Jaké jsou nejlepší cyklostezky v ČR? Krásné zážitky nabízí Labská cyklostezka, jižní Čechy nebo cyklostezka Bečva

8. 6. 2022
Zdroj: Depositphotos

Cyklostezky rostou v Čechách jako houby po dešti. Výhodou je, že si mezi hustou sítí místních cyklistických tras vyberou jak náruživí sportovci, tak i méně trénovaní jedinci a rodiny s malými dětmi. Českou krajinou vedou trasy po rovinách, po polních cestách i lesních stezkách. Zajímá vás, na jaké nejlepší cyklostezky můžete v Čechách narazit? Přinášíme tipy na ty nejpopulárnější.


Výhodou českých cyklotras je bezpochyby to, že je místní síť velmi hustá a vede různými typy terénu. Je jen na vás, zda zvolíte více členitý a náročný terén na sportovní jízdu, nebo poklidnou rovinku na rekreační výlet s dětmi. Česká příroda je nesmírně krásná, a mnohé z cyklostezek tak nabízí výhled na malebnou krajinu.

Cyklostezky často také vedou podél různých kulturních památek, a mnohé z nich vás tak zavedou na hrady, zámky či do zoologických zahrad. Některé cyklotrasy jsou ale naopak vedeny po poměrně frekventovaných silnicích (případně části úseků cyklotras). Celá řada z nich navíc stále čeká na dokončení.

Skutečným rájem cyklistů jsou bezpochyby jižní Čechy. Zdejší rovinatá krajina nabízí nenáročné cyklovýlety pro celé rodiny. Oblíbené jsou také cyklostezky ve Středočeském kraji, Křivoklátské okruhy, cyklostezky na Karlovarsku, okolí Plzně a samozřejmě Šumava. Pro méně trénované cyklisty a rodiny s dětmi jsou také vhodné cyklostezky na Moravě, například cyklostezka Bečva. Pojďme se nyní podrobně podívat na top cyklostezky v ČR.

1. Cyklostezky Třeboň a jižní Čechy

Jižní Čechy jsou známé svou rovinatou krajinou plnou rybníků a pohodových cyklotras. Jako dělaná na výlety s dětmi je cyklostezka Okolo Třeboně, která je dlouhá 39 kilometrů a díky rovinatému terénu je i poměrně nenáročná. Start je v Třeboni na hrázi rybníka Svět. Cyklotrasa vede přes Soví les, kde lze pozorovat vzácné druhy ptáků. Na cestě potkáte také Kapli sv. Víta a rašeliniště Spálená borkovna.

Další populární cyklostezkou jižních Čech je trasa vedoucí kolem Českého Krumlova a kláštera Zlatá Koruna. Je dlouhá 40 kilometrů a umožní vám kochat se krásou gotické architektury.

2. Cyklostezky Praha a Kladno

Středočeský kraj je bohatě protkán cyklostezkami vedoucími jak pohodovou rovinou, tak i náročnějším kopcovitým terénem. Vůbec nejfrekventovanější místní trasou je Labská cyklostezka. Mezinárodní trasa začíná u pramene Labe a končí v německém městě Cuxhaven. Celkem je dlouhá tisíc kilometrů, přičemž česká část trasy měří asi 370 kilometrů a táhne se čtyřmi kraji:

 • Královéhradeckým,
 • Pardubickým,
 • Středočeským,
 • Ústeckým.

Asfaltová cyklostezka lemuje oba břehy řeky Labe a je vyhledávaným místem na cyklovýlety i jízdu na in-linech. Pokud vám náhodou dojdou síly, je poblíž železniční trať, tudíž si můžete plánovanou trasu zkrátit.

Další atraktivní stezka středních Čech se jmenuje Po stopách českých králů. Naučná stezka spojuje město Beroun s hrady Točník, Žebrák, Karlštejn a Nižbor. Nabízí krásnou projížďku údolím řeky Berounky. Na trase se nachází informační panely, kde se dozvíte informace o historii těžby vápence, místních unikátech v podobě vzácných zvířat a o nalezištích zkamenělin v Barrandově.

Kokořínské údolí je zase ideální pro milovníky horských kol. Místní Kokostezky mají o něco horší značení, proto je dobré se na výlet předem připravit a důkladně prostudovat mapu.

Zamíříte-li kousek dál od Kladna, narazíte na takzvané Křivoklátské okruhy. Systém cyklostezek se rozpíná v oblasti Křivoklátska, Kladenska a Rakovnicka. Celkem se zde nachází osm jednotlivých okruhů vedoucích po menších silničkách s naprosto minimálním provozem.

3. Cyklostezky Brno, jižní Morava a Beskydy

Chcete-li při cestě na kole navštívit moravské vinné sklípky a pokochat se krásou zámků Lednice a Valtice, vyzkoušejte Lichtenštejnskou stezku. Jde o nenáročnou trasu dlouhou 39 kilometrů, na kterou mohou bez obav vyrazit rodiče i s dětmi.

Jednu z nejpopulárnějších českých cyklotras pak najdete v Beskydech. Cyklostezka Bečva se řadí mezi středně obtížné trasy a je dlouhá 152 kilometrů. Velká část trasy vede přes nově vybudované úseky s vyloučením motorové dopravy. Připravte se ale na to, že vás čekají i náročnější úseky. Na Bečvu se proto vyplatí vyrazit s trekingovým kolem.

4. Cyklostezky Lipno a Šumava

Šumavská příroda láká v posledních letech velké množství fyzicky aktivních turistů, kteří zde tráví dovolené jízdou po lesních trasách, a rodiny s dětmi, které si mohou užívat rovinaté cyklostezky a krásu zdejší flóry a fauny. Síť místních cyklotras je neskutečně bohatá. Zde je několik z nich:

 • Modrava – Černá hora – Pramen Vltavy – Kvilda – Modrava,
 • Vltavský okruh: Kvilda – Knížecí pláně – Strážný – Lenora – Horní Vltavice – Borová Lada – Kvilda,
 • Hřebenovka: Pancíř – Můstek – Prenet,
 • Sušice – Dražovice – Rabí – Hrádek – Sušice,
 • Kašperské Hory – Javorník – Nicov – Kašperské Hory,
 • Kvilda – Horská Kvilda – Březník – Kvilda,
 • okruh kolem Lipenského jezera.

Na území Šumavy si můžete užívat pohled na rašeliniště, hluboké nedotčené lesy a okouzlující jezera ledovcového typu.

5. Cyklostezky Český ráj

Cyklostezka Turnov – Valečov – Kost vede přes Drábské světničky a krásné gotické hrady Českého ráje. Připravte se na trochu obtížnější terén, který dá zabrat i trénovanějším jedincům, a délku trasy 49 kilometrů. Na tuto cyklostezku je lepší vyrazit raději bez dětí. V horkém počasí můžete využít k osvěžení Komárovský rybník.

6. Cyklostezky České Švýcarsko

Další z náročnějších cyklostezek vede Českým Švýcarskem. Jetřichovický okruh je dlouhý sice jen 22 kilometrů, ale čeká vás na něm hodně stoupání, přičemž nejnáročnější je na Tokáň a do Rynartic. Součástí výbavy by proto mělo být kvalitní trekingové kolo a dostatek tekutin.

7. Cyklostezky Hradec Králové

Posuneme-li se na východ Čech, zjistíme, že město Hradec Králové a jeho okolí je známé jako jedno z nejpříjemnějších míst na cykloturistiku. Vede zde více než 140 kilometrů cyklostezek a 640 kilometrů cyklotras. Většina z nich je navíc rovinatá a dosti nenáročná, využívají je proto i méně trénovaní výletníci a rodiny s malými dětmi. Konkrétně jde třeba o stezky:

 • Hradec Králové – Chlumec nad Cidlinou,
 • Hradec Králové – Nový Bydžov,
 • Hradec Králové – Dvůr Králové a hospitál Kuks,
 • Braunův betlém z Dvora Králové,
 • Podél Tiché Orlice přes hradecké lesy.

8. Cyklostezky Karlovarsko

Dominantou Karlovarského kraje a blízkého okolí je bezpochyby cyklostezka Ohře, která patří mezi nenáročné trasy bez významnějších převýšení a nabízí až 110 kilometrů pohodové jízdy. Táhne se přes regiony Chebsko, Sokolovsko, Karlovarsko a Ostrovsko. Stezka dále pokračuje Ústeckým krajem až do Německa, kde na ni plynule navazuje Valdštejnská cyklostezka (Wallenstein-Radweg) vedoucí k samotnému prameni řeky Ohře. Celková délka trasy činí i s německou částí 280 kilometrů.

9. Cyklostezky Plzeň a okolí

Okolí Plzně je plné nenáročných cyklostezek na kratší výlety s dětmi. Krásná trasa vede podél Boleveckých rybníků a pokračuje skrze lesy mezi Plzní a Třemošnou. Většinou jedete čistě po rovince a délka trasy činí pouhých 23 kilometrů. Dále se nabízí Brdský okruh, který měří 28 kilometrů a vede po trase Nepomuk – Tři trubky – Padrťské rybníky.

10. Cyklostezky Pardubicko

Pardubický kraj láká cyklisty nejvíce na Bukovou horu, která se nachází ve Ski parku Červená hora. Na vrchol se můžete nechat vyvézt lanovkou (i s kolem) a pak si vybrat jednu z šesti cyklotras. Nejdelší měří 20 kilometrů, nejkratší pouhé tři. Výhodou je, že jedete celou dobu z kopce. Jízdu tak zvládnou i méně trénovaní jedinci. Najdou se zde i tři trasy vhodné pro rodiny s dětmi: modrá, červená a Suchý vrch.

Jaké jsou nejlepší cyklostezky v ČR?
Mezi neoblíbenější cyklostezky na českém území patří cyklostezka Ohře, Labská cyklostezka, cyklostezka Bečva, cyklostezka Okolo Třeboně, Křivoklátské okruhy a cyklostezky na Šumavě.
Existuje pro cyklostezky mapa?
Velmi dobře zmapované cyklostezky mají od roku 2010 například Mapy.cz. Můžete si zde naplánovat celou trasu včetně specifických bodů, které chcete po cestě navštívit. Zobrazí se i výškový profil trasy, tudíž můžete předem zhodnotit její náročnost.
Zasahuje Dunajská cyklostezka na území Čech?
Dunajská cyklostezka je považována za jednu z nejkrásnějších cyklotras Evropy. Začíná v Německu a pokračuje přes Rakousko a Slovensko do Maďarské Budapešti. Českou republiku sice neprotíná, ale pokud jste dobrodružnější povahy, mohla by se vám hodně líbit.

 • Našli jste v článku chybu?