například důsledkem útraty (návštěvníků olympiády) za hotely, jídlo, turistické atrakce a tak podobně. Odložení bude znamenat, že se tento odraz dostaví později, ale podobný důsledek to bude mít asi i na mnoho jiných lidí v Japonsku,“ potvrdil Simon Chadwick, profesor euroasijských sportů na Emlyon Business School v Paříži.

Ani olympionici nyní nevědí, na čem jsou

A co sportovci? Jak se Mezinárodní olympijský výbor (MOV) vypořádá s otázkou kvalifikačních soutěží? „Formování olympijského týmu a kvalifikace je něco, co se neustále přezkoumává,“ podotkl Shropshire.

„Nyní se musíme vyrovnat s tím, jestli v rámci těch sportů, kde se atleti již kvalifikovali, bude platit nějaká výjimka, nebo jestli se jejich kvalifikace prostě zkrátí. Nebo to bude prostě tak, že si řekneme, že se nic z toho nestalo a kvalifikace proběhne znovu?“ ptá se a zároveň si odpovídá: „Myslím, že budeme muset vydat nějaké konečné stanovisko. Postoj atletů, jak jsem se dozvěděl, je: ,řekněte nám, jak se kvalifikovat, a my se zúčastníme´.“

Jedna sportovní akce bude střídat druhou

Fotbalové Euro, mistrovství světa v plavání nebo mistrovství světa v atletice. To je jen krátký výčet těch nejvýznamnějších sportovních událostí, které se mají v příštím roce v létě nově či podle původních plánů konat. A mezi ně bude nyní potřeba vtěsnat ještě olympiádu.

Která olympiáda je pro vás zajímavější?

Podle serveru CNN je tak pravděpodobné, že některé z těchto podniků se proto budou muset přeložit na jindy. A Euro ani hry v Tokiu to pochopitelně nebudou. Ostatně i samotní pořadatelé obou zmíněných mistrovství světa se již nechali slyšet, že jsou připraveni najít náhradní termín. Šampionát v atletice by se proto proto uskuteční až v roce 2022.

I tak hrozí prázdné tribuny

V souvislosti s odkladem olympiády je pak potřeba zmínit ještě jednu neméně důležitou věc, a sice chuť lidí cestovat přímo do místa dění. Cestovní ruch v důsledku pandemie způsobené nebezpečným koronavirem nyní v podstatě přestal existovat. A je otázkou, jak moc se do nového termínu her na této skutečnosti něco změní.

„Jedinou možností, jak by se z toho mohl celosvětový cestovní ruch vzpamatovat – a i tak na tom bude o poznání hůře (než před krizí) – je, že se podaří relativně brzy najít očkování,“ připustil Richard Sheehan, profesor financí z University of Notre Dame.

„Nejbližší možný termín, kdy by očkování mohlo být k dispozici, by navíc mohl být stejný jako nové datum olympiády. Což ale dramaticky sníží počet cest do Japonska. Opačnou stranou mince myslím bude větší množství televizních diváků, než jaké byste asi očekávali,“ dodal.

KL24

Zdroj: www.cnn.com, ČTK

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).