Menu Zavřít

Spam ihned do koše: proč je i otevření podezřelého emailu nebezpečné?

31. 8. 2018
Zdroj: Profimedia.cz

Spam tvoří více než polovinu veškeré světové emailové korespondence a je starší než samotný internet. Filtry poštovních aplikací většinou spolehlivě zablokují zjevné spamy, které pak skončí ve spamovém koši. Část z nich ale pronikne do přijaté pošty.

Odpovídat na ně, klikat na odkazy v nich uvedené nebo dokonce stahovat přílohy patří do repertoáru lidí zcela nepoučených či nepoučitelných. Kdo tak učiní, vystavuje se velmi pravděpodobnému riziku stažení malwaru, v lepším případě skončí na webu, kde skončit nechtěl.

Zatímco nebezpečnost interakce s takovými emaily je dobře známa, méně se ví, že pouhé otevření spamu na několik vteřin může zadělat na problémy, upozorňuje web lovemoney.com.


Jak přijít k penězům: nové podfukářské disciplíny rychle přibývají

Ilustrační foto


Co se děje, když otevřete email? Aby se zpráva správně zobrazila, spustí se několik procesů. Pokud email obsahuje obrázky nebo třeba speciální fonty, začnou se stahovat ze serveru odesílatele. Používá to kdekdo, aby zvýšil atraktivnost svých zpráv, zároveň ale tyto techniky mohou zneužít podvodníci, aby zjistili více o vás a vašem zařízení. Proto bývají obrázky obsažené ve zprávách často blokovány.

Odeslané informace mohou obsahovat IP adresu, typ zařízení, verzi operačního systému, lokalitu, velikost monitoru a další. Na první pohled se to nemusí zdát závažné, ale příjemce informací z nich sestaví během vteřin váš obraz jako potenciální oběti, i když email takřka hned smažete.

Zdánlivě nepodstatné informace sebrané z prvního emailu poslouží k sestavení zprávy, u níž roste pravděpodobnost, že s ní strávíte více času a věnujete jí více pozornosti. Bude vám ušita téměř na míru. Na základě znalosti vašeho operačního systému třeba nabídne laciný upgrade.

Zásady emailové hygieny
- znemožněte emailovému klientu, aby stahoval vzdálený obsah či obrázky automaticky
- nevyžádané a potenciálně nebezpečné emaily přetahujte do spamového koše místo prostého mazání. Pomůže to filtru ve vaší poštovní aplikaci v rozpoznávání podobných zpráv.
- pokud chcete potenciálně škodlivý email zaslat nějaké službě, která se potíráním spamu zabývá, zprávu nepřeposílejte (forward), ale pošlete ji v příloze.

Vzdálení příbuzní s pohádkovým bohatstvím z Nigérie sice občas ještě tu a tam vykouknou, ale dnešní praxí jsou běžně vypadající, uvěřitelné emaily, které spíš přimějí oběť k poskytnutí informací. Sběrači dat si pak pomocí statistických a analytických nástrojů svou kampaň velmi přesně vyhodnotí a podle výsledků určí další strategii. Případně mohou třetí straně prodat svůj „produkt“, jímž je vybraná skupina „kavek“ ideálních k dalšímu zneužití.

EBF23

Největším producentem spamu jsou Spojené státy, velký rozvoj v posledních letech prodělaly Čína a Indie. Tematickým trendem posledních let jsou kryptoměny – nabídka těžebních zařízení, softwaru, investičních kurzů apod. Přibývá spamu i českého původu.

Dále čtěte:

Zubař s falešným úsměvem. Profesionální podvodníci lákají z lidí kauci na vůz

Zahlcená emailová schránka: 5 rad odborníku z Googlu jak se neutopit v příchozí poště

Krutý email bankovního šéfa: Jak to, že nejste ve dvě ráno na pracovišti?


  • Našli jste v článku chybu?