Menu Zavřít

Nejdražším americkým uměleckým dílem je portrét Marylin Monroe. Prodal se za rekordních 4,6 miliardy korun

11. 5. 2022
Zdroj: Associated press
  • V aukční síni Christie's byl začátkem týdne vydražen portrét herečky Marylin Monroe za rekordních 195 milionů dolarů

  • Obraz umělce Andyho Warhola se tak stal nejdražším americkým uměleckým dílem v historii

  • Shot Sage Blue Marilyn je jedním z pěti různých barevných variací slavné série z roku 1964


Pokud něco alespoň do určité míry odolává tlaku inflace, je to podle všeho trh s uměním. Ten v pondělí večer zaznamenal rekordní dražbu. V aukční síni Christie's se prodal slavný portrét herečky Marilyn Monroe od Andyho Warhola za 195 milionů dolarů, což v přepočtu činí asi 4,6 miliardy korun. Obraz se tak stal nejdražším americkým uměleckým dílem vůbec a zároveň nejdražším prodaným dílem namalovaném ve 20. století. „Ukazuje to, že kvalita a vzácnost budou vždy tlačit trh kupředu,“ řekl pro CNBC přední prodejce a provozní ředitel galerie Gagosian Andrew Fabricant.

Ačkoli se finální částka dostala mírně pod odhadovanou cenu 200 milionů dolarů (4,7 miliardy korun) a ani zdaleka se nepřiblížila k 300 milionům (7,1 miliardy korun), ve které mnozí obchodníci doufali, vykresluje umění jako skutečně důvěryhodnou investici. Z toho důvodu by z rekordní částky mohly profitovat i aukční síně Christie's a Sotheby's, které v příštích dvou týdnech plánují prodat umění za více než dvě miliardy dolarů (zhruba 47,5 miliardy korun). Historická cena za Marylin by totiž podle odborníků mohla posílit chuť bohatých kupců nakoupit další podobná díla. „Psychologicky to jejich myšlení povzbudí,“ nechal se slyšet Fabricant.

Marylin v originále známá jako Shot Sage Blue Marilyn je jednou z pěti verzí v různých barevných provedeních, která Warhol namaloval v roce 1964. Portréty se následně staly jedněmi z umělcových nejvíce ikonických děl, za což dle odborníků mohou nejen výrazné barvy, ale také podmanivý výraz v hereččině tváři.

Podle Fabricanta se jedná o Mount Everest své doby. „Každý na světě v době, kdy tyto obrazy vznikaly, znal příběh Marilyn Monroe, epickou ztrátu a epický úspěch. A Warhol sám se začínal stávat ikonou. Takže jsou to dvě ikony na svém vrcholu,“ vysvětlil.

Obraz, který proslavila střelba

Série portrétů vznikla na základě propagační fotografie Monroe z filmu Niagara. Ještě slavnějšími se pak díla stala poté, co je přímo ve Warholově ateliéru postřelila žena s pistolí. K incidentu došlo krátce po jejich dokončení, přičemž poškození unikl jen modrý z obrazů. Ostatní musely být opraveny. Střelba jim však podle umělce dodala na půvabu a stala se součástí jejich názvu.

Verze, která byla v pondělí prodána za rekordní částku, patřila švýcarské rodině obchodníků s uměním Ammannových, kteří ji vlastnili od počátku 80. let. Výtěžek z prodeje půjde na charitativní účely. Nadace Thomase a Doris Ammannových v Curychu uvedla, že prostředky použije na podporu zdravotních a vzdělávacích programů pro děti po celém světě.

Robot, který se stal umělcem. Jeho obraz se vydražil za 15 milionů korun
Přečtěte si také:

Robot, který se stal umělcem. Jeho obraz se vydražil za 15 milionů korun

Kromě toho, že se jedná o nejdražší americké prodané umělecké dílo, které bylo vydraženo, jde rovněž o druhé nejcennější dílo, jež bylo prodáno v aukci. Za více se podařilo vydražit pouze obraz Leonarda da Vinciho Salvator Mundi. Ten se v roce 2017 v aukční síni Christie's vydražil za 450 milionů dolarů. Třetí je pak Picassův Les Femmes d'Alger, který se před sedmi lety prodal za 179 milionů dolarů.

EBF23

Na rozdíl od většiny drahých uměleckých děl nabízených v aukcích nebyla Marylin prodávána s garancí, která určuje minimální cenu, za niž se třetí strana zaváže položku koupit. Tímto krokem chtěla prodávající rodina maximalizovat výtěžek pro charitu. Garance totiž obvykle vyžadují, aby se prodávající vzdali části ceny, typicky té nad garantovanou částku. „Tohle byla šance, která se naskytne jednou za generaci,“ řekl Fabricant s tím, že takové kousky se neobjevují zrovna často.

  • Našli jste v článku chybu?